Nic nie zagraża Krakowskiemu Salonowi Poezji, który w styczniu 2002 roku z woli Anny Dymnej zainaugurował działalność w Teatrze im. J. Słowackiego. Deklarację w tej sprawie złożył Krzysztof Głuchowski, zwycięzca konkursu na dyrektora tej sceny.
- Krakowski Salon Poezji Anny Dymnej to wspaniała inicjatywa i oczywiście będzie nadal zapraszał w niedzielne południa - zapewnia Krzysztof Głuchowski, który 1 września obejmie dyrekcję Teatru im. J. Słowackiego. Jak mówi, spotkał się z Anną Dymną, by potwierdzić, że Salon Poezji to jej autonomiczny świat, w który nie ma zamiaru ingerować, będzie go natomiast wspierać.
W spotkaniu w sprawie przyszłości Salonu Poezji wzięli udział także obecny dyrektor „Słowackiego” Krzysztof Orzechowski oraz Bartosz Szydłowski, który będzie w tym teatrze zastępcą dyrektora ds. artystycznych (nie przestając kierować Teatrem Łaźnia Nowa).
- Bardzo się cieszę, że Salon zostaje, że nadal będziemy zapraszać w niedziele. Bo to jedyna taka płaszczyzna, gdzie spotykają się wszyscy, niezależnie z jakiej opcji politycznej, z jakiego teatru, z jakiego pokolenia się wywodzą - wszystkich łączy poezja - mówi Anna Dymna. - A może nowa dyrekcja wniesie jakieś pomysły? - dodaje.
- Nie będziemy wprowadzać żadnych zmian, których nie zaakceptuje Anna Dymna - podkreśla Krzysztof Głuchowski. - To jej Salon, świetnie wymyślony, znakomicie funkcjonujący; możemy jedynie w czymś pomóc.
Nadal też gospodarzami Salonu pozostaną: Anna Dymna, Józef Opalski i Bronisław Maj oraz Krzysztof Orzechowski. Będą też „muzyczne anioły” Salonu - Halina Jarczyk i Dorota Imiełowska.
- Zainicjowałem to spotkanie, by wyeliminować krążące plotki - nie wiem czemu rozsiewane - komentuje Krzysztof Głuchowski. - Słyszę też, że będę zdejmował wiele spektakli. Zatem już uspokajam, to nieprawda. I na pewno nadal będzie grany spektakl „Arszenik i stare koronki” - deklaruje przyszły dyrektor, dodając ze śmiechem: - Uwielbiam Annę Polony.
Jak tłumaczy, „fakt, że idzie coś nowego, nie znaczy, że stare zostanie zakopane”.
Przypomnijmy, że o los Salonu Poezji martwiło się liczne grono jego bywalców. Wystosowali tej sprawie list do władz Urzędu Marszałkowskiego, któremu teatr podlega - jeszcze na etapie rozstrzygania konkursu.
Dotychczas w ramach Salonu odbyło się ponad 500 spotkań, w których wystąpili m.in.: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Anna Polony, Anna Seniuk, Anna Radwan, Maja Ostaszewska, Magdalena Cielecka, Gustaw Holoubek, Jan Englert, Jerzy Trela, Krzysztof Globisz, Jan Nowicki, Edward Linde-Lubaszenko, Andrzej Seweryn, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Kolberger, Zofia Kucówna, Urszula Grabowska i wielu innych.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?