MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sadzili las na Kujawach. Aktywiści ostrzegają, że to teren jak "tykająca bomba"

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Szymon Korta / Polska Press
W sobotę (23 marca) kontynuowano sadzenie lasu na Kujawach. Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa przestrzegali, że to sadzenie zieleni na "tykającej bombie". Urząd odpowiedział, że to "stwierdzenie nieadekwatne i wzbudzające strach".

"Zwycięski projekt z budżetu obywatelskiego „Sadzimy Las dla Krakowian” jest nam niezwykle bliski, gdyż narodził się kilka lat temu ze wspólnej inicjatywy Akcji Ratunkowej dla Krakowa, Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, Extinction Rebellion, Strajku dla Ziemi i Stowarzyszenia Funkcja Miasto. Z ogromnym żalem informujemy, że zmuszeni jesteśmy wycofać się z akcji zasadzenia 4000 drzew planowanej w dniu 23 marca na terenie przy ulicy ul. Ziemianek 6. Miejsce to znajduje się w odległości tylko około 350 m od największej bomby ekologicznej Krakowa – ogromnego kompleksu składowiska odpadów metalurgicznych przy ulicy Dymarek" - alarmowała Akcja Ratunkowa dla Krakowa.

Zwracała uwagę, że to olbrzymie składowisko o powierzchni prawie 90 ha zostało zbudowane w latach 50. XX wieku na terenach zalewowych i nie posiada zabezpieczeń wymaganych przez przepisy prawne.

Urzędnicy zapewniają, że nie ma zagrożenia

Akcja Ratunkowa dla Krakowa poinformowała też: "Okazało się, że Urząd Miasta Krakowa, w tym odpowiedzialny za projekt sadzenia lasu Zarząd Zieleni Miejskiej, dla terenu przy ul. Ziemianek 6 nie wykonały prawidłowych badań zgodne z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 1 września 2016 r. Urzędnicy przedstawili nam jedynie kompletnie nieadekwatne badania glebowe. Co szczególnie bulwersujące, pomimo że mogą one obejmować wybrany zakres metali ciężkich, takowe nie zostały w ogóle wykonane. Zamiast rzetelnych wyników badań otrzymaliśmy też budzące wątpliwości wyjaśnienie, że „o braku oznak zanieczyszczenia środowiska […] świadczy również porastająca omawiane grunty roślinność”.

W magistracie przypominają, że na Kujawach już spotkano się z krakowianami, żeby uczcić noblistkę Olgę Tokarczuk, a w ramach kolejnej akcji leśne sadzonki pojawią się nieopodal posadzonego wcześniej lasu Prawiek.

"Teren wybrany pod sadzenie nie jest miejscem, w którym obecność podczas sadzenia miałaby stanowić zagrożenie dla życia bądź zdrowia. Ponadto wybrana forma zagospodarowania, jaką jest zalesienie (sadzonki dwu–, trzyletnie), nie determinuje funkcji rekreacyjnych terenu przez następnych kilkanaście lat. Warto również zaznaczyć, że drzewa na terenach zurbanizowanych, czy wręcz poprzemysłowych, w dużym stopniu wpływają na poprawę jakości gleby. Pobierają z niej i dezaktywują związki metali ciężkich ze skutecznością między 40 a 70 proc. Towarzyszące roślinom bakterie powodują rozkład związków organicznych, w tym szkodliwych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych" - wyjaśniają w urzędzie.

Co wykazały badania gleby na Kujawach?

W magistracie wyjaśniają też, że badania jakości gleby w rejonie ul. Dymarek wykonywane były przez Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa w 2019 r. i zostały przekazane do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie.

"Zanieczyszczenia gleby w przedmiotowym obszarze wskazywały na zanieczyszczenia środowiska pochodzące z różnych źródeł, o których bardzo często mowa w kontekście zurbanizowanych aglomeracji oraz terenów rolniczych, również tych na co dzień uczęszczanych. Badania te wykazały zanieczyszczenie pestycydami chloroorganicznymi (środkami ochrony roślin stosowanymi w rolnictwie), natomiast węglowodory pierścieniowe wykazano na działce na północ od zakładu oczyszczania ścieków (ponad kilometr od miejsca wskazanego do nasadzeń w kierunku składowiska). Pomimo względnie niedużej odległości od miejsca składowania odpadów, na żadnej z trzech badanych w okolicy działek nie wykazano przekroczeń dopuszczalnych wartości stężeń szkodliwych metali ciężkich, określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 1 września 2016 r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi (Dz.U. 2016, poz. 1395), dla grupy gruntów I" - podkreślają w urzędzie.

Koniec zerowego VAT na żywność! Ceny wzrosną?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Sadzili las na Kujawach. Aktywiści ostrzegają, że to teren jak "tykająca bomba" - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski