Sami nie wiecie...

Redakcja
Ks. MIECZYSŁAW MALIŃSKI

Odkrywanie świata

Ks. MIECZYSŁAW MALIŃSKI

Odkrywanie świata

Jeżeli ktoś ma duży pieniądz i nie bardzo wie, co z nim zrobić, to poddaję pomysł: niech uruchomi linię lotniczą Nowy Jork - Kraków. Pobyt: jedna godzina - na to, żeby uczestniczyć w kościele Mariackim w nabożeństwie majowym, potem wyjść po półgodzinie, wypić kawę w Sukiennicach, żeby ochłonąć, i wracać. Takich propozycji mógłbym jeszcze podać parę: Jasna Góra - żeby śpiewać godzinki. Tyniec pod Krakowem - żeby z benedyktynami odprawić nieszpory. Kalwaria Zebrzydowska w Wielkim Tygodniu - żeby brać udział w misterium Męki Pańskiej na Dróżkach.
 Może mnie ktoś spytać: "O co chodzi - o architekturę czy nabożeństwa?". Przyznam się, że chodzi mi o obie sprawy zarówno. I to w związku - może tu będzie lekkie zaskoczenie - z napływem wschodnich religii do Europy, a zwłaszcza do Polski.
 Doświadczyłem tego osobiście: człowiek, który kiedyś narzekał na różaniec, odmawia teraz swoją mantrę, posługując się również różańcem, tylko buddystycznym. Żeby było śmiesznie, gdy pewna znana osoba oświadczyła w telewizji, że każdego ranka "siedzi" godzinę i medytuje po buddyjsku, wzbudziła u wielu podziw. Nie chcę być złośliwy, ale gdyby ktoś oświadczył, że codziennie rano modli się w kościele godzinę, zostałby okrzyknięty dewotem.
 Oczywiście każdy ma prawo wolnego wyboru. Jeżeli chce być buddystą czy hinduistą, jego sprawa. Niemniej, moim zdaniem, jest to nie tylko zdrada religii katolickiej, ale jakaś zdrada kultury europejskiej, kultury polskiej.
 Bo jeżeli celem jest Bóg, który jest Miłością, Pokojem, dlaczego posługiwać się środkami z innych kultur, z innych religii, a nie wykorzystywać tych możliwości, które mamy w religii chrześcijańskiej? Dlaczego nie opierać się na tych elementach przekazanych nam przez wiekowe tradycje, do których należy również wnętrze kościoła, obraz święty?
 Nieszpory, Gorzkie żale, droga krzyżowa, godzinki, roraty, nabożeństwa październikowe, majowe, czerwcowe - każda z tych form ma zupełnie swoisty charakter, angażuje zupełnie inaczej człowieka, na inny sposób dostarcza mu przeżyć religijnych, aktywizuje jego wnętrze, wycisza go, pogłębia, poszerza jego horyzonty w swoisty sposób.
 Zachód odrzucił te nabożeństwa jeszcze w czasie herezji posoborowej. Ta uznała modlitwę za stratę czasu na rzecz działania charytatywnego. Zapomniała, że bez jednego nie będzie drugiego. A gdy ludzie się opamiętali, zwrócili się do religii wschodnich o pomoc w nauce modlitwy - i dopiero tam odkryli jej wartość.
 I dlatego moja propozycja dla Zachodu: przyjeżdżajcie i przeżyjcie nabożeństwo katolickie, abyście je odbudowali u siebie. Bo one właśnie są - każde na swój sposób - modlitwą, medytacją, kontemplacją. Tak jak to usłyszałem z ust zachwyconej Amerykanki: "Dzwonki, kadzidło, monstrancja, śpiew litanii - tego u nas już nie ma". Choć przyznaję, że z najgłębszą troską obserwuję, jak zmniejsza się liczba ludzi na nabożeństwach. Nawet na tak zdawałoby się wypróbowanych, jak nabożeństwa majowe czy październikowe. Już tylko tu i ówdzie śpiewa się godzinki rano w kościołach, nawet radia katolickie wycofały się z nich. Zanikają nieszpory, topnieje liczba uczestników na Gorzkich żalach. A miejsca tych nabożeństw zajmują religie Wschodu.
 Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że czasy się zmieniły, wobec tego i powinny ulec zmianie te nasze tradycyjne nabożeństwa. Należy na przykład wzbogacić ekspresję, wymienić niektóre pieśni, wprowadzić inną rytmikę tych pieśni, ożywić czy wyciszyć, uspokoić czy pogłębić. Może zrezygnować z organów na korzyść innych instrumentów. Albo też zostać wyłącznie przy śpiewie. Ale to jest rzecz leżąca w gestii i duchownych, i świeckich.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie