Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samochód przed zimą. Jak nie dać się zaskoczyć zmiennym warunkom pogodowym

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Jeśli cokolwiek Cię niepokoi w działaniu auta, nie zwlekaj z wizytą w warsztacie
Jeśli cokolwiek Cię niepokoi w działaniu auta, nie zwlekaj z wizytą w warsztacie Freepik
Jesień i zima to najgorsze okresy dla kierowców i ich samochodów. Niska temperatura, częste opady, szybko zapadający zmrok, nie sprzyjają ani pojazdom, ani podróżom. Zadbaj o swoje auto już teraz!

Choć jesienna aura bywa łaskawa, to jednak czas jest nieubłagany - zima coraz bliżej. Dla kierowców właśnie teraz jest najlepszy okres, aby przygotować się do tej pory roku.

Bez sprawnego akumulatora ani rusz

Jeśli akumulator nie będzie w pełni naładowany, istnieje prawdopodobieństwo, że z podróży nici. Akumulator w temperaturze +25 stopni ma 100 proc. pojemności, jednak, gdy temperatura spadnie do 0, traci nawet 20 procent efektywności. A dzieje się tak, ponieważ elektrolit w niskiej temperaturze traci zdolność do magazynowania energii. Niskie temperatury sprawiają, że olej silnikowy gęstnieje, a co za tym idzie - konieczna jest większa moc do rozruchu silnika.

Problemy z niedoładowanym akumulatorem mogą być sygnałem, że powinniśmy skontrolować cały układ ładowania (wraz z regulatorem napięcia) oraz ocenić, czy nie ma ubytków prądu, spowodowanych uszkodzeniami w instalacji. Trzeba też zadbać o zakonserwowanie kabli wysokiego napięcia i klem, by nie doprowadzić do zwarcia w instalacji elektrycznej.

Skontrolujmy też działanie wszystkich świateł. Musimy dobrze widzieć, ale i być dobrze widoczni dla innych użytkowników drogi.

Zawsze, nie tylko jesienią i zimą, trzeba zadbać o stan układu zasysania oleju i filtra oleju. Pamiętajmy o wymianie oleju, filtra oleju oraz filtra powietrza, zgodnie z instrukcją producenta.

Należy stosować dobrej jakości olej silnikowy, przeznaczony konkretnie dla danego silnika. Ważne jest także, aby montować filtry oleju tylko i wyłącznie oryginalne lub markowych producentów. Obecnie są już dostępne wysoce specjalistyczne oleje antykorozyjne, które pomagają wydłużyć czas eksploatacji pojazdów. Jeśli jednak cokolwiek Cię zaniepokoi, nie zwlekaj z wizytą w warsztacie. W przeciwnym razie, może to doprowadzić do zniszczenia silnika.

Mechanik może też sprawdzić stan amortyzatorów i układu zawieszenia - zimowe dziury wystawiają je na ryzyko poważnych uszkodzeń.

Opony na zimę: bez kompromisów!

Wymiana opon jesienią na zimowe to konieczność, z której zdaje sobie sprawę większość kierowców. Opony zimowe dają większe bezpieczeństwo, pozwalają skrócić drogę hamowania na lodzie i śniegu, a także zapewniają lepsze prowadzenie auta.

Zimowe ogumienie radzi sobie ze śniegiem, lodem i deszczem. Zimowe opony z większą liczba lameli i szerokich rowków są bardziej elastyczne, nie twardnieją w niskich temperaturach i lepiej przylegają do podłoża. Ma to niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo, gdyż zapewnia większą przyczepność na linii nawierzchnia - opony.

Chronić przed kradzieżą i zniszczeniem

Zabezpieczenia przeciwkradzieżowe do samochodów są teraz zaprojektowane tak, by nie rzucały się w oczy. Systemy są dyskretne i praktycznie niezauważalne.

Można też dodatkowo zabezpieczyć auto przed kradzieżą za pomocą folii PPF. Folie ochronne PPF chronią lakier przed odpryskami, otarciami, rysami, drobnymi uszkodzeniami czy wgnieceniami, które powstają poprzez kontakt lakieru z piachem, żwirem, gryzem, czy odłamkami lodu.

No i na koniec, warto sprawdzić, czy mamy odpowiedni na zimę płyn do spryskiwacza szyb oraz skontrolować stan wycieraczek. W zimie, z powodu opadów atmosferycznych czy błota na jezdni szyby brudzą się dużo szybciej.

Bogaci w Rosji nie idą do wojska. Komentarz G. Kuczyńskiego

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski