Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są pieniądze na małą farmę fotowoltaiczną

Jolanta Białek
Ekologia. Panele słoneczne o łącznej mocy 60 kilowatów zostaną zamontowane na głównym budynku Kampusu Oświatowego w Wieliczce. Pierwsza w powiecie wielickim mała farma fotowoltaiczna ma ruszyć najpóźniej w połowie przyszłego roku.

Na projekt „Zielona energia” pozyskano blisko 430 tys. zł z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013, z puli funduszy przeznaczonych na poprawę jakości powietrza i zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Przetarg – w trybie zaprojektuj i wybuduj – na montaż na dachu szkoły farmy fotowoltaicznej ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku. Inwestycja warta w sumie ok. 600 tys. zł powinna ruszyć w lutym 2015 roku.

Ogniwa fotowoltaiczne, których będzie około 200 zostaną rozlokowane na 1600 metrach kwadratowych. Według programu funkcjonalno–użytkowego ekologicznej inwestycji, średnia roczna produkcja energii ze słońca nie powinna być mniejsza niż 45 tys. kilowatogodzin.

Maksymalną moc farmy (w dni słoneczne) oceniono na 55–60 kilowatów, a podczas zachmurzenia nieba – na 35–40 procent możliwości farmy.

„Zielona energia” to zysk nie tylko dla przyrody, ale także oszczędności w wydatkach na energię elektryczną. – Zakładamy, że w słoneczne dni szkoły (Zespół Szkół Zawodowych oraz Zespół Szkół im. Kosiby – red.) nie będą potrzebowały w ogóle korzystał z prądu „z sieci”. Energia ze słońca wystarczy wtedy na pokrycie zapotrzebowanie na prąd nie tylko hali sportowej, auli i pomieszczeń administracyjnych, ale zasili także pompy ciepła, używane do o­grze­wania i chłodzenia budynku – mówi Michał Roehlich, prezes spółki Powiatowy Parku Rozwoju, administrującej Wielickim Kampusem Oświatowym na os. Wincentego Pola.

Nieduże farmy fotowoltaiczne powstaną w przyszłym roku także na „Solnym Mieście” w Wieliczce oraz na krytej pływalni w Niepołomicach. te inwestycje będą dotowane z Programu Szwajcarskiego.

– Na „Solnym Mieście” ogniwa fotowoltaiczne mają zająć 1700 m kw, a na pływalni – około 860 m kw. Ekologiczne inwestycje w budynkach użyteczności publicznej powinny być wykonane do końca sierpnia przyszłego roku – informuje Stanisław Nowacki, koordynator „szwajcarskiego” projektu.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski