Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Beaty Szydło

AIP, (mz)
Przegłosowano wotum zaufania dla rządu Beaty Szydło.
Przegłosowano wotum zaufania dla rządu Beaty Szydło. Czarek Sokolowski
Sejm przyjął w środę wieczorem wniosek premier Beaty Szydło o wotum zaufania dla nowego rządu. Wniosek został przyjęty większością bezwzględną. Głosowało 456 posłów: za - 236, przeciw - 202, wstrzymało się - 18.

Wymagana większość bezwzględna wynosiła 229.

Przeczytaj także: Stenogram z expose premier Beaty Szydło [treść expose nowej premier]

Głosowania nad wnioskiem o wotum zaufania dla nowego rządu rozpoczęło się po godz. 22.00. W głosowaniu wzięło udział 456 posłów, a większość bezwzględna wynosiła 229. Za udzieleniem wotum zaufania dla nowego rządu zagłosowało 236 posłów, 202 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu.

- Przegraliście wybory, bo przez 8 lat nie słuchaliście Polaków. Dziś znowu pokazujecie, ze nie potrzebujecie słuchać. Ponownie mówicie o PiS, a nie o sprawach obywateli – zwróciła się przed głosowaniem Beta Szydło do posłów PO. Podkreśliła, że Polska polityka musi się mienić. - Koniec z arogancją władzy i z pychą. Weźcie sobie to do serca i zastanówcie się co do was mówi. Mimo wszystko zapraszam państwa do współpracy, wyciągam do was rękę dla dobra Polski – mówiła Szydło.

W trakcie expose Szydło było buczenie. - Reakcja opozycji i tak była powściągliwa - mówi Miller, wideo: AIP/x-news

Zapewniła Pawła Kukiza, przewodniczącego ruchu Kukiz'15, że sprawa Polaków jest dla niej najważniejsza, a projekty obywatelskie, które będą kierowane do Sejmu będą musiały także trafić do komisji, która „nie wyrzuci ich do kosza”. - Zwróciłam się swojego czasu do Andrzeja Dudy aby zorganizować referendum, ale koalicja rządząca nie chciała na ten temat rozmawiać – przypominała szefowa rządu. Zaznaczyła, że jej rząd będzie „wspierał polskie rodziny”. - Będziemy naprawiać to co ostało zepsute, ale będziemy kontynuować to co zostało zrobione dobrego – mówiła.

Ustosunkowując się do zadanych wcześniej pytań dotyczących polityki zagranicznej, oznajmiła, że nowy minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski podjął niezbędne działania dotyczące aktualnych informacji o problemie uchodźców w Europie.

Przedstawiła także ogólne założenia programu 500 zł na dziecko. - To jest program, który ma rozwiązać problem demografii w Polsce. Pierwsze wypłaty mają być możliwe już w drugim kwartale 2016 r. - mówi Szydło. Program ma być finansowany m.in. z nowych podatków - w tym bankowym - oraz zwiększoną ściągalność podatku VAT.

Odpowiedziała także na pytania dotyczące likwidacji gimnazjów. - Te zmiany nie odbędą się kosztem nauczycieli. Proszę posłów opozycji o to, żeby ich nie straszyli - mówiła szefowa rządu. Dodała, że do likwidacji gimnazjów nie dojdzie w przyszłym roku, a zmiany mają mieć charakter ewolucyjny.

Zapewniła, odnosząc się do zmian w infrastrukturze, że przeprawa w Świnoujściu „stanie się faktem”. - Średnia cena wybudowania kilometra autostrady w Polsce kształtuje się w okolicach sięgających ponad 9 mln. zł tłumaczyła Szydło. Zapewniła również, że jej partia nie podejmuje inicjatyw prywatyzacyjnych sektora górniczego.

Wcześniej odbyła się tzw. debata średnia, podczas której przedstawiciele PiS mieli do wykorzystania 117 minut, PO - 70 min., Kukiz'15 - 24 min., Nowoczesna - 17 min., a PSL - 12 min. Po debacie posłowie zadawali pytania nowej szefowej rządu.

W środę kilka minut po godz. 11.00 Beata Szydło w obecności prezydenta i większości posłów zaprezentowała program działania powołanej przez siebie Rady Ministrów. Gospodarka, sprawy społeczne i kształt państwa – to priorytety szefowej rządu zapowiedziane przez nią w przemówieniu inaugurującym. Premier zapowiedziała też przeprowadzenie konkretnych zmian już w pierwszych stu dniach urzędowania.

Wotum zaufania to podjęta w specjalnym głosowaniu uchwała parlamentu, wyrażająca zaufanie do działalności rządu. Kończy ona proces powoływania rządu lub aprobuje jego bieżącą działalność.
Po powołaniu rządu przez prezydenta premier ma 14 dni na uzyskanie wotum zaufania dla siebie i ministrów od Sejmu, wyrażonego bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

W każdym momencie Prezes Rady Ministrów może zwrócić się do Sejmu o udzielenie wotum zaufania. Dzieje się tak w przypadku, gdy np. rząd chce uzyskać większą aprobatę dla prowadzonej przez siebie polityki zagranicznej czy krajowej. Sejm udziela wotum zaufania zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Niepoparcie przez Sejm wniosku o udzielenie wotum zaufania obliguje Prezesa Rady Ministrów do złożenia dymisji na ręce prezydenta. W historii III RP zdarzyły się wcześniej cztery głosowania nad wotum zaufania na wniosek Prezesa Rady Ministrów.

Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Beaty Szydło: https://pomorska.pl/sejm-udzielil-wotum-zaufania-rzadowi-beaty-szydlo/ar/9099878fot. AP Photo / Czarek Sokołowski

Posted by Gazeta Pomorska on 18 listopada 2015

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Beaty Szydło - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski