Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Scena, siłownia, hamaki przy alei na Grzegórzkach [WIDEO]

Piotr Tymczak
Zwycięski projekt Superścieżki o nazwie "Słowo"
Zwycięski projekt Superścieżki o nazwie "Słowo" Fot. materiały konkursowe
Akcja. Mieszkańcom nie podoba się, że pieniądze będą wydane na zagospodarowanie przestrzeni wzdłuż bardzo ruchliwej ulicy. Krytykują też formę, w jakiej odbyło się głosowanie.

Głosy 23 osób zadecydowały o tym, jak będzie wyglądać Superścieżka, która powstanie wzdłuż al. Powstania Warszawskiego, między rondami: Mogilskim i Grzegórzeckim.

Krakowianie mogli głosować w sobotę podczas debaty w teatrze Variete. Wybierali między 8 projektami, które zostały opracowane podczas warsztatów zorganizowanych przez mieszkańców, architektów i partnerów projektu.

Autor: Piotr Tymczak

Zwyciężył projekt "Słowo". Zgodnie z nim rejon pozostałości fortu przy rondzie Mogilskim ma być miejscem spotkań i działań artystycznych. Mogłaby tu powstać scena, a oprócz niej: kurtyny wodne i lekkie tymczasowe przykrycia w postaci "płóciennych żagli".

Skwer im. Mariana Eilego według projektantów ma być obszarem rekreacji, edukacji, z zielenią parkową i małą architekturą. Byłaby to też przestrzeń dla bukinistów. Zaplanowano tam poczekalnię przed budynkami sądów z osłonami przed deszczem i słońcem. Koncepcja przewiduje również siłownię na powietrzu, hamaki, stoliki do szachów, siedziska oraz zaplecze: poidełka dla ludzi i zwierząt, estetyczną małą budkę gastronomiczną i toalety.

ZOBACZ koncepcję Superścieżki między rondami: Mogilskim i Grzegórzeckim

Jeżeli chodzi o parkingi, to zwycięska koncepcja przewiduje postój aut na dotychczasowym terenie, otwartym od strony al. Powstania Warszawskiego i parkowanie od strony budynków i terenów zielonych. Zaproponowano też zadaszenie parkingu z zielenią i ciągiem pieszo-rowerowym.

Kolejny obszar do zagospodarowania to teren Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego. Tam królowałaby funkcja sportowa (dostępna dla wszystkich w dzień, zamykana na noc) z kortami tenisowymi, boiskiem, minigolfem, placem zabaw, punktem małej gastronomii, otwartym miejscem do piknikowania.

- To byłaby przestrzeń nie tylko dla młodych ludzi, ale również dla seniorów - podkreślał Grzegorz Heitzman, jeden z mieszkańców, który współuczestniczył w tworzeniu projektu. Natomiast przy rondzie Grzegórzeckim, w miejscu, gdzie mają powstać budynki Urzędu Marszałkowskiego, zaplanowano też plac miejski z zielenią i fontanną. Podczas głosowania na projekty Superścieżki w sumie oddano 122 kart do głosowania, w tym 120 z ważnym głosem. Zwycięski projekt otrzymał 23 głosy.

Niektórzy mieszkańcy narzekali, że można było głosować tylko w sobotę, podczas debaty w teatrze Variete. Zwracali uwagę, że powinno zostać zorganizowane głosowanie w internecie. Koordynujący przedsięwzięcie przedstawiciele Fundacji Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla wyjaśniali, że nie mieli pieniędzy na głosowanie internetowe. Takiej potrzeby nie widzieli też w magistracie.

- To hucpa. O tym, jak będzie wyglądać Superścieżka, zadecydowali głównie urzędnicy, koordynatorzy akcji, autorzy projektów. A gdzie są młodzi ludzie jeżdżący na deskorolkach? Gdzie są starsi mieszkańcy? - pytał pan Łukasz.

Kilku starszych mieszkańców jednak przyszło. - Organizowanie jakichkolwiek terenów do spacerów czy zabaw dla dzieci przy tak ruchliwej ulicy jaką jest al. Powstania Warszawskiego, gdzie jeździ tyle samochodów, jest niedobrym rozwiązaniem. To nie Superścieżka, a korytarz złego powietrza - komentowała Krystyna Duńska.

Inni byli podobnego zdania. - Wybrano trasę, która jest najbardziej ruchliwa i to nie po stronie Ogrodu Botanicznego, gdzie jest dużo zieleni i spokojniej. Ale jak zaczęłam przeglądać projekty, to spodobała mi się koncepcja, która zawiera atrakcje dla seniorów i ostatecznie wygrała - mówiła Aniela Witkowska.

Całkowity koszt opracowania koncepcji Superścieżki, kampanii medialnej oraz przeprowadzenia warsztatów społecznych szacowany jest na 300 tys. zł. Wydatek wzięli na siebie prywatni inwestorzy oraz społecznicy zaangażowani w projekt.

Przygotowanie koncepcji oraz przedstawienie jej władzom miasta planowane jest w listopadzie tego roku. Zakończenie prac nad pierwszym etapem projektu, uwzględniającym zagospodarowanie skweru im. Mariana Eilego odbędzie się w październik 2016 roku. Przedsięwzięcie mają sfinansować prywatni inwestorzy, którzy realizują inwestycje przy al. Powstania Warszawskiego oraz miasto na swoich terenach (m.in. skwer im. Eilego).

- Deklaracje inwestorów są od początku. Teraz najwyższa pora na podpisanie umowy - powiedziała Elżbieta Koterba, wiceprezydent Krakowa. Dodała również, że Superścieżka jest pierwszym projektem, w którym mieszkańcy od początku uczestniczą w planowaniu publicznej przestrzeni. Wkrótce pojawi się kolejne tego typu przedsięwzięcie: obszar parku Reduta.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski