Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samochód z USA - co trzeba wymienić?

Marcin Lewandowski
fot. ford
Import. Auto sprowadzone do Polski ze Stanów Zjednoczonych przed zarejestrowaniem wymaga dokonania kilku poprawek.

Aby zarejestrować samochód w Polsce, musi on spełniać obowiązujące przepisy o dopuszczeniu go do ruchu. W przypadku aut osobowych są one ujednolicone dla większości krajów europejskich, przez co nie ma między nimi różnic technicznych. Pojazd sprowadzony z Niemiec, Francji, a nawet krajów tak egzotycznych dla handlujących używanymi autami, jak Finlandia, Grecja czy Hiszpania, nie wymaga przeróbek technicznych. Co innego jeśli zamierzamy zarejestrować samochód pochodzący USA.

Chociaż przez ostatnie lata zbliżyły się konstrukcją do samochodów z Europy, pojazdy z USA nadal znacznie się od nich różnią. Są duże, przestronne, niebywale wygodne i bardzo dobrze wyposażone. Mają swój niepowtarzalny styl, odróżniający je chociażby od samochodów azjatyckich. Ruch w Stanach Zjednoczonych odbywa się po prawej stronie, zatem z samochodami importowanymi zza oceanu nie powinno być problemów, a jednak... Są i to całkiem spore, choć nie tak duże jak w przypadku wersji angielskich.

Światła i reflektory

Samochody produkowane na rynek północnoamerykański mają symetryczne reflektory, czyli lewa lampa świeci równie daleko co prawa. Trzeba to zmienić, gdyż w Europie światła muszą być asymetryczne.

Kolejnym kłopotem są światła postojowe zintegrowane z kierunkowskazami - te także wymagają przeróbek. Najprostsze rozwiązanie dotyczy modeli sprzedawanych po obydwu stronach Atlantyku, bowiem wystarczy zakupić reflektory z europejskiej wersji. Jeśli model był oferowany wyłącznie w Ameryce Północnej, pozostaje modyfikacja kloszy w wyspecjalizowanych warsztatach.

Dawniej tylne lampy samochodów amerykańskich miały czerwone kierunkowskazy dodatkowo zintegrowane ze światłami mijania i stopu. Dziś żółte „migacze” nie są tam niczym dziwnym, więc nie każde auto będzie wymagało wymiany całych lamp lub ich modyfikacji. Jednak tylne światła przeciwmgielne nie są tam obowiązkowe, więc musimy je zamontować we własnym zakresie.

Rura, mile i opony

W niektórych modelach amerykańskich zdarza się, że rura wydechowa jest skierowana na prawą stronę. Przed rejestracją musimy dokonać przeróbki. Na szczęście nie jest to operacja droga, ani skomplikowana. Tak, jak w przypadku wersji angielskich tak i tu trzeba przyjrzeć się wskaźnikom. Muszą być wyskalowane w km/h, więc jeśli skala jest podwójna, to nie ma problemu, jeśli są tylko mile, czeka nas wymiana lub przeróbka.

Pozornie to koniec problemów, choć drobiazgowi diagności mogą zakwestionować indeks prędkości opony. W Stanach Zjednoczonych ze względu na ograniczenia prędkości opony mają czasem indeksy niższe niż wynosi prędkość maksymalna określona przez producenta. Polskie prawo zabrania stosowania opon o indeksie niższym od możliwości samochodu. Wyjątek dotyczy opon zimowych, gdzie niższe indeksy są dopuszczalne pod warunkiem umieszczenia odpowiedniej naklejki w widocznym dla kierowcy miejscu, informującej o tym fakcie.

Jeśli opony nie stanowią problemu, standardowa przeróbka powinna zamknąć się w kwocie od 2 do 4 tys. zł, w zależności od modelu samochodu. To wystarczy do rejestracji, ale niestety nie oznacza końca wydatków. Problemy może stwarzać sprzęt audio, bowiem amerykańskie radia łapią tylko nieparzyste końcówki częstotliwości. Czasem da się to przerobić, czasem wymaga wymiany sprzętu grającego.

Naszym zdaniem

Opłacalność importu samochodów z USA do codziennego użytku zależy od kursu dolara. Od kilku lat nie jest on korzystny, więc import z USA jest niewielki. Jeśli natkniemy się w kraju na model importowany z USA, musimy zachować czujność. Wiele tych aut ma wypadkową przeszłość. Łatwo to sprawdzić za pomocą systemu Carfax.

Nad ściągnięciem auta zza oceanu powinny zastanowić się osoby poszukujące modeli zabytkowych. Tam wciąż są dużo tańsze niż w Polsce i wybór jest nieporównywalnie większy, przez co łatwiej trafić wymarzony samochód. Rejestrując amerykański samochód jako zabytkowy odpada nam „zabawa” z przerabianiem świateł. Bowiem im bardziej oryginalny stan oldtimera, tym lepiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski