Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanatorium 2023: na NFZ czy prywatnie? Wszystko, co trzeba wiedzieć o leczniczym wyjeździe. Gdzie jechać? Uzdrowiska, ceny, zasady

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Sanatorium w 2023 r. Wiemy, co się zmieniło i jak się starać o wyjazd na podratowanie zdrowia. Na nurtujące was pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym poradniku.
Sanatorium w 2023 r. Wiemy, co się zmieniło i jak się starać o wyjazd na podratowanie zdrowia. Na nurtujące was pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym poradniku. Dariusz Gdesz / Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne
Potrzebujecie odpoczynku, który poprawiłby wasz stan zdrowia? Połączenie kwestii relaksacyjnych i zdrowotnych jest możliwe dzięki istnieniu sanatoriów, do których tłumnie zjeżdżają kuracjusze z całego kraju. Jeżeli także myśleliście o podobnym pobycie, zapoznajcie się z naszym poradnikiem o sanatoriach – znajdziecie w nim wszystko, co trzeba wiedzieć o leczniczym wyjeździe. Co spakować i gdzie jechać? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziecie w poniższym artykule.

Spis treści

Sanatorium 2023: kto może starać się o pobyt?

Sanatoria rozmieszczone są w miejscowościach uzdrowiskowych, w których naturalnie występujące surowce mają potencjał leczniczy, a pobyt w nich – także ze względu na odpowiednio rozbudowaną infrastrukturę – ma pozytywny wpływ na zdrowie kuracjuszy. Do osób, które mogą starać się o (zazwyczaj 3-tygodniowy) pobyt, współfinansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego należą ci, którzy:

 • są ubezpieczeni i cierpią na choroby przewlekłe nawracające np. z powodu pracy lub pacjenci wymagający rehabilitacji po przebytych operacjach lub chorobach (NFZ),
 • mogą trwale utracić zdolność do pracy, a pobyt w uzdrowisku poprawi ich rokowanie (ZUS),
 • rolnicy zagrożeni utratą zdolności do pracy w gospodarstwie lub niezdolni do wykonywania tych obowiązków, jeżeli pobyt w sanatorium ma szansę poprawić ich stan zdrowia (KRUS).

Sanatorium na NFZ czy prywatnie?

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, które dotyczą samego chorego. Prawdą jest, że opłaty za pobyt w prywatnych sanatoriach są dużo wyższe, niż te na NFZ, dlatego dla skromniej żyjących pacjentów będzie to nie lada wydatek. Ogromną zaletą pełnopłatnych pobytów jest przyjęcie bez skierowania, możliwość wyboru miejsca i terminu pobytu, który może (ale nie musi) być także krótszy niż 3 tygodnie – to spore ułatwienie dla osób, które mają obowiązki i nie mogą pozwolić sobie na tak długą nieobecność.

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium? E-skierowanie od 2023 roku

Z leczenia uzdrowiskowego mogą skorzystać pacjenci na podstawie skierowania na Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), a także Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Jak uzyskać takie skierowanie?

 • NFZ – otrzymać stosowne skierowanie od lekarza rodzinnego lub lekarza innej specjalizacji (także prywatnie, jeżeli ma podpisaną umowę z NFZ), dostarczyć skierowanie do NFZ (pocztą lub osobiście), czekać na listowne powiadomienie.
 • ZUS – pacjent powinien zalogować się na własne konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, wpisać swoje dane i wydrukować uzupełniony wniosek. Z takim wnioskiem powinien udać się do lekarza, który dodatkowo uzupełni dokument oraz zarejestruje go samodzielnie przez PUE ZUS. Po otrzymaniu zawiadomienia należy stawić się na wizytę u lekarza orzecznika w wyznaczonym terminie wraz z dokumentacją medyczną. Jeżeli orzecznik uzna wniosek za zasadny, wystawi skierowanie.
 • KRUS – otrzymany od lekarza wniosek (wraz z niezbędnymi badaniami) należy dostarczyć osobiście lub pocztą do oddziału regionalnego lub terenowego KRUS. Z zarejestrowanym wnioskiem zapozna się inspektor orzecznictwa lekarskiego KRUS. Jeżeli rozpatrzy on pismo pozytywnie, rolnik otrzyma propozycję wyjazdu do uzdrowiska.

E-skierowanie do sanatorium
Wraz z początkiem roku 2023 uruchomiono opcję wystawiania skierowań drogą elektroniczną. Co to oznacza dla pacjentów? Przede wszystkim wygodę – osoby, które otrzymały skierowanie nie będą musiały dostarczyć go do oddziału NFZ, bo zrobi to za nie lekarz podczas wizyty. Zmiany dotyczą także informowania o kolejnych etapach, które (w zależności od decyzji chorego) będzie można otrzymywać drogą mailową, za pomocą wiadomości SMS, poprzez aplikację IKP lub tradycyjnie, drogą pocztową.

Jak szybko posuwa się kolejka do sanatorium? Tu sprawdzisz termin

Według Narodowego Funduszu Zdrowia średni czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium to ok. 2 lata. Wszystko zależy jednak od stanu pacjenta – jeżeli lekarz na skierowaniu zaznaczy przypadek jako „pilny”, czas oczekiwania może zostać znacznie skrócony. Możliwe jest także samodzielne sprawdzenie terminów w wyszukiwarce NFZ. KRUS oraz ZUS nie określają prawdopodobnych terminów – należy więc czekać na informację ze strony tych instytucji. Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych deklaruje jednak, że wniosek o rehabilitację leczniczą „zostanie rozpatrzony niezwłocznie”.

Czy emeryt płaci za sanatorium? Zasady dotyczące dorosłych, dzieci i osób starszych

Tak, wszyscy pacjenci – z wyłączeniem dzieci – muszą częściowo zapłacić za zakwaterowanie i wyżywienie w sanatorium. W 2022 roku koszt dziennego pobytu wahał się między ok. 11 a 41 złotych, w zależności od terminu (sezon I trwał od 1 października do 30 kwietnia, sezon II – od 1 maja do 30 września) czy standardu pokoju. Szczegółowe informacje dostępne są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego. O wysokości opłaty decyduje minister zdrowia. Koszt ten ulega zmianie co roku w oparciu o wartość średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Przykładowe stawki w 2023 roku:

 • Pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (sezon I / sezon II) – 32,60 zł / 40,90 zł
 • Pokój jednoosobowy w studiu (sezon I / sezon II) – 26,10 zł / 37,40 zł
 • Pokój jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego (sezon I / sezon II) – 24,90 zł / 33,20 zł
 • Pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (sezon I / sezon II) – 19,50 zł / 27,30 zł
 • Pokój dwuosobowy w studiu (sezon I / sezon II) – 16,30 zł / 24,90 zł
 • Pokój dwuosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego (sezon I / sezon II) – 14,20 zł / 19,50 zł
 • Pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (sezon I / sezon II) – 12,50 zł / 14,80 zł
 • Pokój wieloosobowy w studiu (sezon I / sezon II) – 11,90 zł / 13,60 zł
 • Pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego (sezon I / sezon II) – 10,60 zł / 11,90 zł

Takie ceny obowiązują w sanatoriach na NFZ już od maja 2022 roku – ich podwyżka jest związana m.in. z kosztami energii elektrycznej, wody czy żywności.

Warto pamiętać, że NFZ nie ponosi także kosztów za opłaty klimatyczne, przejazdów do uzdrowiska i z powrotem, a także dodatkowych zabiegów na schorzenia niezwiązane z powodem skierowania na turnus. Bezpłatny pobyt czeka za to pacjentów szpitali uzdrowiskowych.

Czytaj także: Opłaty uzdrowiskowe mogą podrożeć. Władze kurortów zapowiadają podwyżki. Ile zapłacimy za pobyt w popularnych uzdrowiskach?

Jak często można wyjeżdżać do sanatorium?

Jeżeli skorzystaliście z wyjazdu do uzdrowiska w ramach NFZ lub KRUS, o kolejną rehabilitację leczniczą możecie starać się dopiero po 12 miesiącach. W przypadku ZUS sprawa wygląda nieco inaczej – o udział w kolejnym turnusie można starać się nawet tuż po zakończeniu pobytu w uzdrowisku.

Wyjazd do sanatorium z mężem lub innym członkiem rodziny – czy to możliwe?

Tak, małżonkowie mogą wyjechać razem do sanatorium. Możliwe jest skierowanie w to samo miejsce (także w identycznym terminie), chociaż nie jest to takie proste i nie zawsze może się udać. Jeżeli będzie to możliwe, musicie przygotować się także na możliwość zakwaterowania w oddzielnych pokojach. By mieć szansę na wspólny pobyt w uzdrowisku na NFZ, małżonkowie muszą:

 • złożyć wnioski tego samego dnia (mogą także zostać wysłane razem pocztą),
 • warto dołączyć także podanie o chęci wspólnego wyjazdu),
 • dokumenty powinny dotyczyć tego samego rodzaju i profilu leczenia,
 • wnioski muszą być wypełnione rzetelnie i bezbłędnie, bowiem każda prośba o dodanie informacji oraz weryfikacje zmniejszają szanse na wyjazd.

Wyjątkiem są pary, w których choć jedno z małżonków ukończyło 65. rok życia lub ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności – w takiej sytuacji małżonkowie na pewno udadzą się do sanatorium razem.

Czy do sanatorium można zabrać psa? Kwestia jest dość zawiła

Przy rozpatrywaniu tego problemu należy rozróżnić psa, który – choć cudowny – jest zwykłym pupilem oraz psa asystującego, który osobom niepełnosprawnym pomaga w funkcjonowaniu.

Zgodnie z obowiązującym prawem pies asystujący może wejść z właścicielem do obiektów użyteczności publicznej, także sanatoriów – informacja ta widnieje także na stronie Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

Zgodnie z definicją słownikową „wstęp" oznacza możliwość wejścia, prawo uczestnictwa w czymś. Zatem prawo wstępu osoby niepełnosprawnej z psem asystującym do budynku np. sanatorium oznacza, że osoba ta na czas trwania turnusu sanatoryjnego, w którym uczestniczy, ma prawo do zamieszkania na terenie tego sanatorium wraz z psem asystującym. Z oczywistych względów osoba ta powinna mieć zapewnioną możliwość korzystania z pomocy psa asystującego również w czasie posiłków czy zabiegów – czytamy.

Osoby niepełnosprawne niestety spotykają się w niektórych sanatoriach ze sprzeciwem, jednak mają pełne prawo do wprowadzenia zwierzęcia.

Ku uciesze właścicieli czworonogów istnieją także sanatoria, które umożliwiają zakwaterowanie ze swoim pupilem – oczywiście nie dotyczy to wszystkich placówek. Warunkiem jest wyjazd prywatny. Takie obiekty znajdziecie m.in. Kołobrzegu, Łebie, Stegnie, Świnoujściu, Władysławowie, Augustowie, Ciechocinku, Krynicy Zdrój, Nałęczowie, Polanicy Zdrój, Świeradowie czy Ustroniu. Opłaty za każdą dobę pobytu zwierzęcia różnią się i w zależności od miejsca mogą wynosić od ok. 25 zł do 100 zł.

Nowe zasady wyjazdu do sanatorium

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wprowadzenie zmian mających korzystnie wpłynąć na poziom zadowolenia kuracjuszy. Czego będą dotyczyć? Według zapewnień, reforma dotycząca leczenia uzdrowiskowego (która miałaby wejść w życie w 2024 roku) będzie m.in. regulować kwestię wyboru sanatorium – pacjenci będą mogli sami wybrać miejsce pobytu. W górę pójdzie także minimalna liczba dziennych zabiegów.

Mając świadomość wagi leczenia uzdrowiskowego, podjęliśmy się próby jego zreformowania. Zreformowania, które jest wynikiem wieloletniej pracy. (…) W październiku będziemy prezentowali konkretny projekt ustawy z perspektywą wdrożenia w 2024 roku, by proces stabilnie i spokojnie przebiegał w czasie – powiedział minister zdrowia.

Co zabrać do sanatorium? Lista najpotrzebniejszych rzeczy

Chociaż wszyscy wiemy, że na długi wyjazd należy spakować dopasowaną do miejsca pobytu i pory roku odzież, wygodne obuwie, zestaw do pływania (jeśli to konieczne), ręczniki, najważniejsze jest zabranie ze sobą:

 • skierowania,
 • dokumentacji medycznej,
 • leków,
 • dowodu tożsamości.

Gdzie do sanatorium? Poznaj wszystkie polskie uzdrowiska

Jeżeli zastanawiacie się nad wyjazdem do sanatorium lub zwyczajnie macie ochotę odpocząć w sprzyjających warunkach, zachęcamy do zapoznania się z naszą listą krajowych uzdrowisk – znajdziecie tam najważniejsze informacje dotyczące klasyfikacji, występujących tam surowców oraz ich wpływu na zdrowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Rajd w poszukiwaniu czarownic Nowa Słupia, PARK LEGEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sanatorium 2023: na NFZ czy prywatnie? Wszystko, co trzeba wiedzieć o leczniczym wyjeździe. Gdzie jechać? Uzdrowiska, ceny, zasady - Strona Podróży

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski