Sekret papieski

G
W Watykanie znów mówi się o tym, że abp Stanisław Dziwisz, sekretarz Jana Pawła II, obejmie stanowisko metropolity krakowskiego. Ani w krakowskiej kurii, ani w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie nie potwierdzono tej informacji. Jak podkreślają duchowni, sprawy kadrowe w Kościele stanowią tzw. sekret papieski.

Czy arcybiskup Stanisław Dziwisz przeprowadzi się do Krakowa?

W Watykanie znów mówi się o tym, że abp Stanisław Dziwisz, sekretarz Jana Pawła II, obejmie stanowisko metropolity krakowskiego. Ani w krakowskiej kurii, ani w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie

nie potwierdzono tej informacji. Jak podkreślają duchowni, sprawy kadrowe w Kościele stanowią

tzw. sekret papieski.

   Metropolita krakowski kardynał Franciszek Macharski wszelkie pytania na ten temat kwituje krótko: "Proszę sobie tym głowy nie zawracać". _Jeden z naszych watykańskich informatorów twierdzi jednak, że papież Benedykt XVI kontaktował się w tej sprawie z kard. Macharskim, z którym znają się od lat. Podobno metropolita krakowski ma już nawet przygotowane mieszkanie, gdzie przeprowadzi się, gdy przejdzie na emeryturę. Znajduje się ono w budynku krakowskiej kurii, nad apartamentami, które obecnie zajmuje.
   O tym, że abp Stanisław Dziwisz, osobisty sekretarz Jana Pawła II, może zostać nowym metropolitą krakowskim pisaliśmy dwa tygodnie po śmierci Ojca Świętego. Sam abp Dziwisz mówił wówczas, że po pierwsze, jego dalsze losy zależą od papieża Benedykta XVI, a po drugie, co najmniej kilka miesięcy musi poświęcić na porządkowanie notatek Jana Pawła II.
   Przyjaciele abpa Dziwisza utrzymują, że porządkowanie notatek Jana Pawła II może się zakończyć już w sierpniu. Najdalej w listopadzie. Te dwie daty wymienia się jako prawdopodobny termin powrotu abpa Dziwisza do Polski, do Krakowa.
   Ks. Józef Trela, sekretarz nuncjusza apostolskiego abpa Józefa Kowalczyka, odmawia komentarza na temat ewentualnej nominacji nowego metropolity krakowskiego. Twierdzi, że nie przystoi mu odnosić się do plotek. Może powiedzieć tylko tyle, abstrahując od tego, konkretnego przypadku, iż wszelkie sprawy kadrowe w Kościele stanowią tzw. sekret papieski. Przypomina, że o tym, kto zostanie nowym ordynariuszem danej diecezji decyduje papież, który wybiera kandydata z listy księży
"zdatnych do biskupstwa", sporządzanej przez episkopaty danych krajów. Muszą oni mieć co najmniej 35 lat i być przez co najmniej pięć lat kapłanami. Muszą także posiadać gruntowne wykształcenie, np. doktorat z nauk teologicznych lub prawa.
   Kard. Franciszek Macharski pytany o to, czy w najbliższej przyszłości należy się spodziewać nowych nominacji w Kościele krakowskim odpowiada wymijająco:
"Proszę słuchać Radia Watykańskiego. To ono pierwsze informuje o nowych nominacjach. Nie tylko w Polsce, również na świecie". A zagadnięty wprost, ile prawdy jest w informacji, że jego następcą będzie abp Dziwisz, mówi: "Proszę sobie tym głowy nie zawracać"_.
   Warto w tym miejscu wspomnieć, że we wrześniu 1996 r. Stanisław Dziwisz został mianowany przez kard. Franciszka Macharskiego dwunastym kanonikiem Kapituły Metropolitalnej w Krakowie. Oznacza to, iż osobisty sekretarz Jana Pawła II już dziewięć lat temu znalazł się w elitarnym gronie hierarchów, którzy zostali uznani za najbliższych współpracowników krakowskiego metropolity.
   Wedle znawców Watykanu papież Benedykt XVI nie podejmie decyzji na temat ewentualnej zmiany na funkcji metropolity Krakowa bez konsultacji z kard. Macharskim, z którym jest od lat zaprzyjaźniony.
\\\*
   W ponadtysiącletniej historii diecezji krakowskiej kierowało nią 76 ordynariuszy. Dziesięciu z nich było kardynałami. Kardynałowie XX wieku to: kard. Jan Puzyna, Adam Stefan Sapieha, Karol Wojtyła i Franciszek Macharski, który jest 77. z kolei ordynariuszem (od 1978 r.) i jedenastym kardynałem w dziejach Kościoła krakowskiego.
GRAŻYNA STARZAK

PapieŻ decyduje

   Zgodnie z kanonem 40. Kodeksu Prawa Kanonicznego, biskup, który ukończy 75 lat winien złożyć na ręce papieża rezygnację z zajmowanego urzędu. Decyzja, czy ją przyjąć, zależy od Ojca Świętego. Nieczęsto się zdarza, aby papież zwrócił się do ordynariusza danej diecezji z prośbą o dalsze pełnienie tej funkcji. Tak się właśnie stało w przypadku ks. kard. Franciszka Macharskiego, którego trzy lata temu Jan Paweł II poprosił o dalszą, bezterminową posługę w charakterze metropolity krakowskiego.(G)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie