Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sekrety uprawy cynii

(DD)
Ogród pełen kolorowych cynii to raj dla motyli, które spijają ich nektar
Ogród pełen kolorowych cynii to raj dla motyli, które spijają ich nektar Fot.123RF
Ogród. Cynie lubią słońce, najlepiej rosną na glebie próchniczej, zasadowej, dość wilgotnej.

Cynia (Zinnia L.) to rodzaj roślin z rodziny astrowatych. Należy do niego około 20 gatunków pochodzących z południowej części Ameryki Północnej, Ameryki Środkowej i Południowej.

W Polsce cynie spotykane były niemal w każdym ogródku, zwłaszcza wiejskim, dziś jednak nie cieszą się zbytnią popularnością. Szkoda. Oszałamiające barwy oraz długie kwitnienie, to wielkie zalety cynii, które warto wykorzystać przy aranżacji letnich rabat.

Kwitnienie cynii rozpoczyna się w czerwcu i trwa aż do późnej jesieni, ubarwiając rabaty, kwietniki i obwódki. Zróżnicowanie odmianowe cynii zadziwia. Obecnie możemy wyróżnić cynie daliowe, pomponowe, igiełkowe, chryzantemowe, anemonowe.

Znajdziemy wśród nich okazy wysokie i karłowe, różniące się budową kwiatów i kształtem płatków, o niesamowitej palecie kolorów - żółci, bieli, barwie różowej, pomarańczowej, fioletowej, czerwonej, a nawet zielonej. Rośliny mają sztywne łodygi, które w zależności od odmiany osiągają wysokość od 20 do 100 cm; zazwyczaj są dość okazałe, ich duże pełne kwiaty mają nawet 12 cm średnicy.

Barwne cynie to ulubiona roślina motyli, które gromadnie odwiedzają ogród stanowiąc jego dodatkową atrakcję. Cynie sprawdzą się także jako kwiat cięty, gdyż w wazonie mogą stać nawet do dwóch tygodni.

Cynie rozmnaża się przez nasiona wysiewane pod koniec marca do ciepłego inspektu (temperatura 18 st.). Należy je przepikować, gdy siewki wytworzą pierwszy właściwy liść, sadząc rośliny w rozstawie 5 x 5 cm lub pojedynczo do doniczek. Na miejsce stałe wysadza się rośliny w trzeciej dekadzie maja, w rozstawie 30 x 20 cm. Nasiona cynii można też wysiewać bezpośrednio do gruntu pod koniec maja - wtedy rośliny zaczną kwitnąć później (dopiero w lipcu), ale obficiej.

Cynie najlepiej rosną w glebie próchniczej, zasobnej w składniki pokarmowe, o zasadowym odczynie. Pielęgnacja roślin sprowadza się do usuwania przekwitłych kwiatostanów (dzięki czemu rośliny będą ich zawiązywać więcej i kwitnąć przez dłuższy czas), podlewania (w razie potrzeby) oraz zasilania nawozem w przypadku mało zasobnego podłoża (najlepiej sprawdzi się nawóz płynny, który stosujemy co dwa tygodnie). Cynie najpiękniej kwitną na stanowisku słonecznym i zacisznym.

W naszych warunkach klimatycznych uprawiane są gatunki jednoroczne, które kwitną najpiękniej. Najpopularniejsza w polskich ogródkach jest cynia ogrodowa, powstała przez połączenie cynii wytwornej z wąskolistną. Cynia wytworna (popularnie zwana Jakobinką) uprawiana jest z reguły na kwiat cięty, zaleca się jej uprawę z rozsady (cynie wytworne dobrze znoszą przesadzanie nawet w trakcie kwitnienia). Cynia wąskolistna jest rośliną niską i mało zróżnicowaną co do kwiatostanów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski