Sanktuarium w Łagiewnikach

Redakcja
Udostępnij:
Wbrew powszechnie panującym obecnie tendencjom do sekularyzacji życia indywidualnego i społecznego, w okresie ostatniego dwudziestolecia obserwuje się gwałtowny rozwój migracji pielgrzymkowych. W Kościele rzymskokatolickim, ale nie tylko, wiąże się to niewątpliwie z licznymi podróżami apostolskimi Jana Pawła II. Szacuje się, że ogółem w pielgrzymkach zdążających do ośrodków kultu religijnego o zasięgu ponadregionalnym uczestniczy ponad 300 mln osób rocznie, z których około 150 mln to chrześcijanie. Ocenia się, że w samej Europie ponad 30 mln chrześcijan, głównie katolików, poświęca swe urlopy i wakacje (lub ich część) na odbywanie pielgrzymek. W okresie ostatnich kilku dziesięcioleci wykształciły się nowe ośrodki pielgrzymkowe przyciągające coraz większe rzesze wiernych. Do takich ośrodków należy sanktuarium Bożego Miłosierdzia zlokalizowane w krakowskich Łagiewnikach, które w ostatnim okresie przeżywa niebywały rozwój zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej.

   We współczesnym świecie można zaobserwować nasilającą się koncentrację migracji pielgrzymkowych do kilku czy kilkunastu głównych ośrodków. Do największych w świecie chrześcijańskim centrów kultu religijnego, przyciągających przeciętnie blisko 35 mln pątników (ponad 10 proc. migrujących wyznawców tej religii), należą: Rzym z Watykanem (około 8 mln, w Roku Jubileuszowym 2000 wyjątkowo 20 mln), Lourdes (6 mln), Fatima i Jasna Góra (po około 4-5 mln), a poza Europą meksykańskie Guadalupe (ponad 10 mln). Podobne zjawisko koncentracji ruchu pielgrzymkowego w najważniejszych ośrodkach kultu obserwujemy również w innych religiach (np. sama Mekka przyciąga ponad 2 mln pielgrzymujących wyznawców islamu).
   Bardziej szczegółowe rozważania ograniczymy do sanktuariów chrześcijańskich. Większość miejsc pielgrzymkowych chrześcijaństwa, zwłaszcza zachodniego, związana jest z kultem maryjnym (około 80 proc. ogółu). Sanktuaria maryjne należą - zdaniem Ojca Świętego - do "duchowego i kulturalnego dziedzictwa danego ludu i posiadają wielką siłę przyciągania i promieniowania". Już w okresie średniowiecza funkcjonowały wielkie, związane z kultem maryjnym, ośrodki pielgrzymkowe o zasięgu ponadregionalnym. Obecnie spośród takich ośrodków główną rolę odgrywają Lourdes, Jasna Góra, Fatima, a poza Europą Guadalupe. Wymieniając Jasną Górę, należy uświadomić sobie fakt, że jest ona największym w świecie ośrodkiem maryjnym, którego powstanie i rozwój nie były związane z objawieniami Matki Bożej. Rozbudowany kult maryjny notowano również w Kościele prawosławnym, szczególnie na terenie Rusi. (cdn)
Antoni Jackowski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie