Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sąd musi zgodzić się na odsłuchanie nagrań

(MAPI)
Opinia. Zdaniem prof. Zbigniewa Ćwiąkalskiego, byłego ministra sprawiedliwości, nielegalne nagrania, które posiada tygodnik„Wprost”, mogły zostać zabrane z redakcji zgodnie z prawem.

Były minister sprawiedliwości podkreśla, że prokuratura miała pełne prawo zażądać od dziennikarzy „Wprost” wydania nagrań z podsłuchanych rozmów polityków. – _Ponieważ zgodnie z Kodeksem postępowania karnego należy wydać dowody w sprawie dotyczącej przestępstwa. Także w __momencie, kiedy ktoś zastrzega, że dowód jest chroniony tajemnicą dziennikarską – _mówi prof. Ćwiąkalski.

Jak jednak zaznacza, w takim przypadku dowód musi zostać odpowiednio zabezpieczony i prokuratura nie może z niego skorzystać bez zgody sądu. – _W tym konkretnym przypadku prokuratura może zażądać wydania nośnika z nagraniem, ale odsłuchać je może dopiero wtedy, jeżeli sąd uzna, że nie jest ono chronione tajemnicą dziennikarską – _mówi prof. Ćwiąkalski.

Były szef resortu sprawiedliwości podkreśla również, że zgodnie z polskim prawem tajemnicą dziennikarską bezwzględnie chronione jest tylko źródło informacji.

– _A nie sądzę, żeby na nagraniach znajdowały się dane, dzięki którym można byłoby zidentyfikować informatora tygodnika „Wprost”. Zapewne ten informator nie występuje w nich i nie przedstawia się z imienia i nazwiska _– mówi prof. Zbigniew Ćwiąkalski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski