Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejm przyjął w całości projekt „Za życiem” [WIDEO]

(AIP)
"Przekupujecie kobiety jałmużną". Sejm przegłosował projekt ustawy "Za Życiem" po burzliwej debacie
"Przekupujecie kobiety jałmużną". Sejm przegłosował projekt ustawy "Za Życiem" po burzliwej debacie Sejm/x-news
Polityka. Posłowie wprowadzili do rządowego projektu „Za życiem” tylko dwie poprawki - świadczenie w wysokości 4 tys. nie może być wliczane do dochodu i zajmowane przez komornika.

Program autorstwa PiS, przewidujący m.in. specjalny jednorazowy zasiłek, diagnostykę prenatalną i ulgi na zakup leków, został przyjęty w całości. Teraz zajmie się nim Senat. Celem programu jest zmniejszenie liczby aborcji, zwłaszcza dzieci z zespołem Downa.

W trakcie wczorajszego głosowania odrzucono propozycję przyznania świadczeń rodzinom z dzieckiem niepełnosprawnym bez względu na moment, w którym zdiagnozowano nieuleczalną chorobę. Zgodnie z projektem zasiłek należy się tylko kobietom, które zgłoszą się do lekarza przed 10. tygodniem ciąży i pozostaną pod jego opieką aż do porodu.

Posłowie nie zaakceptowali również poprawki gwarantującej wszystkim dzieciom niepełnosprawnym (bez względu na wysokość dochodu netto rodziny) pieniądze z rządowego programu „500 plus”. Za przyjęciem tego zapisu głosowała opozycja. - Jeśli daliśmy 500 zł dla zdrowego, to dajmy dla tego niepełnosprawnego - argumentowała posłanka PO Lidia Gądek.

Sejm jednomyślnie przyjął za to poprawkę dotyczącą niewliczania jednorazowego zasiłku w wysokości 4 tys. zł na rzecz niepełnosprawnego dziecka do dochodu członków rodziny. Kwota nie może być też zajmowana przez komornika.

Po burzliwej dyskusji Sejm uchwalił także ustawę o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Za projektem przygotowanym przez PiS głosowało 228 posłów, 189 było przeciw. Ustawa określa prawa i obowiązki sędziów trybunału, zakres i zasady ustania stosunku służbowego, sprawy immunitetu i nietykalności osobistej oraz zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Dokument zakłada, że w skład TK wchodzi 15 sędziów, wybranych przez Sejm. Kadencja sędziego ma wynosić dziewięć lat, a sędziowie mają przechodzić w stan spoczynku po zakończeniu kadencji lub gdy ukończą 70 lat, chyba że przedstawią zaświadczenie lekarskie o dobrym stanie zdrowia. Rolę sędziego może pełnić osoba, która wyróżnia się wiedzą prawniczą oraz spełnia kryteria wymagane do zajmowania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego.

Wszyscy sędziowie będą zobowiązani do składania jawnych oświadczeń majątkowych i nie będą mogli podejmować zatrudnienia poza pracą naukowo-dydaktyczną.

Zarzuty dla prezesa NIK

Wczoraj Prokuratura Krajowa w Katowicach postawiła zarzuty prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. Szef NIK podejrzewany jest o przekroczenie uprawnień przy obsadzaniu stanowisk w Izbie. Zarzuty nie pozbawiły go automatycznie zajmowanego stanowiska, ale niewykluczone, że prokurator wystąpi z wnioskiem o zawieszenie Kwiatkowskiego. ( AIP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski