Sąd Najwyższy zawiesza przepisy o przechodzeniu sędziów SN w...

Sąd Najwyższy zawiesza przepisy o przechodzeniu sędziów SN w stan spoczynku

Leszek Rudziński

Polska

Aktualizacja:

Polska

Naczelny organ władzy sądowniczej zwrócił się z pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącymi funkcjonowania Sądu Najwyższego. Jednocześnie SN zawiesił stosowanie przepisów ustawy o SN określających zasady przechodzenia sędziów tego organu w stan spoczynku.
Sąd Najwyższy - w związku z pytaniem prawnym, które znalazło się na czwartkowej wokandzie - przedstawił pięć pytań do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dotyczą one „zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów, jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek” (w związku z rządową ustawą nakazującą przejście w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65 lat, o ile nie złożyli stosownego podania o przedłużenie możliwości orzekania).


Ponadto Sąd Najwyższy, zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE, zastosował środek zabezpieczający i postanowił zawiesić stosowanie przepisów ustawy o SN określających zasady przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku - zarówno w zwykłym trybie, jak i w przepisach przejściowych.

Rzecznik SN sędzia Michał Laskowski oznajmił, że treść postanowienia SN wysłana została do Kancelarii Premiera i do kancelarii Krajowej Rady Sądownictwa. - Nie wiem, co zrobią te organy, ale zgodnie z przepisami prawa powinny stosować się do obowiązującego prawa, do decyzji siedmiu sędziów Sądu Najwyższego - podkreślał sędzia. - Oczywiście, możemy sobie wyobrazić różne scenariusze, ale Sąd Najwyższy w tej sprawie nie wydaje żadnego rozstrzygnięcia, nie decyduje, że sędziowie pozostają, że jest to niezgodne z konstytucją. Sąd Najwyższy zadaje pytanie niezależnemu organowi, najwyższemu organowi sądowemu w Europie, który nie jest tu uwikłany w żadne spory, nie ma żadnych interesów osobistych – dodał.

Jak tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press dr Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego, teraz Krajowa Rada Sądownictwa powinna zapoznać się z postanowieniem Sądu Najwyższego i jego uzasadnieniem. - Powinna przeanalizować w jakim zakresie to postanowienie ogranicza możliwość działania KRS w związku z realizacją ustawy o SN i docelowo wykonać postanowienie zabezpieczające sądu - mówi prawnik.

POLECAMY:


Komentarze (6)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Specjalna kasta

Ida (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

I okazuje się,że można być sędzią w swojej sprawie.To argument za tym,ze trzeba to towarzystwo przyspawane do stołków pogonić i dać szansę młodym.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
pis plujki juz na piskupie?

?? (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

pisgoowna sie nie komentuje

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zaklamane

EryErk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

Zakłamane towarzystwo
Moze zwrocicie sie do trybunału w Karlsruhe o decyzje!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kto jest NAJWYŻSZYM PRZEDSTAWICIELEM?

Gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Kto jest NAJWYŻSZYM PRZEDSTAWICIELEM Rzeczypospolitej Polskiej? Czy TEN NAJWYŻSZY PRZEDSTAWICIEL jest ponad Konstytucją, ustawami i WSZELKIM PRAWEM w Polsce - artykuł 145.1 Konstytucji!
Kto z Sądu...rozwiń całość

Kto jest NAJWYŻSZYM PRZEDSTAWICIELEM Rzeczypospolitej Polskiej? Czy TEN NAJWYŻSZY PRZEDSTAWICIEL jest ponad Konstytucją, ustawami i WSZELKIM PRAWEM w Polsce - artykuł 145.1 Konstytucji!
Kto z Sądu Najwyższego jest "wyższy", niż PRZEDSTAWICIEL NAJWYŻSZY?
Dlaczego Konstytucja poświęca Sądowi Najwyższemu TYLKO JEDEN artykuł 183. wraz z trzema punktami, pozostawiając WSZYSTKIE DECYZJE, co do funkcjonowania tegoż najwyższego urzędu w rękach USTAWODAWCY?
Czy takie stanowisko Konstytucji nie podkreśla RÓWNOWAGI WŁADZY w Polsce - artykuł 10.1 Konstytucji?
KAŻDA z TRZECH GAŁĘZI WŁADZY w Polsce JEST NIEZALEŻNA OD POZOSTAŁYCH DWÓCH!
Czy tak OCZYWISTE WNIOSKI z PRZEPISÓW Konstytucji przekraczają możliwości intelektualne wszystkich członków OBECNEGO Sądu Najwyższego w Polsce? KTO DOKONAŁ TAK KIEPSKIEGO WYBORU tego gremium? zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
DLACZEGO?

Gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Dlaczego, Rozdział V Konstytucji, zatytułowany: PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, nie przewiduje żadnej ustawy, która by precyzowała prawa i obowiązki NAJWYŻSZEGO PRZEDSTAWICIELA RP?
Dlaczego...rozwiń całość

Dlaczego, Rozdział V Konstytucji, zatytułowany: PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, nie przewiduje żadnej ustawy, która by precyzowała prawa i obowiązki NAJWYŻSZEGO PRZEDSTAWICIELA RP?
Dlaczego artykuł 183.2 Konstytucji WYRAŹNIE PODKREŚLA, że wszystkie szczegóły, dotyczące zakresu czynności Sądu Najwyższego określają ustawy, a nie "potrzeby" Sądu Najwyższego?
Który z sędziów Sądu Najwyższego i kandydatów do niego potrafi zrozumieć różnice podkreślone w Konstytucji i ... poskładać je w jedną całość?
KAŻDA Z TRZECH GAŁĘZI WŁADZY w POLSCE JEST NIEZALEŻNA OD WPŁYWÓW POZOSTAŁYCH DWÓCH GAŁĘZI TEJ WŁADZY właśnie dlatego, że WSZYSTKIE TRZY SĄ TAK SAMO WAŻNE i WSZYSTKIE OBOWIĄZUJE Konstytucja i ustawy, wynikające z Konstytucji i TYLKO z Konstytucji!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
POGONIĆ CAŁE SOLIDARNE WARCHOLSTWO

TO NAJWIĘKSZE SZKODNIKI JAKIE WYDAŁA POLSKA ZIEMIA (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

GDZIE JEST MAJĄTEK SUWERENA WYPRACOWANY W PRL ? GDZIE TA ZIEMIA OBIECANA NARODOWI ? GDZIE SPRAWIEDLIWOŚĆ SPOŁECZNA WG KONSTYTUCJI ? GDZIE JEST PRAWO ? KIEDY BANDYCI CO ROZDALI NARODOWE FIRMY ,...rozwiń całość

GDZIE JEST MAJĄTEK SUWERENA WYPRACOWANY W PRL ? GDZIE TA ZIEMIA OBIECANA NARODOWI ? GDZIE SPRAWIEDLIWOŚĆ SPOŁECZNA WG KONSTYTUCJI ? GDZIE JEST PRAWO ? KIEDY BANDYCI CO ROZDALI NARODOWE FIRMY , ZNISZCZYLI JE ZNAJDĄ SIĘ W WIĘZIENIU ? KIEDY GANGSTERZY KTÓRYM SPRYWATYZOWANO KRAJ WYLĄDUJĄ W PUDLE A ICH BANDYCKIE MAJĄTKI ZOSTANĄ ZWRÓCONE TYM CO JE WYPRACOWALI ?zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo