Sami o sobie?

PK
Dzisiaj na uroczystej sesji Rady Powiatu spotkają się ci, którzy obecnie, legitymując się mandatem społecznym, gospodarują w powiecie i gminie oraz ci, którzy jako pierwsi uzyskali takie prawo w wolnych wyborach przed 15 laty (samorządowe powiaty - młodsze siostry gmin, reaktywowane zostały 9 lat później). Przewidziano czas na podsumowania i odznaczenia. Starosta Ludwik Węgrzyn zapewnia, że spotkanie będzie miało wyjątkowy wymiar.

BOCHNIA

   -Nie dlatego, że obok tradycyjnego świętowania dnia samorządu terytorialnego mamy mały jubileusz, nie dlatego, że spotykamy się w coraz większym gronie działaczy samorządowych; wójtów, burmistrzów, starostów, pracowników administracji samorządowej, jednostek czy firm samorządowych, lecz dlatego, że w wirze codziennych zajęć znaleźliśmy chwilę na zastanowienie się, na refleksje. Według człowieka, który spośród bocheńskich samorządowców ma największe doświadczenie (był naczelnikiem miasta, naczelnikiem gminy, prezesem Regionalnej Izby Obrachunkowej nadzorującej samorządy, jest radnym powiatowym, starostą i prezesem Związku Powiatów Polskich) nie ma demokracji bez decentralizacji. - To decentralizacja i samorządność daje bowiem jedynie szansę na to, by ludzie naprawdę mogli sami decydować w sprawach, które ich bezpośrednio dotyczą, by z petentów stali się obywatelami, prawdziwymi gospodarzami tej ziemi. Zwraca także uwagę, że dzisiaj najbardziej praktyczny wymiar rozwoju i modernizacji kraju jest w rękach samorządu terytorialnego. - To tutaj dokonują się inwestycje infrastrukturalne, edukacyjne i społeczne.
   Bocheński starosta przypomina więc, że gdy 15 lat temu odtworzono samorząd terytorialny zmieniona została organizacja społeczeństwa, zmieniony został ustrój Polski: - Można się dzisiaj zastanowić jak wyglądałaby Polska, gdyby nie było samorządu, gdyby został utrzymany dawny porządek rzeczy, gdyby decyzje o najbliższych nam sprawach zapadały w województwie czy też w Warszawie, ale potrzeba do wywołania takiej wizji bardzo dużo… wyobraźni. Samorząd terytorialny wpasował się tak w naszą rzeczywistość, stał się czymś tak oczywistym, że o tym nie trzeba mówić ani nawet myśleć. To, że stoimy na nogach a nie na głowie jest dla nas również rzeczą oczywistą. Oczywistym jest jednak także to, że przed bocheńskimi samorządami sporo jeszcze pracy. Według ocen władz powiatowych do najważniejszych zadań należą: przygotowanie infrastruktury technicznej dla rozwoju potencjału gospodarczego miasta Bochni, poprawa i budowa nowej bazy mieszkaniowej dla rodzin najuboższych, rozwiązanie problemów sieci komunikacyjnej.
   Podczas dzisiejszej uroczystości za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej i za działalność społeczną (także w ochronie przeciwpożarowej) Złotym Krzyżem Zasługi zostaną odznaczeni: Marek Ciastoń, Jerzy Druzgała, Stanisław Wojciech Mendrych, Stanisława Janina Nowak, Edward Pietras, Józef Maciej Róg, Franciszek Świerk, Stanisław Wiśniowski i Jan Kulinowski. Srebrne krzyże otrzymają: Józef Babiński, Wiesława Barnaś, Marek Edmund Bartkiewicz, Bohdan Barylak, Józef Stanisław Błachut, Janina Mirek, Kazimierz Kieroński, Augustyn Włudyka i Stanisław Zabawski. Brązowe: Bogusława Ewa Fruga, Alicja Stanisława Jaszczyk, Marian Kumorek i Czesław Wiktor Job.
(PK)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie