Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samochód staje się partnerem kierowcy

(JM)
Tak będą w przyszłości wyglądały deski rozdzielcze
Tak będą w przyszłości wyglądały deski rozdzielcze fot. Bosch
Nowości. Każdy kto widział choćby najnowsze modele samochodów firmy Tesla czy Volvo ma świadomość, że wnętrza aut wypełnione będą już wkrótce przez duże monitory elektroniczne, montowane w miejsce klasycznych zegarów.

Elektronika sprawia, że samochody stają się partnerami dla kierowców. Już dziś możemy wydawać im polecenia głosowe i odbierać komunikaty będące odpowiedziami na określone pytania. O tym, co czeka nas w przyszłości, miłośnicy motoryzacji mogli przekonać się na targach elektroniki w Las Vegas.

Klawiatura jak prawdziwa

Jednym z najnowszych rozwiązań jest ekran dotykowy z elementami haptycznymi (porowatymi), który daje poczucie obsługi mechanicznych przycisków klawiatury. Urządzenie generuje różne faktury powierzchni, dzięki czemu kierowca na wyświetlaczu może wyczuwać realne elementy. Ekran generuje powierzchnie, które mogą być w dotyku szorstkie, gładkie i z deseniem, wskazując różne przyciski i funkcje; dopiero mocniejsze naciśnięcie przycisku powoduje uruchomienie polecenia.

Dotykowe sprzężenie zwrotne sprawia, że obsługa aplikacji informacyjno-rozrywkowych, takich jak nawigacja, radio i funkcje smartfonu, staje się łatwiejsza. Często kierowcy nie będą musieli nawet spoglądać na informacje wyświetlane na ekranie, aby nimi sterować.

Cechą wyróżniającą jest to, że ekran dotykowy wyglądem nie różni się od zwykłego wyświetlacza, a mimo to daje użytkownikowi wrażenie, że naciska prawdziwe przyciski. Organizatorzy targów CES docenili tę technologię, przyznając firmie Bosch Innovation Award.

Odwołane spotkanie? Nie ma sprawy

W pojeździe testowym prezentowano tam również deskę rozdzielczą z konsolą środkową, które zostały przekształcone w elektroniczny wyświetlacz.

Informacje pokazywane na tym gigantycznym ekranie zmieniają się w zależności od otoczenia pojazdu. Jeśli z prawej strony zbliża się pieszy, to następuje wyzwolenie sekwencji oświetlenia ostrzegającej kierowcę. Pod uwagę brane są również jego preferencje, a także zaplanowane terminy. Na przykład, jeśli jakieś spotkanie zostaje odwołane, to samochód będzie w przyszłości automatycznie wskazywał trasę do kolejnego celu, który zapisany jest w kalendarzu.

Z kolei kiedy kierowca włączy autopilota, to zyska dzięki temu więcej czasu wolnego, a do celu swojej podróży dojedzie bardziej zrelaksowany. Ale samochody przyszłości podłączone do sieci będą w stanie oferować znacznie więcej. Dzięki możliwości skomunikowania samochodu z inteligentnym budynkiem, możliwe będzie zdalne zarządzanie takimi funkcjami jak włączenie ogrzewania czy uruchomienie alarmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski