MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Sen Wiejski” w Filharmonii Krakowskiej. To był wyjątkowy koncert z okazji jubileusz Chóru Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

oprac.: (JOL)
20-lecie działalności Chóru Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie świętowano w sobotni wieczór (9 marca) w Filharmonii Krakowskiej. Jubileuszowy koncert był wyjątkowy. Zaprezentowano szerokiej publiczności efekty 20-letniej pracy amatorskiego zespołu chóralnego, który zdobył prawie 50 nagród podczas konkursów krajowych i zagranicznych, a główny punkt programu stanowiło prawykonanie wieloczęściowej kompozycji Anny Rocławskiej-Musiałczyk do tekstu Bolesława Leśmiana „Sen Wiejski”.

Jubileuszowy koncert wypełniła muzyka współcześnie napisana, inspirowana ludowością, co podkreślało wpływ kultury ludowej i folkloru na sztukę oraz zaznaczenie Uniwersytetu Rolniczego jako Alma Mater chórzystów.

Kompozycję „Sen Wiejski” wykonał liczący 80 osób Chór UR z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego oraz solistów Sebastiana Marszałowicza i Katarzyny Chodoń, a narratorką muzycznego spektaklu była aktorka Teatru Bagatela Kamila Klimczak. Utwór Anny Rocławskiej-Musiałczyk wzbogaciły animacje autorstwa Karoliny Jacewicz, autorki scenografii i mappingów multimedialnych wielu koncertów i przedstawień operowych.

Koncert dopełniły kompozycje a cappella Zuzanny Koziej, Jana Krutula, Mariusza Kramarza oraz Jacka Sykulskiego. Wykonawcy wystąpili pod kierunkiem dyrygentki Joanny Gutowskiej-Kuźmicz, która prowadzi Chór Uniwersytetu Rolniczego od początku jego działalności.

Chór UR powstał w grudniu 2003 roku, przy ówczesnej krakowskiej Akademii Rolniczej. Inicjatorem projektu był prof. dr hab. inż. Kazimierza Wiecha, wspierany przez dr Adama Świderskiego i władze uczelni. Głównym zadaniem chóru jest od początku uświetnianie najważniejszych uroczystości swojej Alma Mater oraz promocja uczelni w kraju i na świecie.

Chór mający w repertuarze utwory w różnych stylach i z wielu epok - od muzyki klasycznej, rozrywkowej i ludowej, po po patriotyczną, religijną i świecką – koncertuje w kraju i za granicą oraz bierze udział w wielu polskich i zagranicznych festiwalach, zdobywając liczne nagrody – w sumie prawie 50, w tym I, II i III miejsca oraz Grand Prix.

Chórzyści występowali w wielu miastach Polski, a także m.in.: w Macedonii Północnej, Ukrainie, Czechach, Hiszpanii, Grecji, Rumunii, Francji, Włoszech, Niemczech. Zespół koncertuje zarówno na małych, jak i dużych scenach, m.in.: w kościołach, szkołach oraz wiejskich i miejskich ośrodkach kultury, w filharmoniach w Krakowie, Szczecinie i Białymstoku, w Operze Krakowskiej, na scenie Centrum Kongresowego ICE, we włoskich Teatro della Regina w Cattolica i Teatro Ermette Novelli, w Teatre Municipal de Lloret de Mar w Hiszpanii, w Katedrze w Barcelonie oraz wielu innych niezwykłych miejscach.

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski