Samorządowcy alarmują premiera. Wymiana kopciuchów wyhamuje, bo nie ma pieniędzy na nowe przyłącza gazowe

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Udostępnij:
Podkrakowskie gminy, samorządowcy i mieszkańcy zaczynają przegrywać walkę ze smogiem. Teraz, gdy wymiana kopciuchów powinna mocno przyspieszyć, to jest blokowana. Wójtowie i burmistrzowie podkrakowskich gmin biją na alarm, bo nikną szanse na budowę nowych przyłączy gazowych. Dlatego, że Polska Spółka Gazownictwa nie ma pieniędzy i zapowiada zastój nawet na dwa lata.

FLESZ - Polaków jest mniej. Są dane GUS

Samorządowcy z 15 gmin należących do Stowarzyszenia Metropolia Krakowska wystosowali petycję do premiera Mateusza Morawieckiego.

Z dużym zdumieniem i niepokojem przyjęliśmy komunikat Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG) informujący, że z uwagi na duże zainteresowanie przyłączeniem do sieci gazowej środki inwestycyjne spółki na lata 2022-2023 zostały w pełni zarezerwowane na realizację zawartych już umów przyłączeniowych i PSG nie posiada aktualnie źródeł finansowania dla kolejnych inwestycji. W efekcie, mieszkańcy otrzymują od PSG odmowy realizacji przyłączy gazowych do końca roku 2023 - wskazują samorządowcy w piśmie do premiera.

Władze gmin apelują do szafa rządu o zwiększenie funduszy dla Polskiej Spółki Gazownictwa na budowę przyłączy gazowych do budynków mieszkalnych. Brak nowych przyłączy znacząco zahamuje tempo wymiany kotłów bezklasowych i przekreśli szansę na poprawę jakości powietrza w podkrakowskich gminach.

Realizujemy programy antysmogowe, przekazujemy mieszkańcom dotacje na wymianę pieców. Tymczasem brak możliwości budowy nowych przyłączy gazowych spowalnia wymianę . Zagrożona jest realizacja programów pomocowych, ale także realizacja celów zawartych w wojewódzkiej uchwale antysmogowej - tłumaczy Daniel Wrzoszczyk, dyrektor biura Stowarzyszenia Metropolia Krakowska, które w imieniu gmin wystosowało apel do premiera.

Brak nowych przyłączeń gazowych to cios dla samorządowców i mieszkańców. Gmina Skawina apel do premiera w tej sprawie wysłała jeszcze przed apelem Stowarzyszenia Metropolia Krakowska.

Mamy umowy z mieszkańcami na wymianę pieców, wiele z nich dotyczy wymiany palenisk węglowych na gazowe. Ci, którym udało się w ubiegłym roku uzyskać uzgodnienia przyłączy gazowych będą mogli realizować swoje zamierzenia, ale mieszkańcy, którzy obecnie starają się o uzgodnienia przyłączy słyszą w gazowni, że na ten rok i na 2023 rok nie ma na to szans, bo Polska Spółka Gazownictwa nie ma pieniędzy - mówi Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny.

Wszyscy oczekiwali, że w tym roku tempo wymiany kopciuchów wzrośnie. Jak podkreśla Krzysztof Wołos, wójt gminy Wielka Wieś samorządy stają w trudniej sytuacji.

Jesteśmy zawiedzeni, bo zdobywamy dotacje dla mieszkańców na wymianę pieców, zatrudniamy ekodoradców i edukujemy mieszkańców, żeby zechcieli wymienić kotły, a w końcu trafiamy na bariery. Jak mamy realizować wytyczne małopolskiej uchwały antysmogowej, która zakłada wymianę bezklasowych kotłów do końca 2022 roku, a kotłów III i IV klasy do końca 2026 roku? - pyta wójt Wołos.

Elżbieta Burtan, wójt gminy Zabierzów, a jednocześnie wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Metropolia Krakowska podkreśla, że problemy spadają na gminy.

Z jednej strony prosimy, zachęcamy mieszkańców do wymiany pieców, proponujemy ogrzewanie domów gazem, a z drugiej mamy blokadę tych działań. Przy tym wszystkim organizacje antysmogowe winą gminy za złej jakości powietrze, za małe tempo wymiany pieców, nie zauważają jak złożony jest problem. Tymczasem to my szukamy rozwiązań - mówi Elżbieta Burtan.

Samorządowcy, władze stowarzyszenia liczą na szybka reakcje premiera i nowe dofinansowania dla PSG. - Wiemy, że nasza petycja została przekazana przez podsekretarza stanu do wicepremiera Jacka Sasina. Liczymy na pozytywne reakcje - dodaje Daniel Wrzoszczyk.

Wypadek w Brzoskwini w gminie Zabierzów

Brzoskwinia. Groźny wypadek: zderzenie czterech pojazdów, w ...

Gmina Michałowice uruchomiła swoją komunikację publiczną i rozwija ją o nowe linie

Michałowice. Rozwija się gminna komunikacja publiczna. Autob...

Postacie sprzed wieków pojawiły się w gminie Kocmyrzów Luborzyca - to przebierańcy. Dziesiątki mieszkańców przez długie miesiące naśladowało życie panów we dworze, dam i żołnierzy lub mieszczan w małym miasteczku albo chłopów pracujących w polu. A dzieci bawiły się m.in. na sianie. To wszystko w ramach projektu Etno Wehikuł Czasu, który realizowało Koło Gospodyń Wiejskich z Luborzycy.

Powiat krakowski. Jak minął rok 2021. Najważniejsze inwestyc...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie