Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Samorządowcy dostali narzędzie, dzięki któremu mogą lepiej edukować mieszkańców o zmianach klimatu

PSZ
Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ramach kampanii „Nasz Klimat” przygotowało pakiet edukacyjno-informacyjny dla samorządów w całej Polsce. Znajdziemy w nim m.in. kompendium wiedzy o klimacie, przykłady dobrych praktyk z kraju i zagranicy, a także materiały edukacyjne w postaci przydatnych broszur, grafik itp. Pomogą one samorządowcom w przekazywaniu mieszkańcom wiedzy o zmianach klimatu w przystępny sposób.

Głównym celem kampanii edukacyjnej „Nasz Klimat”, którą realizuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, jest promowanie ekologicznych postaw i nawyków wśród Polaków, budowanie wrażliwości społecznej w zakresie dbania o stan środowiska naturalnego oraz uświadamianie ludziom konsekwencji zmian klimatu i globalnego ocieplenia.

Bardzo ważny element kampanii stanowi komunikacja na szczeblu lokalnych jednostek samorządu terytorialnego. Dlatego stworzono unikatowe materiały edukacyjno-informacyjne przeznaczone specjalnie do adaptacji i wykorzystania wśród urzędników oraz mieszkańców gminy.

Pakiet dla samorządów jest podzielony na dwie części: informacyjną i graficzno-edukacyjną. W pierwszej znajdziemy przede wszystkim obszerne kompendium wiedzy o klimacie, czyli informator dla władz gminy i pracowników administracji, który w przystępny i przejrzysty sposób przybliża najważniejsze zagadnienia związane ze zmianami klimatu. Prócz tego w części informacyjnej pakietu znalazły się przykłady dobrych praktyk realizowanych w Polsce i innych krajach. Dzięki nim można się zapoznać z najlepszymi inwestycjami oraz działalnością samorządów na rzecz ochrony klimatu w naszym kraju, w Europie i na świecie.

Natomiast graficzno-edukacyjną część pakietu stanowią materiały do wykorzystania on-line, a także materiały profesjonalnie przygotowane do druku. Są to m.in.: animacje o odnawialnych źródłach energii, bannery internetowe przybliżające tematykę retencji wody, ulotki z informacjami na temat gospodarki o obiegu zamkniętym, naklejki z zasadami segregacji odpadów czy też broszury informacyjne, które w klarowny sposób wyjaśniają najważniejsze pojęcia z zakresu ochrony klimatu.

W graficzno-edukacyjnej części pakietu znajdziemy również inne przydatne materiały, które każda gmina będzie mogła w łatwy sposób zaadaptować na własne potrzeby. To np. plakat informacyjny o wydarzeniu organizowanym w gminie (można go wykorzystać np. jako zapowiedź imprezy ekologicznej), tapeta na pulpit z kalendarzem, atrakcyjna wizualnie prezentacja z listą eko-miejsc w gminie (do uzupełnienia według potrzeb i możliwości danej gminy), a także szablon dobrych praktyk, w którym można wpisać różne eko-przedsięwzięcia i inne inicjatywy wdrożone w gminie (np. zakup autobusów hybrydowych, oświetlenie LED w parku, nowe kosze itp.). Taka prezentacja, stworzona dzięki szablonowi, przyda się gminnym urzędnikom do podsumowania działań na rzecz ochrony klimatu. Może być również wykorzystywana jako aplikacja do różnego rodzaju konkursów, do przedstawiania na posiedzeniach, spotkaniach oraz do edukowania najmłodszych mieszkańców gminy.

Pakiety można pobrać ze strony kampanii, są dostępne w zakładce „Klimat dla samorządu”: https://www.gov.pl/web/edukacja-ekologiczna/klimat-dla-samorzadu. Materiały zostały również rozesłane do urzędów gmin drogą mailową.

Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie www.naszklimat.gov.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski