MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Scanmed sprzedany. Co dalej z krakowskim szpitalem św. Rafała? [ROZMOWA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Szpital św. Rafała w Krakowie - tak jak cała sieć Scanmed - zmienił właściciela
Szpital św. Rafała w Krakowie - tak jak cała sieć Scanmed - zmienił właściciela materiały prasowe
Fundusz Abris jest nowym właścicielem Scanmedu - prywatnej sieci medycznej, prowadzącej przychodnie i szpitale, w tym krakowski Szpital św. Rafała. Od 2014 roku należała ona do południowoafrykańskiej grupy Life Healthcare, która po kilku latach działalności zdecydowała się na wycofanie z polskiego rynku medycznego. Teraz, 24 listopada, Scanmed nabyła Donatory Limited - spółka zależna funduszu Abris CEE Mid-Market III LP. Jaka będzie przyszłość sieci i co z krakowskim szpitalem? Rozmawiamy o tym z HUBERTEM BOJDO, prezesem Scanmedu.

FLESZ - Nowe przepisy prawa ruchu drogowego

Sprzedaż Scanmedu to największa w tym roku transakcja na rynku medycznym - warta około 340 mln zł. A co ona oznacza dla pacjentów korzystających z usług Scanmedu w jego przychodniach i szpitalach? Jakie zmiany za sobą pociągnie?
Pozyskanie nowego inwestora, jakim jest fundusz Abris, to bardzo dobra wiadomość zarówno dla naszych pacjentów, jak też pracowników. Zmiana właściciela nie wpływa na naszą bieżącą działalność operacyjną. Jestem przekonany, że transakcja wzmocni Scanmed i pozwoli na realizację strategii w dotychczasowych oraz nowych specjalizacjach.
 
Co dalej ze Szpitalem św. Rafała w Krakowie? Jakie są plany co do tej placówki, jak też samego obiektu, w którym się mieści
 Mogę zapewnić, że nasze jednostki medyczne nadal będą rozwijały się pod marką Grupy Scanmed. Dotyczy to także Szpitala św. Rafała, który jest istotnym podmiotem na mapie potrzeb zdrowotnych Krakowa. Szpital zapewnia świadczenia w kilku wyjątkowych specjalizacjach, wśród których należy wymienić w pierwszej kolejności neurochirurgię, okulistykę dziecięcą, ortopedię oraz kardiologię. Dalszy rozwój placówek Scanmed, w tym także w Krakowie, był istotnym elementem rozmów prowadzonych z inwestorami. Mamy przygotowany długoterminowy plan realizacji związanych z tym inwestycji i budowania wartości dla społeczności lokalnej, w której działamy, w tym dla naszych pacjentów i pracowników.

Jakie konkretne inwestycje albo doposażenie w sprzęt czeka teraz placówki w Krakowie?
Przyspieszymy inwestycje w Krakowie obejmujące m.in. uruchomienie pracowni rezonansu magnetycznego w ambulatorium przy ulicy Armii Krajowej 5 oraz uruchomienie nowej pracowni endoskopii w Szpitalu św. Rafała. Jesteśmy w trakcie nabywania kolejnych najnowocześniejszych wież artroskopowych, a później planujemy zakup cyfrowego aparatu RGT z możliwością wykonywania badań posturografii, wymianę rezonansu magnetycznego oraz angiografu w pracowni kardiologii inwazyjnej.
 
W jakim zakresie szpital św. Rafała włączył się w walkę z koronawirusem? I czy tutaj nastąpią teraz jakieś zmiany?
Jako Scanmed od początku pandemii angażujemy się w walkę z koronawirusem. Jesteśmy częścią publicznego systemu ochrony zdrowia, dlatego w porozumieniu z innymi podmiotami skupionymi w organizacji Pracodawców Medycyny Prywatnej wyszliśmy z inicjatywą utworzenia miejsc dla pacjentów z COVID-19 w naszych jednostkach. W całej Polsce udostępniliśmy dotychczas ponad 200 łóżek szpitalnych, w tym tlenoterapię i respiratory, wraz z wykwalifikowanym personelem dbającym o właściwy przebieg procesu terapeutycznego. Szpital św. Rafała uruchomił 30 łóżek COVID, wliczając w to stanowiska intensywnej terapii wraz z pełnym specjalistycznym wyposażeniem. Nadal, niezmiennie, będziemy się włączać w tę walkę.
 
W czasie pandemii bardzo utrudniony, a niekiedy niemożliwy jest dostęp do zabiegów, leczenia w szpitalach, które musiały „przestawić się” na ratowanie chorych na covid-19. A jak zostało to rozwiązane w Szpitalu św. Rafała?
W szpitalu mamy wydzielone dwie strefy, dla pacjentów z COVID-19 i pacjentów z innymi schorzeniami. Mając całodobową izbę przyjęć leczymy ostre przypadki, a także kontynuujemy leczenie i diagnostykę m.in. w takich obszarach jak neurochirurgia, kardiologia i onkologia. Mamy świadomość, że nasi pacjenci nie mogą czekać na badania i operacje, więc przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego zapewniamy im potrzebne wsparcie.
 
Zmienia się właściciel, natomiast pan niezmiennie pozostaje prezesem Scanmedu. A jakie skutki może mieć ta transakcja dla pracowników, personelu placówek Scanmedu? Czy będzie redukcja zatrudnienia albo przeciwnie - nabór nowych pracowników?
Najważniejszym zasobem firm usługowych, do których się zaliczamy, są pracownicy. W ramach procesu inwestycyjnego mieliśmy okazję przedstawić zespół medyczny i administracyjny, którego jakość spotkała się z wysokim uznaniem inwestorów. Fundusz Abris jest zainteresowany długoterminową współpracą z kadrą, którą mamy. Jestem dumny, że zbudowaliśmy wyjątkowy zespół specjalistów czerpiących dużą radość z wspólnie wykonywanej pracy. Rozwój w ochronie zdrowia to nie tylko inwestycje w majątek, ale przede wszystkim w kadrę. Rozwój Scanmedu oznacza więc rozwój całego zespołu.

Rozmawiała Małgorzata Mrowiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Scanmed sprzedany. Co dalej z krakowskim szpitalem św. Rafała? [ROZMOWA] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski