Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Schronisko na Polanie Chochołowskiej dziś otrzyma imię Jana Pawła II

Redakcja
Karol Wojtyła bywał na Polanie Chochołowskiej jeszcze zanim został papieżem. Doliną Jarząbczą wiedzie obecnie Szlak Papieski Fot. Zbigniew Ładygin
Karol Wojtyła bywał na Polanie Chochołowskiej jeszcze zanim został papieżem. Doliną Jarząbczą wiedzie obecnie Szlak Papieski Fot. Zbigniew Ładygin
TATRY. Karol Wojtyła bywał tu jako młody chłopak na nartach. W roku 1983 przywiodły go w to miejsce sprawy innej rangi - jako papież spotkał się tu z Lechem Wałęsą. Dziś, w 32. rocznicę wyboru papieża Polaka, schronisko na Polanie Chochołowskiej otrzyma imię Jana Pawła II.

Karol Wojtyła bywał na Polanie Chochołowskiej jeszcze zanim został papieżem. Doliną Jarząbczą wiedzie obecnie Szlak Papieski Fot. Zbigniew Ładygin

TATRY. Otwarcie wystawy dokumentującej pobyt papieża w górach

- Pomysł nadania schronisku imienia Jana Pawła II narodził się dwa lata temu. Już jako młody chłopak Karol Wojtyła często tu przyjeżdżał na narty, później również odwiedzał dolinę - mówi kierowniczka obiektu Irena Gąsienica Roj.

Jednak schronisko zasłynęło głównie jako miejsce spotkania Ojca Świętego z liderem Solidarności w czerwcu 1983 roku. Papież odbył wówczas również wycieczkę Doliną Jarząbczą. Obecnie poprowadzony jest tam szlak papieski. - Podobno w schronisku jadł wtedy kaszę gryczaną - mówi Irena Gąsienica Roj (dodajmy, że kasza gryczana do dziś stanowi jeden ze "schroniskowych" przysmaków). Rozmawiał wtedy także ze stałymi bywalcami doliny - bacą Andrzejem Ziębą-Gałem, Janem Szwajnosem z Siwej Polany i leśniczym Mączką. Wspomnienia tych osób nagrano - stanowić będą część wystawy, która dziś otwarta zostanie w schronisku. Będzie można na niej także oglądać fotografie i inne archiwalia, dokumentujące pobyt Jana Pawła II w Tatrach Zachodnich. Wśród nich jest m.in. księga pamiątkowa schroniska z wpisem Ojca Świętego.

Uroczystości nadania schronisku imienia Jana Pawła II rozpoczną się dziś o godz. 13 mszą świętą, która odprawiona zostanie w kaplicy św. Jana Chrzciciela na Polanie Chochołowskiej. O godzinie 14 odbędą się uroczystości przed schroniskiem, po których zaplanowano wernisaż wystawy poświęconej Janowi Pawłowi II - turyście i miłośnikowi gór.

Miejsce pod budowę schroniska na Polanie Chochołowskiej wybrano w roku 1928, a oficjalne otwarcie nowo wybudowanego obiektu odbyło się w roku 1932. Od początku działania było to miejsce bardzo popularne, zarówno zimą jak i latem. W latach 1944-45 w dolinie stacjonowały oddziały partyzantów polskich i radzieckich. Po bitwie z oddziałami hitlerowskimi, która rozegrała się w Dolinie Zuberskiej w grudniu 1944 roku, część oddziałów przeszła do Doliny Chochołowskiej i tu się zakwaterowała. Z początkiem stycznia Niemcy natarli na partyzantów, paląc po drodze szałasy. W czasie walk schronisko zapaliło się od pocisków artyleryjskich i spłonęło.

Do budowy obecnego schroniska w miejscu starego przystąpiono w roku 1951, z inicjatywy Polskiego Związku Narciarskiego. Do użytku turystów oddano je w 1953 r.; projekt budynku opracowała Anna Górska, wykorzystując motywy regionalne.

Agnieszka Szymaszek

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski