Sędziowie Sądu Najwyższego przechodzą w stan spoczynku,...

Sędziowie Sądu Najwyższego przechodzą w stan spoczynku, Małgorzata Gersdorf nie zamierza ustąpić. Prezydent: Józef Iwulski p.o. I prezesa SN

Jakub Oworuszko, Leszek Rudziński

Polska

Aktualizacja:

Polska

27 sędziów Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65. rok życia, przechodzi dziś zgodnie z ustawą w stan spoczynku. Mimo to pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf zapowiedziała, że dalej stoi na czele SN. Prezydent powołał jednak już jej tymczasowego zastępcę.
Sędziowie Sądu Najwyższego przechodzą w stan spoczynku, Małgorzata Gersdorf nie zamierza ustąpić. Prezydent: Józef Iwulski p.o. I prezesa SN
1/29
przejdź do galerii

©Adam Guz

Nikt nie wie, jak będzie wyglądała środa, pierwszy dzień pracy Sądu Najwyższego po wejściu w życie nowych przepisów. Możemy spodziewać się chaosu i politycznych emocji. Prawo i Sprawiedliwość nie chce wycofać się z uchwalonego prawa, ustąpić nie zamierza też pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf, która zapowiedziała, że w środę pojawi się jak zwykle w pracy.

Paweł Mucha: Małgorzata Gersdorf przechodzi w stan spoczynku


W związku z tym na wtorkowe popołudnie prezydent zaprosił ją do pałacu, wraz z prezesem Izby Pracy w SN Józefem Iwulskim, a także prezesem Naczelnego Sądu Administracyjnego Markiem Zirk-Sadowskim.

Źródło: TVN 24Po zakończonym spotkaniu sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha oznajmił na konferencji prasowej, że sędzia Małgorzata Gersdorf przeszła w stan spoczynku „na własne życzenie”, gdyż nie przedłożyła głowie państwa odpowiedniego wniosku o przedłużenie funkcji. - Tutaj mamy sytuację tego rodzaju, że jedyna kwestia, jaka potencjalnie się pojawia, to wyłonienie osoby do pełnienia obowiązków pierwszego prezesa do czasu powołania nowego pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Mucha poinformował, że obowiązki te będzie pełnił sędzia SN Józef Iwulski. - Cieszy się on zarówno zaufaniem prezydenta, jak i środowiska sędziowskiego - przekonywał wiceminister.

Michał Laskowski: Prezes Małgorzata Gersdorf ma zamiar być w pracy


Wydaje się to prawdą, bo jak poinformował tego samego dnia rzecznik SN Michał Laskowski, również Małgorzata Gersdorf - jeszcze przed spotkaniem z prezydentem - wyznaczyła go na swojego zastępcę „na czas jej nieobecności”. Laskowski dodał, że sędzia Gersdorf zamierza w środę iść „normalnie do pracy”. - Szersze uzasadnienie stanowiska pani prezes być może pojawi się w jej osobistym wystąpieniu - dodał.

Źródło: TVN 24Małgorzata Gersdorf: Brutalnie zostaje przerwana moja kadencja


Nim sędzia Gersdorf spotkała się z prezydentam, wzięła udział w zakończeniu roku akademickiego na Wydziale Prawa i Administracji UW, gdzie odniosła się do całej sytuacji. - Dla mnie, jako pierwszej prezes SN, to dzień smutny. Kończy się pewna epoka sądownictwa i SN, jego niezależności, organizacji i kompetencji. Ufam, że jednak jego pamięć instytucjonalna szczególnie w zakresie orzecznictwa zostanie zachowana - mówiła sędzia podczas ceremonii. - Tak zwany suweren nie może niszczyć zasad wpisanych do konstytucji, gdyż to właśnie konstytucja określiła prawa narodu. W sensie prawnym ustanowiła pojęcie narodu i jego prawa, a także reguły zmiany konstytucji - przekonywała pierwsza prezes w trakcie krótkiego wykładu. - Wygrywający wybory nie są przecież suwerenem absolutnym - podkreślała.

- Aktualnie w Polsce żyjemy w sytuacji, w której jedna z władz (sądownicza) jest zwalczana przez dwie pozostałe. To ewenement na skalę światową. Prawnikom nie wolno milczeć w obliczu zła, które zostało wyrządzone polskiemu wymiarowi sprawiedliwości przez ustawy uchwalone w ciągu ostatnich dwóch i pół roku. Te szkody są, niestety, bardzo poważne - podsumowała profesor.

Źródło: TVN 24W podobnym tonie wypowiadają się inni prawnicy. - Trudno mówić o reformie Sądu Najwyższego - przyznał w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press prof. Marcin Matczak z UW.

- W moim odczuciu chodzi tylko o próbę ulokowania w Sądzie Najwyższym sędziów, którzy będą lojalni wobec polityków - przyznał.

Ale nie wszyscy są tego zdania i akceptują reformę forsowaną przez Prawo i Sprawiedliwość. Sędzia Krajowej Rady Sądownictwa Jarosław Dudzicz przyznał w radiu RMF, że, jego zdaniem, prof. Gersdorf nie może być pierwszym prezesem SN, ale jest to związane „nie ze skróceniem kadencji, a z tym, że przechodzi w stan spoczynku”.

Sędziowie Sądu Najwyższego przechodzą w stan spoczynku


W środę 27 z 73 sędziów będzie miało skończone 65 lat, dlatego zgodnie z nową ustawą powinni uzyskać zgodę od prezydenta (po konsultacji z KRS) na dalsze orzekanie. Z takim wnioskiem wystąpiło 16 sędziów, jednak jak podało RMF, siedmioro sędziów powołało się na konstytucję, odmawiając udziału w procedurze z udziałem KRS. W praktyce wnioski siódemki mogą zostać uznane za nieważne.

W tym tygodniu podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Anna Surówka-Pasek w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” zapowiedziała, że prezydent wyda postanowienie o przejściu pierwszej prezes Sądu Najwyższego w stan spoczynku. Wczoraj te informacje prostował Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta. - Nie ma potrzeby wydawania postanowienia. Pani prezes straci stanowisko z mocy prawa. To automatyczne, jako że nie złożyła wniosku o dalsze orzekanie. Wtorek jest ostatnim dniem jej kadencji - przyznał w rozmowie z Onetem.Przed sądami w wielu miastach w Polsce od tygodnia trwają protesty przeciwników zmian w Sądzie Najwyższym. Największy protest odbył się we wtorkowy wieczór w Warszawie. - O 21.00 będziemy przed Sądem Najwyższym. Jednocześnie uznajemy za oburzające, że pan marszałek Kuchciński dokładnie na tę samą godzinę wyznaczył dzisiaj głosowania - mówiła wczoraj posłanka Nowoczesnej Kamili Gasiuk-Pihowicz.- Prawdopodobnie te głosowania zostały wyznaczone właśnie na godzinę 21, czyli godzinę protestu przeciw czystce w Sądzie Najwyższym, bo PiS boi się tego, że politycy opozycji stawiliby się dzisiaj bardzo licznie przed Sądem Najwyższym - dodała Pihowicz.

POLECAMY:


Komentarze (41)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Były członek PZPR ma być kierować SN? Kabaret to czy cyrk?

kalaudia pipka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Wg GPC Józef Iwulski "Władze PRL doceniły wkład sędziego w okresie próby, jak nazywano stan wojenny. W 1983 r., gdy aparat represji łamał życie opozycjonistom, szykanował ich wraz z rodzinami,...rozwiń całość

Wg GPC Józef Iwulski "Władze PRL doceniły wkład sędziego w okresie próby, jak nazywano stan wojenny. W 1983 r., gdy aparat represji łamał życie opozycjonistom, szykanował ich wraz z rodzinami, komunistyczne władze nagrodziły Iwulskiego medalem 'Za Zasługi dla Obronności Kraju'"

zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie pytaj o Polskę

Kozak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 8

"Kto pokieruje SN ?"
Banda przestepców karierowiczów, melepetów z PiSu


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jakoś przeżyjesz

Garek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

Jakoś przeżyjesz za normalną emeryturę jeśli ci zabrali większą.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pawlak odpowie za kontrakt gazowy

PIS (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Maria

Juy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

Skonczyly sie uklady pora na emeryture. Jaby miala pracowac w innej firmie tak uparcie by sie stolka nie trzymala.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
?

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

Myślicie że minister Ziobro odpowie przed Trybunałem Stanu ?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Niby za co ma odpowiadać?

Julian (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

Niby za co ma odpowiadać?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pomieszało się w głowach

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 9

Samozwańczy chcą korone na głowę sobie zakładać, były różne zawieruchy, ogłupienia ...
Histora was osądzi, a wasze pomniki i nazwy ulic nie będą zbyt długo, za dużo jadu w ludzi wstrzyknęliściei...rozwiń całość

Samozwańczy chcą korone na głowę sobie zakładać, były różne zawieruchy, ogłupienia ...
Histora was osądzi, a wasze pomniki i nazwy ulic nie będą zbyt długo, za dużo jadu w ludzi wstrzyknęliściei i dalej wstrzykujęcie, a co najgorsze mówiąc że to lekarstwo, pamiętajcie, ze PL nie wszyscy to GŁUPI PROSTACKI TWARDY WASZ ELEKTORAT.
Najchętniej to trzeba by was się pozbyć, odebrać ustawą nocną (na wzór waszego stylu) obywatelstwo, razem z tymi waszymi idiotami i przesiedlić np na Syberię, tam tworzyli byście państwowość i dręczyli okolicznych. zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Oficer radziecki się odezwał

Henryk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

Oficer radziecki się odezwał

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zapomniałeś wziąć leki

sanitariusz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

i popij wodą

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
kto?

lucyper (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

jarek,srając pod siebie

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
emerytury tyle ile wypłaty

brawo pis (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Na siłę chce być

Rządy PO = kataklizm !!! (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

Naród mówi NIE dla kasty!!! a oni na siłę sami chcą być i tylko wtedy jest praworządność jak oni są. Nigdy więcej PO!!!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zdaje ci się.

F.Y. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

pis to nie cały naród. To nawet nie połowa narodu. Może 1/3 lub 1/4.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Niezależność w/g Lalego

mieszkaniec (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

Niezależność nie oznacza, że sędziowie sami mają się wybierać - każda władza pochodzi z wyboru, ale społecznego a nie samostanowienia

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo