Sacrum i profanum

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

60 lat powojennej działalności świętował Mieszany Chór Mariański, działający przy parafii Najświętszej Marii Panny z Lourdes w Krakowie. Z tej okazji w poniedziałek w Filharmonii Krakowskiej odbył się jubileuszowy koncert, przyjęty przez publiczność owacją na stojąco.

MUZYKA. Połączenie tanga z tekstem mszy świętej zachwyciło publiczność

- Był to niezwykły, podniosły wieczór. Chciałem, abyśmy na jubileusz przygotowali coś innego, zaskakującego. I po reakcji widzów wiem, że nam się udało - mówił po koncercie Jan Rybarski, dyrygent chóru. - Orkiestra Filharmonii Krakowskiej dodała nam splendoru i zaśpiewaliśmy niczym zawodowy chór - dodawał.

Jubilata wspomogły dwa zespoły wokalne, francuski chór Le Philharmonia de Lyon oraz Chór Basków z Hiszpanii, a także Orkiestra Filharmonii Krakowskiej.
Część muzyczną rozpoczął Jean Claude Guerinot, który zaprezentował na fortepianie Nokturn cis-moll Chopina. Wielkie wrażenie zrobiło wykonanie dwóch utworów chóralnych Kilara i Góreckiego, w interpretacji trzech zespołów wokalnych pod dyrekcją Jana Rybarskiego; zwłaszcza "Agnus Dei" Kilara zabrzmiał wyjątkowo czysto, co tylko uwypukliło doskonałą harmonię utworu.

Punktem kulminacyjnym koncertu stało się polskie prawykonanie utworu "Misa tango" Luisa Bacalova, współczesnego twórcy argentyńskiego. Do śpiewaków dołączyła orkiestra pod batutą Jeana Claudea Guerinota oraz: mezzosopranistka Alexandra Guerinot, baryton Dariusz Siedlik i grający na akordeonie Marcin Wiercioch. Pięcioczęściowa msza okazała się niezwykle ciekawym utworem, pełnym doskonałych tematów w rytmie tanga, które wprowadzone przez akordeon od razu przywodzą na myśl orkiestrowe utwory Astora Piazzolli. Połączenie tanga, wywodzącego się z domu publicznego, z tekstem mszy okazało się nie tylko do pogodzenia, ale wręcz zachwyciło publiczność, która zmusiła artystów do bisów.

Jak na jubileuszach bywa, nie zabrakło odznaczeń, okolicznościowych przemówień i jubileuszowych adresów. Ks. kard. Stanisław Dziwisz, który wręczył zasłużonym chórzystom medale Jana Pawła II, mówił: - Muzyka pomaga przeżyć spotkanie z Bogiem. A muzyka przez was wykonywana stała się drogą ewangelizacji i świadectwem Chrystusa. Pan Bóg pobłogosławił i obdarzył zespół licznymi talentami.

Wiceprezydent Elżbieta Lęcznarowicz odznaczyła zespół medalem Cracovia Merenti, zaś grupę śpiewaków i dyrygenta Jana Rybarskiego wyróżnieniem Honoris Gratia.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo