Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanktuarium w Dniach

syp
Zespół klasztorny sióstr Norbertanek w Imbramowicach (gmina Trzyciąż) będzie jednym z 13 zabytkowych obiektów w 10 powiatach Małopolski, które zostaną udostępnione zwiędzającym podczas VII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego zaplanowanych na 4 i 5 czerwca 2005 r. Listę zabytków, które będą eksponowane podczas Dni zatwierdził ostatnio zarząd województwa. W tegorocznej edycji Dni eksponowanana była bazylika św. Andrzeja w Olkuszu. W dotychczasowych sześciu edycjach udostępniono zwiedzającym 91 obiektów zabytkowych.

W Imbramowicach

   Historia imbramowickiego zgromadzenia zaczęła się w 1222 roku, kiedy do Polski przybyły siostry kanoniczki regularne zakonu praemonstratensów, gdyż tak brzmi oficjalna nazwa Norbertanek. Część pozostała na krakowskim Zwierzyńcu, a część, na zaproszenie biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża osiedliła się w położonych nad rzeką Dłubnią dobrach brata biskupa, Imbrama, od którego wzięła się nazwa wsi Imbramowice. Parę lat później, bo w 1229 roku papież Grzegorz IX zatwierdził bullą istnienie imbramowickiego zgromadzenia. Do klasztoru należały wówczas pobliskie wsie: Imbramowice, Zagórowa, Trzyciąż i Tarnawa. Od XVII wieku aż do okresu międzywojennego zakonnice prowadziły szkołę dla panien z domów szlacheckich. Po pożarze kościół św. Piotra i Pawła i klasztor na początku XVII wieku zostały odbudowane nieomal od podstaw; w dzisiejszym kształcie zespół ten stanowi piękny przykład prowincjonalnego stylu barokowego. W 1975 roku odkryto w klasztorze obraz "Madonna w girlandzie" z początku XVII wieku, namalowany przez artystę flamandzkiego Jana Breughla Starszego, zwanego "Kwiatowym" lub "Aksamitnym".
   Koło klasztoru znajdują się zabytkowe budynki, pochodzące z drugiej połowy XVIII wieku: dawna oficyna dla księży obsługujących kościół klasztorny, piętrowy spichlerz oraz dom kapelana z łamanym dachem.
   W grudniu ub. roku imbramowicka świątynia została ustanowiona dekretem biskupa kieleckiego Regionalnym Sanktuarium Męki Pańskiej.
   Obecnie w założonym w 1229 roku imbramowickim klasztorze sióstr Norbertanek przebywa 15 zakonnic, których przeoryszą jest siostra Antonia.
(syp)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski