Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Senat zajmie się nowelą ustawy o Sądzie Najwyższym. Marek Pęk: Przyjęcie ustawy bez poprawek zakończyłoby proces legislacyjny

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Jeżeli więc Senat przyznaje sobie kompetencje, których tak naprawdę nie posiada, czyli kreatora polityki zagranicznej, to się tylko źle odbija na Polsce i wprowadza niepotrzebne zamieszanie na arenie międzynarodowej – podkreślił senator Marek Pęk (PiS)
Jeżeli więc Senat przyznaje sobie kompetencje, których tak naprawdę nie posiada, czyli kreatora polityki zagranicznej, to się tylko źle odbija na Polsce i wprowadza niepotrzebne zamieszanie na arenie międzynarodowej – podkreślił senator Marek Pęk (PiS) Marek Szawdyn/Polska Press
– Jeżeli dzisiaj w Senacie będziemy wywracać cały kompromis, tak pieczołowicie opracowywany przez wiele miesięcy i na wielu poziomach, to wprowadzimy ogromny chaos oraz kolejne zamieszanie. Co najważniejsze, po raz kolejny opóźnimy wypłatę pieniędzy z KPO. A przecież na te środki wszyscy Polacy czekają, one zostały Polsce przyznane, wynegocjowane i zwyczajnie się Polakom należą – mówi polskatimes.pl wicemarszałek Senatu Marek Pęk (Prawo i Sprawiedliwość).

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym m.in. likwidująca Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego będzie jedynym punktem zaplanowanego na środę posiedzenia Senatu. Od rana przepisami zajmują się komisje senackie, a po południu ustawa ma trafić pod obrady całej Izby.

W rozmowie z polskatimes.pl wicemarszałek Senatu Marek Pęk (Prawo i Sprawiedliwość) pytany o to, czy są szanse, aby Senat przyjął ustawę bez poprawek powiedział, że „najlepiej byłoby gdyby tak się stało, ponieważ to zakończyłoby proces legislacyjny i pan prezydent by tę ustawę podpisał”. – To był przecież wielomiesięczny proces uzgodnień z udziałem pana prezydenta i to projekt Andrzeja Dudy był projektem bazowym. Do tej pory Komisja Europejska nie wypowiadała się na temat ustawy, a więc można przyjąć, że to była milcząca zgoda na to, co na poziomie sejmowym zostało wypracowane. Ustawa ta spełnia wymagania chociażby kamieni milowych dotyczących Krajowego Planu Odbudowy oraz innych oczekiwań Komisji Europejskiej – mówił.

Podkreślił, że „jeżeli dzisiaj w Senacie będziemy wywracać cały kompromis, tak pieczołowicie opracowywany przez wiele miesięcy i na wielu poziomach, to wprowadzimy ogromny chaos oraz kolejne zamieszanie”. – Co najważniejsze, po raz kolejny opóźnimy wypłatę pieniędzy z KPO. A przecież na te środki wszyscy Polacy czekają, one zostały Polsce przyznane, wynegocjowane i zwyczajnie się Polakom należą – podkreślił.

Wicemarszałek Senatu dopytywany, co w sytuacji, jeśli w czwartek w Warszawie ma być przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, a jakieś poprawki w Senacie przejdą, to szefowa KE może nie podpisać „kamieni milowych”, Marek Pęk podkreślił, że „na pewno najlepiej by było, żebyśmy dzisiaj zakończyli proces legislacyjny”.

– Jeśli w czwartek rzeczywiście pan premier ma się spotkać z panią przewodniczącą Komisji Europejskiej, to Ursula von der Leyen miałaby jasną sytuację. Może jeszcze jutro nawet pan prezydent był ustawę podpisał, a jeśli w Senacie zostaną zgłoszone poprawki, to zapanuje pewien chaos – mówił.

Marek Pęk podkreślił, że „my już jesteśmy przyzwyczajeni na polskiej scenie politycznej do tego, jak działa w tym momencie Senat, ale na arenie międzynarodowej jest to nie do końca czasem rozumiane”. – Jeżeli więc Senat przyznaje sobie kompetencje, których tak naprawdę nie posiada, czyli kreatora polityki zagranicznej, to się tylko źle odbija na Polsce i wprowadza niepotrzebne zamieszanie na arenie międzynarodowej – podkreślił.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Senat zajmie się nowelą ustawy o Sądzie Najwyższym. Marek Pęk: Przyjęcie ustawy bez poprawek zakończyłoby proces legislacyjny - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski