Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sakralny Tarnów w albumie

Redakcja
Ukazał się tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, może stanowić idealny pezent pod choinkę.

RELIGIA. "Stolica diecezji. Architektura sakralna Tarnowa" to wyjątkowej urody publikacja

Edytorsko wydany jest nienagannie i atrakcyjnie, w dwujęzycznej wersji polsko-angielskiej, z wyraźną dbałością o szczegóły. Jego głównym atutem jest blisko 250 zdjęć Marcina Głuszka, który po mistrzowsku uchwycił piękno i mistykę budynków sakralnych Tarnowa. Ich przemyślaną prezentację poprzedzają teksty Krzysztofa Moskala opowiadające o historii katolickich kościołów, ich fundatorach i architektach, zabytkowych wnętrzach i wyposażeniu świątyń. Album rozpoczyna się od przedstawienia najważniejszego obiektu sakralnego diecezji, czyli tarnowskiej katedry z połowy XIV wieku. Dalej, autorzy odsłaniają przed czytelnikiem: kościoły parafialne, zakonne, kaplice rezydencji biskupich i seminarium duchownego oraz inne kaplice Tarnowa. Wśród nich kaplicę pałacową książęcej rodziny Sanguszków.

Wydawcą albumu jest Stowarzyszenie PLUS ULTRA w Tarnowie. Jego prezes Grzegorz Pulit nie kryje satysfakcji z końcowego efektu...

- Wierzymy, że godnie uzupełnia on długą listę publikacji i wydawnictw poświęconych Tarnowowi i dobrze wpisuje się w przypadające na rok 2011 obchody jubileuszu 225. rocznicy utworzenia diecezji tarnowskiej. Mamy nadzieję, że album stanie się też skutecznym narzędziem w strategii promocji miasta i jego walorów turystycznych, a tarnowianom pozwoli lepiej poznać swoje miasto i uświadomić sobie, że na wyciągnięcie ręki mają miejsca i obiekty niezwykłe.

Zainteresowani mogą już przekonać się o walorach albumu "Stolica diecezji. Architektura sakralna Tarnowa". Pachnący jeszcze farbą drukarską, trafił w tym tygodniu do sprzedaży w Tarnowskim Centrum Informacji i księgarni "Świat Książki". Pochlebną opinię o tej publikacji wyraził jako jeden z pierwszych biskup tarnowski Wiktor Skworc.

- Szczególnie raduje inicjatywa przybliżenia w tej publikacji nowych obiektów sakralnych, które nie zostały dotychczas ujęte we wcześniejszych tego typu opracowaniach. Są one wymownym - wyrytym w kamieniu znakiem naszych czasów i spuścizną, którą przekażemy następnym pokoleniom... - pisze biskup we wprowadzeniu do barwnego 170-stronicowego albumu.

Marek Baran

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski