Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanepid zakazuje

Redakcja
Ilość dopuszczonych kąpielisk na Sądecczyźnie znacznie zmalała po powodzi, choć to nie jest regułą.

REGION. Niemal w całym regionie obowiązuje zakaz kąpieli

 Tylko w 16 kąpieliskach lub miejscach zwyczajowo uważanych za kąpieliska na terenie Małopolski woda jest przydatna do kąpieli - podaje najnowszy popowodziowy komunikat Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Na terenie byłego województwa nowosądeckiego do kąpieli dopuszczono zaledwie dwa jeziora i potok. Nie zraża to jednak ludzi, którzy nagminnie łamią zakaz Sanepidu i kąpią się, gdzie popadnie. Tymczasem kąpiel w takiej wodzie grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi: zapaleniem skóry, zatruciem pokarmowym, a nawet czerwonką.
 - Bywa nieraz tak, że woda jest czystsza po powodzi niż przed nią, bo przy dużej fali i silnym prądzie dno rzeki zostaje przeczyszczone - mówi Halina Staszkiewicz z Sekcji Sanitarnej Ochrony Wód Powierzchniowych i Gleby w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Krakowie. - Tak jednak nie jest w tym przypadku, gdzie dodatkowym utrudnieniem są niebezpieczne, oberwane brzegi oraz materiał naniesiony przez powódź. Zdarza się, że na wodzie unosi się pozornie nieszkodliwa gałąź, jednak często pod wodą znajduje się całe drzewo..
 Pozostaje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ludzie tak powszechnie lekceważą zakaz kąpieli, który przecież ma na celu chronić ich zdrowie. Otóż pytani przez "Dziennik" najczęściej są przekonani, że nic się im nie stanie, bo w miejscach tych kąpią się już nie pierwszy raz i jak na razie na nic nie zachorowali. Są i tacy, którzy twierdzą, że woda w niedopuszczonej do kąpieli rzece jest i tak czystsza niż w niejednym basenie.
 Jak sprawdziliśmy niewiele kąpielisk z zanieczyszczoną wodą jest oznakowanych tabliczką "zakaz kąpieli". Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 1997 r. leży to w gestii gminy lub administratora obiektu. Jednak nawet jeśli władze pofatygują się z oznaczeniem kąpieliska, to najczęściej kąpiący się nie akceptują tego i taka tablica znika w ciągu 24 godzin.
Tekst i fot. BartŁomiej Zobek

Obecnie na terenie dawnego województwa nowosądeckiego kąpać się można tylko w:
- nad potokiem Białka w miejscowościach Frydman (koło pola namiotowego) oraz Trybsz (koło mostu)
- nad jeziorem Czorsztyńsko - Niedzickim w Czorsztynie (droga na Wroninę), Kluszkowcach (Stara Droga) i Niedzicy (Zamajerz)
- nad jeziorem Krauszów (drugie od strony Ludźmierza)
Kąpać nie należy się także we wszystkich wodach powierzchniowych w czasie zakwitu glonów (zmieniony zapach, barwa wody, itp.), co również grozi wystąpieniem ujemnych skutków zdrowotnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski