Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ściągnij apkę, ratuj życie! Bezpieczeństwo nad wodą [AKCJA SPOŁECZNA]

Źródło LUX MED, opracowanie PPG
Maluchy uwielbiają wodę, a że nie mają doświadczenia i zdolności przewidywania skutków swoich zabaw, są narażone na ogromne niebezpieczeństwo. Nie chodzi o to, by im takich przyjemności zabraniać. Rolą rodziców i opiekunów jest jednak mieć na dzieci baczenie, by zapobiegać zagrożeniom.

Unikaj dzikich kąpielisk
Pływanie bez nadzoru na dzikich, czyli niestrzeżonych kąpieliskach i skoki do wody to najczęstsze przyczyny utonięć. Oczywiście, trudno oczekiwać, że nagle wszystkie dzieci w Polsce przestaną chodzić do glinianek, stawów, rzek, gdzie od zawsze kąpały się całe wsie czy miasteczka. Pamiętajmy jednak, by w takich "tradycyjnych" miejscach najmłodsi kąpali się pod nadzorem dorosłych. Ci dorośli mogliby też zadbać (np. naciskając na lokalne władze), żeby z kąpieliska "dzikiego" zrobić takie z prawdziwego zdarzenia, odpowiednio oznaczone, strzeżone przez ratownika.

Pamiętaj! Ostrożności nigdy za wiele
Większość utonięć i podtopień jest wynikiem lekkomyślności, lekceważenia obowiązujących przepisów, a przede wszystkim kąpieli w miejscach niestrzeżonych i niebezpiecznych. Optymalne do kąpieli i pływania są miejsca odpowiednio oznakowane i zabezpieczone - kąpieliska strzeżone przez ratowników. Ale i tu trzeba zachować pewne zasady bezpieczeństwa:

  • Jeżeli jesteś początkującym pływakiem, pływaj tylko w strefie kąpieliska ograniczonej żółtymi bojami.
  • Czerwone boje wyznaczają strefę kąpieliska, z której korzystać powinni wyłącznie wytrawni pływacy.
  • Podczas pływania i kąpieli zwracaj uwagę na innych kąpiących się, ponieważ ktoś może potrzebować pomocy.
  • Gdy widzisz tonącego i sam nie jesteś w stanie go ratować, natychmiast wezwij pomoc, powiadom ratownika WOPR, patrol policji albo zadzwoń na numer alarmowy 112.

Skoki do wody
Tu najważniejsza jest edukacja, zarówno dzieci jak i dorosłych. W zasadzie jedynym miejscem, gdzie można skakać na głowę, powinny być przystosowane do tego baseny z trampoliną. I tylko takie. Skoki z brzegu basenu do wody też mogą skończyć się tragicznie - śmiercią albo kalectwem.
Dmuchane zabawki
Inne niebezpieczeństwa na wodzie związane są z korzystaniem z wszelkiego rodzaju sprzętu pływającego. Należy go użytkować zgodnie z przeznaczeniem i chronić się kamizelką ratunkową. Wszelkie dmuchane zabawki pływające powinny być używane nie dalej niż kilka metrów od brzegu i najlepiej, gdyby były przywiązane linką w taki sposób, by nie mogły zostać wraz dzieckiem zepchnięte przez wiatr na środek akwenu.

Zasady bezpieczeństwa nad wodą
nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu czy środków odurzających

  • nie wolno wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu, bo to grozi szokiem termicznym, a nawet utratą przytomności
  • po wejściu do wody najpierw należy schłodzić okolice serca, karku i twarz
  • do wody wchodzimy tylko w miejscach oznakowanych, gdy nad kąpiącymi się czuwa ratownik
    nie skaczmy na "główkę" tym bardziej, jeśli nie znamy głębokości wody
  • jeżeli przy kąpielisku strzeżonym widzimy czerwoną flagę lub nie jest wywieszona żadna flaga to znaczy, że kąpiel jest zabroniona
  • rodzice powinni zawsze czuwać nad kąpiącym się dzieckiem
  • nie należy przepływać czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji
  • nie zaleca się kąpieli zaraz po jedzeniu - trzeba odczekać co najmniej pół godziny
  • do wody najlepiej wchodzić w grupie, albo przynajmniej z drugą osobą
  • korzystając ze sprzętu wodnego upewnijmy się, że jest on sprawny, a dzieci i dorośli, którzy nie potrafią pływać, mają na sobie kamizelki ratunkowe.

ŚCIĄGNIJ APKĘ już teraz!
Ściągnij aplikację na iOS
Ściągnij aplikacje na Android
Ściągnij aplikację na Windows Phone

Aplikacja "Pierwsza pomoc" powstała przy współpracy ORANGE i LUX MED

Przejrzysty podział na kategorie urazów pozwala szybko dotrzeć do działań, które należy wykonać udzielając pomocy w określonej sytuacji. W aplikacji znajdziesz też dodatkowe materiały i wskazówki, dzięki którym poznasz dokładniej zasady udzielania pierwszej pomocy, a także uzyskasz dostęp do informacji, które pomogą Ci zwiększyć bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich.

Wśród nich znajdują się adresy punktów medycznych , porady dotyczące szczepień oraz wskazówki na temat tego, co powinno znajdować się w podręcznej apteczce.

Aplikację Pierwsza Pomoc można pobrać bezpłatnie ze sklepów z aplikacjami oraz wysyłając bezpłatny sms o treści POMOC na numer 80888.

Jak ratować tonącego, by samemu nie stać się ofiarą

Nie jesteś ratownikiem, a raczej średnim pływakiem, na brzegu nie ma nikogo, kto mógłby ci pomóc? Zanim wskoczysz do wody ratować tonącego, zastanów się, czy na pewno sobie poradzisz. Pamiętaj, że nie jesteś w stanie przewidzieć reakcji śmiertelnie przerażonego człowieka. Zamiast go uratować, sam możesz stać się ofiarą.

Pomoc wpław
Jest najtrudniejszym i najbardziej niebezpiecznym sposobem ratowania tonącego. Dlatego decydując się na nią, trzeba pamiętać o kilku zasadach:

  • Zapewnij sobie asekurację osób trzecich
  • Skacz do wody bez ubrania, bo ono krępuje ruchy
  • Podbiegnij wzdłuż linii brzegu, żeby odległość do przepłynięcia była jak najmniejsza
  • Utrzymuj kontakt wzrokowy z tonącym
  • Podpływając do tonącego oceń jego stan. Jeśli jest przytomny, spróbuj nawiązać z nim kontakt. Instruuj, żeby zachowywał się spokojnie, położył płasko w wodzie, naprzemiennie ruszał rękami i nogami. Jeżeli nie reaguje na twoje słowa, miota się w panice, podpłyń do niego od tyłu. Tak będzie bezpieczniej dla ciebie.
  • Jeśli tonący zacznie walczyć z tobą, odpychaj go rękami, a gdy to nie wystarcza, nogami. Uderzenia nie są skuteczne, ponieważ w takim dramatycznym momencie człowiek zwykle nie czuje bólu.

Ratowanie z brzegu
W sytuacji, gdy tonący walczy o utrzymanie się na powierzchni, rzuć mu koło ratunkowe, kamizelkę, albo jakiś przedmiot którego mógłby się chwycić (wiosło, bosak, lina, gałąź).

Ratowanie z łódki
Płyniesz dużą łodzią? Podpłyń tak, by ratowany mógł chwycić się burty. Jeśli podpływasz kajakiem, musisz wykonać taki manewr, by tonący mógł się złapać dziobu lub rufy. Podpłynięcie burtą kajaka spowoduje wywrotkę.

Pierwsza pomoc po wyciągnięciu z wody
Gdy poszkodowany jest przytomny i reaguje, zapewnij mu ciepło, spokój i wezwij pomoc.
Jeśli nie reaguje, sprawdź, czy w ustach nie ma ciał obcych (wodorosty, muł i tym podobne), wygarnij je palcem.
Sprawdź, czy oddycha. Jeżeli brak oddechu, rozpocznij resuscytację .
Nie trać czasu na próby wylewania wody z płuc!

PARTNERZY AKCJI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski