Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządy, uczelnie, izby gospodarcze będą działać razem

Ewa Tyrpa
Współpraca. Projekt "Razem blisko Krakowa - zintegrowany rozwój podkrakowskiego obszaru funkcjonalnego", znalazł się w Polsce wśród 15 najlepszych projektów, na które z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, przyznano prawie 2,3 mln zł na opracowanie strategii międzygminnej współpracy.

Partnerami w projekcie są gminy: Czernichów, Liszki, Mogilany, Skawina, Świątniki Górne oraz powiat krakowski, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Galicyjska Izba Gospodarcza, Podkrakowska Izba Gospodarcza, Lokalna Grupa Działania "Blisko Krakowa" z siedzibą w Skawinie.

- Jest mnóstwo różnych funkcji łączących ze sobą wszystkich uczestników projektu, na przykład miejsce pracy czy zamieszkania i bliskość Krakowa - mówi Stanisław Żak, wiceburmistrz Skawiny, lidera projektu, obejmującego trzy obszary: edukację i rynek pracy, rekreację i środowisko oraz rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

Wczoraj w radziszowskim dworze Dzieduszyckich spotkali się wszyscy partnerzy.

- Będą współpracować na rzecz budowy Podkrakow-skiego Obszaru Funkcjonalnego i stworzenia strategii, niezbędnej w przygotowaniu dokumentów pozwalających na ubieganie się o dotacje w nowym programowaniu - mówi Tomasz Ożóg, koordynator projektu, zwanego norweskim. Pieniądze na projekt pochodzą z: Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.

- Współpraca Polski i Norwegii sięga X wieku, kiedy król Olav I Tryggvason poślubił żonę Geirę, córkę Bolesława Chrobrego - do historii obu krajów nawiązał Marian Mikołajski, konsul honorowy królestwa Norwegii. Odniósł się też do zadowolenia Skandynawów z ich poziomu życia, co też przekłada się na umiejętność współpracy. To słowo gościło wczoraj na ustach wielu prelegentów.

Starosta Józef Krzyworzeka mówił m.in. o edukacji młodzieży pod kątem potrzeb firm. Witold Słomka, burmistrz Świątnik, prowadzący konferencję, informował o rozpoczęciu współpracy 19 gmin z Krakowem w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Jacek Krupa, członek Zarządu Województwa Małopolskiego zaznacza, że w programach 2014-2020 nie będzie dużo pieniędzy na infrastrukturę, ale głównie na rozwój gospodarczy w dużych obszarach, na in-nowacyjność i nadrobienie zaległości cywilizacyjnych. Ma to doprowadzić do wzrostu PKB i przygotować Polskę do funkcjonowania bez tak dużego finansowego wsparcia Unii Europejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski