Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samochód na śnieżnych trasach

(JM)
Samochody dostosowane są do jazdy w trudnych warunkach
Samochody dostosowane są do jazdy w trudnych warunkach Fot. archiwum
Bezpieczna jazda zimą. Podczas naprawdę dużych opadów śniegu warto mieć w aucie saperkę, skrobaczki, miotełki, a nawet "czołówkę", czyli latarkę z opaską zakładaną na głowę. Pamiętajmy też zawsze o dostosowaniu prędkości do warunków drogowych.

Zimą góry nie są dostępne dla wszystkich. Wymagają znacznie więcej umiejętności, sprawności, wiedzy oraz odpowiedniego sprzętu. Jednak coraz więcej z nas wybiera się zimą w Tatry, by móc zakosztować zupełnie innej formy turystyki. Wolnej od tłumów, bardziej wymagającej, ale też dającej znacznie więcej satysfakcji.

Komfort termiczny ułatwiają ogrzewacze

Zanim jednak wyruszymy na szlak, musimy bezpiecznie dojechać naszymi samochodami w rejon górski. Dlatego warto znać kilka podstawowych zasad, które mogą nam na trudnych i wymagających górskich drogach znacznie ułatwić życie. Jakie to są zasady?

Po pierwsze, należy pamiętać o zmianie w naszym aucie opon na zimowe oraz zabraniu łańcuchów (po wcześniejszym treningu ich zakładania), które w przypadku wielu górskich miejscowości są absolutnie niezbędne, a także mogą być obligatoryjne.

Po drugie, podczas naprawdę dużych opadów śniegu warto mieć w aucie saperkę, skrobaczki, miotełki, a nawet czołówkę. Polecamy też przechowywać w schowku ogrzewacze, np. mineralne, które przez kilka godzin będą nas ogrzewać. Mogą się nam przydać, gdy np. zakopiemy się w zaspie lub po prostu trzeba będzie odkopać zaparkowany na dłużej samochód.

Po trzecie, trzeba zawsze pamiętać o dostosowaniu prędkości do warunków, jakie panują na drogach. Podczas jazdy z umiarem używajmy hamulca.

Po czwarte, jeśli warunki są bardzo trudne (zamieć, bardzo mała widoczność, oblodzenie drogi) warto czasem zjechać na stację, chwilę odczekać, aż przejadą pługi lub opady śniegu nieco osłabną.

Po piąte, gdy jedziemy w mało znany nam region, musimy pamiętać o zabraniu mapy lub nawigacji, dzięki którym unikniemy błądzenia i narażenia na wjechanie w mało przejezdną drogę.

Zarówno w trakcie długiej trasy spędzonej za kierownicą, jak i wymagającego górskiego podejścia warto też zadbać o nasze samopoczucie i koncentrację. Dobrze jest się zaopatrzyć w ubranie zapewniające komfort termiczny oraz termos z gorącą kawą lub herbatą i energetyczne przekąski, które mogą nam się przydać, jeśli nasza podróż będzie trwać dłużej niż wstępnie zakładaliśmy.

Musimy także sprawdzić, czy sami jesteśmy dobrze przygotowani do wyprawy w górskich warunkach. Podstawą są właściwie dopasowane buty do trekkingu (najlepiej z możliwością doczepienia raków) i czekan dla bezpieczeństwa (zaleca się wcześniejsze szkolenie z używania tego typu sprzętu). W kwestii reszty garderoby, należy stosować zasadę ubierania się na tzw. cebulkę, czyli posiadać kilka warstw odzieży termicznej (którą łatwo da się zdjąć) oraz zewnętrzną, nieprzewiewną, najlepiej "oddychającą" kurtkę i spodnie.

W przypadku awaryjnej sytuacji

Zawsze warto mieć przy sobie dodatkową parę rękawiczek, czapkę i czołówkę. Idąc w góry trzeba zawsze pamiętać o zabraniu telefonu komórkowego z naładowaną baterią (TOPR - tel. 601 100 300 lub 985). Jan Krzysztof, naczelnik TOPR, z uśmiechem komentuje: - Zimą góry są równie piękne jak latem, lecz dużo bardziej niebezpieczne. Dlatego pamiętajmy, by maksymalnie dbać w tym czasie o nasze bezpieczeństwo i zawsze odpowiednio przygotowywać się do trekkingu oraz jazdy po górach. Wtedy z pewnością będziemy mogli czerpać sporo satysfakcji z obu tych aktywności.

Obecnie we flocie TOPR jest sześć odpowiednio przystosowanych samochodów marki Škoda, których zadaniem jest ułatwianie pracy ratownikom, a co najważniejsze - pomocy w najtrudniejszych warunkach górskich.

- Škoda to marka odpowiedzialna społecznie, która od lat angażuje się w projekty, dzięki którym może dbać o bezpieczeństwo kierowców, ale też miłośników gór - podkreśla Justyna Misztal, przedstawicielka czeskiej marki. - Škoda Polska od lat wspiera działania TOPR-u, co roku rozszerzając jego flotę o nowe wsparcie techniczne w postaci funkcjonalnych samochodów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski