18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Są szanse na obniżenie stawek opłat za śmieci

EWA TYRPA
Ustawa zakłada, że z pól, lasów i rowów znikną dzikie wysypiska Fot. Barbara Ciryt
Ustawa zakłada, że z pól, lasów i rowów znikną dzikie wysypiska Fot. Barbara Ciryt
GOSPODARKA ODPADAMI. Cztery z 17 gmin w powiecie krakowskim znają kwoty jakie firmy wywożące śmieci chcą dostać za odbiór oraz zagospodarowanie komunalnych odpadów.

Ustawa zakłada, że z pól, lasów i rowów znikną dzikie wysypiska Fot. Barbara Ciryt

Nowe zasady utrzymaniu czystości i porządku w gminach będą obowiązywać od 1 lipca. Wówczas właścicielami wszystkich komunalnych odpadów zostaną samorządy, które są zobowiązane do zorganizowania ich odbioru od mieszkańców.

Gminy uchwaliły m.in. stawki za odbiór odpadów, osobno zmieszanych oraz segregowanych. Teraz są na etapie procedury przetargowej w wyłanianiu firm wywożących śmieci. Żeby jeden wykonawca nie zmonopolizował śmieciowego rynku, samorządowcy umówili się na ogłoszenie przetargu w jednym terminie - w większości gmin ustalono go na 8 kwietnia. Jednak tylko czterem udało się go dotrzymać. - Zainteresowane firmy miały wiele pytań związanych ze sprawami technicznymi, głównie ze specyfikacją, dlatego przesunęliśmy termin przetargu i otwarcie ofert na środę - tłumaczy Szymon Łytek, wójt gminy Czernichów. Także dzisiaj oferty zostaną otwarte w gminie Liszki.

Z tego samego powodu pozostałe gminy wyznaczyły późniejsze daty, np. Michałowice, Mogilany, Zielonki - na 15 kwietnia, Kocmyrzów-Luborzyca - na 24 kwietnia, Słomniki - na 7 maja. Gmina Jerzmanowice-Przeginia teraz przygotowuje dokumenty do ogłoszenia przetargu.

Oferty zostały otwarte w gminach: Skawina, Sułoszowa, Świątniki Górne, Zabierzów. Obecnie urzędnicy sprawdzają zgodność złożonych ofert z wymogami.

Jeśli przetargi wygrają najtańsi oferenci, to gminy zamierzają obniżyć stawki. - Przybędzie pracy, bo będziemy musieli dostarczyć mieszkańcom nowe deklaracje i zmieniać dane w bazie, ale jesteśmy do tego organizacyjnie przygotowani - zapewnia Wojciech Burmistrz, wicewójt gminy Zabierzów, którą podzielono na cztery sektory. We wszystkich ta sama firma złożyła ofertę na świadczenie usług za połowę szacunkowej kwoty. Wicewójt nie ukrywa obaw o solidne wywiązywanie się z umowy przez zbyt taniego przedsiębiorcę. Niepokojąca jest np. stawka wywozu 1,08 zł za jedną tonę odpadów segregowanych przy 260 zł proponowanych przez inne firmy.

W gminie Skawina deklaracje nie były jeszcze rozdawane. - Będziemy je rozprowadzać po zakończeniu procedury przetargowej. Wtedy w deklaracjach wpiszemy aktualne stawki - zapowiada Stanisław Żak, wiceburmistrz Skawiny.

- U nas najtańsza firma proponuje wywóz śmieci za prawie dwa i pół raza mniej, niż szacowaliśmy - informuje Witold Słomka, burmistrz Świątnik Górnych, gdzie ofertę przetargową złożyły trzy firmy.

Tutaj radni, podobnie jak w gminie Sułoszowa, ustalili stawki na podstawie zużycia wody. Większość pozostałych samorządów uchwaliła stawki od jednego mieszkańca, ale niektóre różnicowały je w zależności od liczby osób zamieszkałych w gospodarstwie.

