Są sukcesy, nie ma sponsora

- To jeden z lepszych sezonów wiślaków w tej dekadzie. Zdobyliśmy medale we wszystkich kategoriach wiekowych. Nasi reprezentanci startowali w mistrzostwach świata i Europy seniorów i juniorów - tak podsumował występy swoich podopiecznych w 2010 roku trener koordynator sekcji judo Wisły Kraków Marek Tabaszewski.

JUDO. Grad medali wiślackiej sekcji w 2010 roku. Jeden z lepszych sezonów w dekadzie.

Najliczniejsza sekcja "Białej Gwiazdy" (231 członków - od dzieci do seniorów) ma rzeczywiście czym się pochwalić. Jej przedstawiciele odnosili w minionym roku wiele sukcesów zarówno na krajowych, jak i na zagranicznych arenach.

Przez całe lata wiślacka sekcja była domeną mężczyzn. W ubiegłym roku wieloma osiągnięciami mogą się także pochwalić panie. Duża w tym zasługa dwóch zawodniczek, które wyszły za mąż za krakowskich judoków i od 1 stycznia 2010 roku są oficjalnie członkiniami sekcji. Jedną z nich jest Katarzyna Kłys (70 kg) - była wicemistrzyni Europy seniorek i juniorek, brązowa medalistka MŚ juniorek, olimpijka z Pekinu, do niedawna reprezentująca barwy MKS Czechowice-Dziedzice), a drugą Paulina Węglarz - była mistrzyni Europy juniorek, poprzednio startująca w ekipie Czarnych Bytom.

Mąż pani Katarzyny - Artur Kłys - zdecydował się za zakończenie kariery. W dorobku ma m.in. dwa tytuły mistrza Polski seniorów, brązowy medal akademickich MŚ w drużynie, piąte miejsce w ME juniorów i kilka medali w zawodach Pucharu Świata. Długo miał problemy z kontuzją, nie widział przed sobą większych perspektyw sportowych, w dodatku jest pracownikiem naukowym AWF w Krakowie. To wszystko złożyło się na podjęcie decyzji o rozstaniu z tatami jako zawodnik.

Nadal startować będzie natomiast mąż pani Pauliny - Krzysztof Węglarz, jeszcze większy pechowiec od Kłysa, jeśli chodzi o kłopoty ze zdrowiem (z tego powodu nie został olimpijczykiem w Pekinie). Mając 25 lat jest... najstarszym członkiem wiślackiej sekcji i zarazem jej jedynym seniorem!

W ubiegłym roku dwoje wiślaków startowało w mistrzostwach świata w Tokio. Katarzyna Kłys zajęła 9-16. miejsce, a Krzysztof Węglarz odpadł już w I rundzie. Kłys najpierw już po 8 sekundach pokonała Salwadorkę Veronicę Mendozę, a potem uległa Japonce Yoriko Kunihara. Węglarz w pierwszej walce przegrał przez ippon z Kubańczykiem Gonzalezem.

- Kłys kapitalnie się biła. Przegrała z późniejszą brązową medalistką, która wygrała swoją grupę. Gdyby obowiązywały stare przepisy, mogłaby walczyć w repasażach. Teraz, żeby mieć taką możliwość, trzeba być co najmniej w ćwierćfinale. Węgrzyn przyleciał do Tokio w środę wieczorem, a już w piątek się bił. W czwartek w nocy nie zmrużył oka. Już gdy wchodził na wagę, wiedział, że nic nie zdziała - zaznaczył Tabaszewski.

W mistrzostwach Europy w Wiedniu Katarzyna Kłys zdobyła srebrny medal w drużynie. Wprawdzie wygrała tylko jeden pojedynek, ale kluczowy, bo w meczu półfinałowym z Francją, przy stanie 2-1 dla Polski. Pokonała Mylene Chollet, zapewniając naszej ekipie awans do finału (w nim uległa Włoszce Erice Barbieri - przy stanie 0-3; Polki ostatecznie przegrały 1-4). W konkurencji indywidualnej przegrała już w pierwszej walce z Niemką Ijlaną Marzok.

W zawodach o Puchar Świata miejsca w czołowej "10" zajmowało wiślackie trio: Katarzyna Kłys - piąta w Estonii i Tunezji oraz siódma w Polsce i Rosji, Krzysztof Węglarz - dziewiąty w Czechach, Austrii, Rosji i Hiszpanii, a także Paulina Węglarz - piąta w Holandii.
Duży sukces wiślacy odnieśli podczas mistrzostw Polski seniorów w Koszalinie, gdzie zdobyli pięć medali, w tym dwa złote. Na najwyższym stopniu podium stanęli Katarzyna Kłys i Krzysztof Węglarz, srebro i brąz zdobyły siostry Barbara i Izabela Mirus, a kolejny brąz Paulina Węglarz. Kłys tylko w finale nie wygrała przed czasem. Krzysztof Węglarz wszystkie pojedynki wygrał w efektowny sposób, w tym o złoto, nie dając szans trzykrotnemu olimpijczykowi, medaliście MŚ i ME Robertowi Krawczykowi. 17-letnia juniorka Izabela Mirus sprawiła największą niespodziankę MP, pokonując w drugiej walce uczestniczkę ostatnich MŚ Małgorzatę Bielak. W klasyfikacji medalowej Wisła była druga (kobiety zajęły czwartą, mężczyźni szóstą lokatę).

- Zdobyliśmy pięć medali. Nie mogę narzekać, choć była szanse na lepszy wynik. Ja nigdy nie jestem w pełni zadowolony. Paulina Węglarz, pewna kandydatka do złota, pechowo przegrała pierwszą walkę i była tylko trzecia. Z kolei Iza Mirus jest jeszcze juniorką, a już zdobyła medal mistrzostwach seniorek - podkreślił Tabaszewski.

W drużynowych MP seniorów obie wiślackie ekipy (kobiet i mężczyzn) zajęły piątą lokatę. W Pucharze Polski wiślacy sięgnęli łącznie po tuzin medali (4-3-5) wśród seniorów, cztery (1-0-3) wśród młodzieżowców, szesnaście (5-6-6) wśród juniorów i jeden brązowy w rywalizacji młodzików.

Wspomniana Izabela Mirus wystąpiła w MŚ juniorek w Agadirze (Maroko). Wprawdzie w pierwszej walce uległa o 2 lata starszej Rosjance Peri Surakatowej (była potem piąta), ale zaprezentowała się z bardzo dobrej strony. Podobnie można ocenić występ Kajetana Pintala, który podczas ME juniorów w Sofii uległ w inauguracyjnym pojedynku późniejszemu medaliście tej imprezy.

Juniorzy Wisły dobrze spisali się podczas MP w tej kategorii wiekowej we Wrocławiu, zdobywając cztery medale; najcenniejszy - srebrny - był dziełem Izabeli Mirus. Po dwa medale wiślacki duet - Barbara Mirus i Rafał Filek - sięgnął w młodzieżowych i akademickich MP. Sukcesem był też brąz chłopców w drużynowych MP juniorów - to pierwszy medal krakowian od 10 lat w tej imprezie.

Kadrę szkoleniowa sekcji tworzą: Marek Tabaszewski (koordynator, trener seniorów, młodzieży i juniorów), Piotr Weiss (koordynator grup młodzieżowych, trener grupy kobiet i juniorów młodszych), Robert Zaczkiewicz (trener młodzików i dzieci starszych), Michał Znamirowski (trener dzieci młodszych) i Mariusz Wiśniowski (trener grup naborowych). Kierownikiem sekcji jest Ryszard Ciesielski.

Sportowo sekcja rozwija się bardzo dobrze. Gorzej jest pod względem finansowym. - Sytuacja jest trudna. Mamy problem z finansami. Klub pomaga na tyle, na ile może. Czekamy na sponsora. Wszyscy, do których zwracamy się z prośbą wiślaków pomoc, używają słowa-klucza - "kryzys" - powiedział Tabaszewski. Kto pomoże jednej z najlepszych sekcji judo w Polsce?