Do tej pory na otwarcie i na zakończenie Sacrum Profanum pojawiały się pod Wawelem wielkie gwiazdy współczesnej muzyki popularnej. Ich koncerty odbywały się w ogromnej hali usytuowanej na terenie nowohuckiego kombinatu. Trzy razy wystąpił tam legendarny zespół Kraftwerk, dwukrotnie zagrała islandzka grupa Sigur Rós i angielski producent Aphex Twin, a ostatnio jedyny koncert w Polsce dała brytyjska grupa Portishead.
Wczoraj pojawiły się pogłoski, że Krakowskie Biuro Festiwalowe, organizator festiwalu Sacrum Profanum, wycofuje się z tego miejsca.
– Na razie jesteśmy na etapie rozmów z __dyrekcją Arce-lorMittal – powiedziała nam Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. – Umowa nie jest więc jeszcze podpisana. Jeśli ją podpiszemy, to wspaniale, a jeśli nie – to nie będzie dramatu. Na pewno zrobimy wszystko, aby Sacrum Profanum miał nadal odpowiedni rozmach.
Dyrektorem artystycznym festiwalu jest od jego początku Filip Berkowicz. Wczoraj wyjawił nam, że planuje w tym roku zdecydowane zmodyfikowanie imprezy.
– Nie będzie już takich wielkich gwiazd na Sacrum Profanum, jak do tej pory _– wyznaje. _– To nie jest wielki letni festiwal, dlatego dopasowanie terminów występów artystów do terminu Sacrum Profanum było dla nas zawsze bardzo skomplikowane. Choćby dlatego w zeszłym roku Portishead wystąpił w Krakowie w czerwcu, a festiwal odbył się tradycyjnie we wrześniu. Rezygnacja z tego punktu programu to dla mnie tak naprawdę kamień z serca. Tym bardziej, że nie widzę już – może poza Radiohead – znanych zespołów, które mogłyby pojawić się na tym festiwalu.
Nie oznacza to jednak, że na Sacrum Profanum zabraknie wielkich wydarzeń o światowej randze. Będą one miały jednak bardziej elitarny charakter.
– W tym roku będzie inaczej, ale równie ciekawi_e – podkreśla Filip Berkowicz. _– Pojawią się naprawdę wielkie nazwiska ze świata współczesnej muzyki klasycznej. Nie zabraknie również wybitnych artystów z kręgu światowej elektroniki. Być może będzie się to wiązało z pewnymi zmianami w __festiwalowej przestrzeni.
Gdzie będzie festiwal? Tego na razie nie wiadomo. W ciągu dwóch tygodni Krakowskie Biuro Festiwalowe ma ogłosić pierwsze nazwiska wykonawców, którzy we wrześniu przyjadą do Krakowa.
Sacrum Profanum odbywa się w Krakowie nieprzerwanie od 2003 roku. Początkowo impreza była dedykowana wyłącznie współczesnej muzyce klasycznej, goszcząc jej znanych przedstawicieli. Potem w programie pojawił się wątek jazzowy, wprowadzony przez polskie gwiazdy gatunku jak Tomasz Stańkoi czy Leszek Możdżer.
Przełom w historii festiwalu nastąpił w 2008 roku, kiedy to do Krakowa przyjechała niemiecka grupa Kraftwerk, dając trzy niezapomniane występy w przemysłowej hali Arce-lorMittal. Od tamtej pory Sacrum Profanum pokazuje różne formy przenikania się muzyki współczesnej z muzyką rozrywkową, szczególnie elektroniczną.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?