Np. w gminie Michałowice za posegregowane odpady mieszkańcy w domach do czterech osób zapłacą po 8 zł miesięcznie, a powyżej pięciu - po 5 zł. W przypadku odpadów zmieszanych stawka wyniesie odpowiednio 12 i 7,50 zł. Kilka stawek jest w gminie Czernichów, gdzie wielodzietne rodziny będą płacić do czworga dzieci. Za większą liczbę przysługuje im bezpłatny odbiór.
W gminie Jerzmanowice-Przeginia wprowadzono system odpłatności od gospodarstwa domowego. Tam za odbiór odpadów posegregowanych właściciel zapłaci 25 zł, a zmieszanych - 35 zł.

OFERTY FIRM ODBIERAJĄCYCH ODPADY

Tylko w czterech gminach otworzone zostały koperty z ofertami firm uczestniczących w przetargach

SKAWINA

Kosztorys na 2 lata - 11 mln zł. Pięć firm zaoferowało ponad: 8,49 mln zł; 9,04 mln zł; 9,17 mln zł; 11,66, mln zł; 11,72 mln zł.

SUŁOSZOWA

Kosztorys na 2 lata, - około 720 tys. zł. Trzy firmy zaoferowały prawie: 720 tys. zł; 770 tys. zł; 993,6 tys. zł.

ŚWIĄTNIKI GÓRNE

Kosztorys na 2 lata - 2,52 mln zł. Trzy firmy zaoferowały ponad: 894 tys. zł; 1,91 mln zł; 2,1 mln zł.

ZABIERZÓW

Gminę podzielono na cztery sektory. W dwóch startowało po sześć firm, a w dwóch - po pięć. Kosztorys dla całej gminy na 1,5 roku - 3,63 mln zł. Średnia z najtańszych ofert ponad 1,56 mln zł.

Dla sektora I (Zabierzów) - 758,6 tys. zł. Najtańsza oferta - ponad 376 tys. zł; najdroższa - prawie 965 tys. zł. Sektor II (południowa część gminy) - ponad 1 mln zł. Najtańsza oferta - ponad 472 tys. zł; najdroższa - 1,4 mln zł. Sektor III (część płn-wsch.) - ponad 882 tys. zł. Najtańsza oferta - ponad 347 tys. zł; najdroższa - 1,24 mln zł. Sektor IV (część płn-zach.) - ponad 946 tys. zł. Najtańsza oferta - ponad 369 tys. zł, najdroższa - 1,33 mln zł.

ewa.tyrpa@dziennik.krakow.pl

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
www

i tak wszytko w ciul

~Ja

Znikną dzikie wysypiska ?!
Deklaracja: Będę sortował - a później sruu do lasu wszystko to, co się nie mieści w kategorii szkło-papier-plastik, czyli: puszki po farbach, stare tapety, gumolit, opony, gruz, pampersy, stare buty, styropian.
Mój przypadek: mieszkańcy bloku deklarują segregację oprócz jednej rodziny. Przed blokiem kontener. Dam sobie głowę uciąć, że po tygodniu będzie pełny.

G
GOŚĆ

ZAPOMNIJ O OBNIŻCE. U NAS W GMINIE SUŁOSZOWA, TRZY FIRMY ZŁOŻYŁY OFERTY IDENTYCZNE Z KOSZTORYSEM GMINY NA DWA LATA TJ. 720 TYŚ(CIEKAWE SKĄD WIEDZIAŁY) I DWIE FIRMY DROŻSZE. DZIWNE, WSZĘDZIE OFERTY BYŁY TAŃSZE A U NAS TAKI NUMER. TO NIE KONIEC, PO TYM PRZTARGU (WYGRAŁA DOTYCHCZASOWA FIRMA), GMINA ZMIENIA NAM DEKLARACJE , OCZYWIŚCIE Z PODWYŻKĄ. SĄ OFERTY ZGODNE Z KOSZTORYSEM A ONI ROBIĄ PODWYŻKĘ. WÓJT MUSI ZAROBIĆ BO INACZEJ SIE NIE DA.

g
gość

Najwyższa pora obniżyć stawki...
Przetarg wyszedł taniej więc nie pozostaje nic innego jak zmniejszyć opłaty !
Jeżeli była sporządzana jakaś kalkulacja to musi być taniej skoro wygrała firma odbierająca śmieci poniżej założonych przez gminę kosztów.
Mieszkańcy muszą zapłacić mniej.
Czekamy na obniżenie opłat za śmieci !

Dodaj ogłoszenie