Jacek Kmiecik
Selekcjoner reprezentacji Australii, Graham Arnold (w środku) świętuje z „Socceroos” zwycięstwo nad Danią i awans do 1/8 finału mundialu EPA/PAP
Selekcjoner reprezentacji Australii, Graham Arnold otrzymał papierową notatkę przeznaczoną dla pomocnika reprezentacji Danii, Christiana Eriksena w ostatnim meczu fazy grupowej pomiędzy tymi drużynami na mistrzostwach świata w Katarze, decydującym o awansie do 1/8 finału. „Socceroos” pokonali Duńczyków 1:0 i z drugiego miejsca w kwartecie D zakwalifikowali się do fazy pucharowej turnieju.

Rzuconą przez Eriksena notatkę przejęli Australijczycy

W 70. minucie spotkania na stadionie Al Janoub w Al-Wakrze przy stanie 0:1 (gol Mathew Leckiego w 60. minucie) selekcjoner reprezentacji Danii, Kasper Hjulmand dokonał podwójnej zmiany, a jeden z zawodników wchodzących na boisko, napastnik Robert Skov, przekazał notatkę od duńskiego trenera kapitanowi drużyny Eriksenowi.

Napastnik reprezentacji Australii, Mitchell Duke znajduje na boisku kartkę z notatką wyrzuconą przez rozgrywajacego drużyny Danii, Christiana Eriksena zrzut z beIN Sports

Po przeczytaniu instrukcji Eriksen rzucił kartkę na boisko, którą chwilę później podniósł reprezentant Australii, Mitchell Duke i przekazał swojemu trenerowi. Notatka zawierała polecenie zmiany schematu gry u Duńczyków oraz słowo „Uwierz!”.

Sztab szkoleniowy reprezentacji Australii odczytuje schemat gry Duńczyków przekazany w notatce Christianowi Eriksenowi zrzut z beIN Sports

Drugi w historii awans Australijczyków do 1/8 finału MŚ

Dwie minuty później reprezentacja Australia dokonała zmiany ustawienia na boisku i utrzymała korzystny dla siebie wynik do końcowego gwizdka sędziego.

Reprezentacja Australii z 6 punktami (wcześniej pokonała Tunezję również 1:0, a na inagugurację turnieju przegrała z Francją 1:4) zajęła drugie miejsce w grupie za obrońcami tytułu „Les Bleus” i zanotowała drugi w historii awans do play-offów mundialu. Wcześniej „Kangurom” udało się wyjść z grupy także z drugiego miejsca na mistrzostwach świata 2006 w Niemczech (po zwycięstwie z Japonią 3:1, remisie z Chorwacją 2:2 i porażce z Brazylią 0:2). W spotkaniu o ćwierćfinał przegrali z Włochami 0:1.

Tym razem o ćwierćfinał zmierzą się ze zwycięzcą „polskiej” grupy C Argentyną - mecz odbędzie się dzisiaj, tj w sobotę, 3 grudnia, o godzinie 20 czasu środkowoeuropejskiego.