Senat. Marszałek Stanisław Karczewski o referendum ws....

Senat. Marszałek Stanisław Karczewski o referendum ws. konstytucji: Szanujemy prezydenta i bardzo trudno było nam podjąć tę decyzję

Dominika Soćko

Polska

Aktualizacja:

Polska

W środę Senat odrzucił wniosek prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie przeprowadzenia referendum konstytucyjnego. - Inicjatywa prezydenta była interesująca i potrzebna – stwierdził Marszałek Senatu Stanisław Karczewski na antenie radiowej Jedynki.
Po ośmiogodzinnej debacie senatorowie zdecydowali, że referendum dotyczące zmian w konstytucji nie odbędzie się. W środowym głosowaniu tylko 10 senatorów poparło wniosek prezydenta, przeciw było 30, a 52 wstrzymało się od głosu.

Marszałek Senatu w „Sygnałach dnia” radiowej Jedynki powiedział, że jego zdaniem inicjatywa Dudy była „interesująca i potrzeba”. Dodał, że nadal uważa, że zmiany w konstytucji są potrzebne. - Trudno było nam podjąć tę decyzję. Szanujemy prezydenta, analizowaliśmy wnikliwie wszystkie plusy i minusy – stwierdził.

Pytany o powód dlaczego Senat odrzucił wniosek prezydenta stwierdził, że kwestią sporną była ustalona data referendum. - Najbardziej nam się nie podobała data tego referendum, 11 listopada i od samego początku mówiliśmy o tym. Bardzo wiele środowisk zgłaszało się do mnie, rozmawiało ze mną - na tę datę zwracali Polacy uwagę – powiedział Karczewski na antenie radiowej Jedynki.

Dodał też, że on sam zaproponowałby inną datę. - Mówiliśmy i zastanawialiśmy się, czy referendum nie powinno odbyć się np. z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Można byłoby zmienić tak przepisy, które umożliwiałyby przeprowadzenie referendum razem z wyborami. Nie trzeba byłoby dodatkowej komisji wyborczej, dodatkowych pomieszczeń – mówił Marszałek Senatu.

Marszałek był pytany również o opinię Biura Legislacyjnego Senatu do nowelizacji ordynacji wyborczej do Europarlamentu. - Biuro Legislacyjne Senatu zachowuje się bardzo dziwnie. Muszę powiedzieć, że w ustawie o Sądzie Najwyższym uchybienia legislacyjnego jakoś nie dostrzegli. Dziwię się bardzo - tak chwalone jest przez opozycję Biuro Legislacyjne, a jednak ma wpadki i to takie bardzo poważne wpadki. Bardzo ubolewam nad tym, że Biuro Legislacyjne tego nie dostrzegło - powiedział Karczewski.

POLECAMY:


Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Po co Biuro Legislacyjne?

ba (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Jest przecież trójpodzielny prezes Partii i jego funkcjonariusze.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo