Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są plany założenia spółdzielni socjalnej i chętni do pracy

Barbara Ciryt
Krzeszowice. Władze gminy i urzędnicy zachęcają organizacje pozarządowe oraz mieszkańców bezrobotnych, niepełnosprawnych - wykluczonych społecznie do zorganizowania spółdzielni i podjęcia w niej pracy.

Już zgłosiło się kilka osób, które chciałyby podjąć pracę w spółdzielni, która zajęłaby się przygotowywaniem posiłków dla dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych lub opieką nad osobami, starszymi.

Burmistrz Krzeszowic Wacław Gregorczyk zaprosił mieszkańców i działaczy stowarzyszeń na tzw. czwartkowe rozmowy, które planuje przeprowadzać cyklicznie. Najbliższe będą właśnie poświęcone potrzebom poszukiwania dodatkowych form zatrudnienia, możliwościom powstania spółdzielni socjalnych oraz tego jak zorganizować takie przedsięwzięcie.

Spotkanie z cyklu "Dzisiaj rozmawiamy o…" będzie 18 czerwca o godz. 18 w Sali Herbowej Urzędu Miasta i Gminy w Krzeszowicach.

Urzędnicy przedstawią mieszkańcom konkretne informacje w sprawie spółdzielni. Planują też wyjazd do takiej spółdzielni w Raciechowicach, żeby zainteresowani mogli przyjrzeć się jej pracy.

Spółdzielnia to specyficzna organizacja, której połowę członków muszą stanowić osoby wykluczone społecznie, zawodowo, rodzinnie (bezrobotne, ubogie, uzależnione od alkoholu lub narkotyków, które przeszły leczenie odwykowe, ale także niepełnosprawne), takie którym ta forma działania pomoże w odnalezieniu się na rynku pracy. Natomiast drugą połowę mogą stanowić osoby przedsiębiorcze, które z powodzeniem radzą sobie na polu zawodowym.

- Spółdzielnie mają możliwości korzystania ze sporych dotacji państwowych. Dla nich zysk nie może być celem samym w sobie. Chodzi o pomoc i aktywizację osób wykluczonych. Do założenia spółdzielni trzeba pięciu członków - mówi Dorota Marek, doradca burmistrza Krzeszowic.

- Rozmawiając z burmistrzem analizowaliśmy sytuację w gminie i myśleliśmy o spółdzielniach, które organizowałyby dożywianie nie tylko uczniów w szkołach i przedszkolach, ale brałyby pod uwagę wyjście z taką ofertą do zakładów pracy.

Członkowie spółdzielni mogliby nie tylko przygotowywać posiłki z gotowych produktów, ale w miarę możliwości w sezonie robić przetwory owocowe lub warzywne, żeby potem wykorzystać je w swojej działalności. Drugą dziedziną, którą mogłaby się zając spółdzielnia socjalna jest szeroko pojęta opieka nad osobami starszymi, schorowanymi- wymienia Dorota Marek.

Wśród osób, które zgłaszają się jako potencjalni członkowie spółdzielni to na razie raczej takie, które mogą podjąć pracę, ale niekoniecznie gotowe do kierowania spółdzielnią. Chociaż urzędnicy mają już sygnały, że są też osoby ambitna, które mogą podjąć się organizacji spółdzielni, a może nawet zaproponowania profilu jej działalności innego niż te, o których mówi się w gminie. - A temu także mają służyć rozmowy na spotkaniu z burmistrzem - zaznacza doradca szefa gminy.

W Małopolsce działa ponad 90 spółdzielni m.in. w Raciechowicach spółdzielnia "Przystań" założona z inicjatywy strażaków z Kwapinki. Jej głównymi zadaniami jest właśnie dożywianie dzieci i młodzieży oraz utrzymanie porządku w szkołach.

- Dziennie wydajemy ponad 400 obiadów dla uczniów, pracowników. Spółdzielnia świadczy też usługi cateringowe podczas szkoleń, konferencji, spotkań, imprez okolicznościowych oraz zarządza Pensjonatem w Kwapince z 20 miejscami noclegowymi - chwalą się członkowie spółdzielni "Przystań".

To specyficzne przedsiębiorstwo miało wzór do naśladowania, bo w Raciechowicach działa z powodzeniem też znacznie starsza Spółdzielnia Ogrodnicza "Grodzisko".

- Została założona w 1995 toku. Zrzesza 10 członków. Zajmujemy się przechowaniem, pakowaniem i sprzedażą jabłek, które produkują członkowie sadownicy. Korzystaliśmy z wielu dotacji, żeby wyposażyć i rozwinąć działalność. W tym roku sami zainwestowaliśmy maszynę do produkcji soków oraz w odpowiednie pomieszczenie - mówi Maria Węgrzyn, kierująca biurem spółdzielni "Grodzisko".

Co to jest spółdzielnia
* Spółdzielnia socjalna to przedsiębiorstwo działające dzięki pracy jej członków. Jest użyteczna społecznie, zawodowo integruje członków. Musi prowadzić działalność gospodarczą, ale zysk przeznacza na realizację celów statutowych - własny rozwój. Spółdzielnie mogą prowadzić działalność społeczną, oświatowo-kulturalną na rzecz swoich członków i środowiska lokalnego.
* Założyciele mogą starać się o dotację na utworzenie spółdzielni z Funduszu Pracy, korzystać z pomocy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Europejskiego Funduszu Społecznego i ubiegać się w starostwie o refundację składek za ubezpieczenie społeczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski