Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Senior to zwykle pacjent

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Przy okazji konferencji można było wykonać m. in. pomiar ciśnienia tętniczego
Przy okazji konferencji można było wykonać m. in. pomiar ciśnienia tętniczego Fot. Aleksander Gąciarz
Miechów. Co czwarty mieszkaniec gminy w ciągu ostatniego roku przynajmniej raz odwiedził miejscowy szpital. Co dziesiąty musiał się tam wybrać kilka razy.

W ramach Małopolskich Dni Profilaktyki Zdrowia miechowscy seniorzy zostali wczoraj zaproszeni na konferencję do Domu Kultury. Na miejscu mogli wysłuchać wykładów wybitnych specjalistów z zakresu medycyny, wykonać badania kontrolne itp. - Seniorzy to grupa, która najczęściej potrzebuje pomocy placówek ochrony zdrowia. Najczęściej wymaga porad specjalistów, rehabilitacji, pomocy psychologicznej. Co więcej to jest grupa wiekowa, która stanowi coraz większy odsetek ogółu społeczeństwa. Dotyczy to szczególnie powiatu miechowskiego, gdzie ze statystyk wynika, że średnia wieku jest najwyższa w Małopolsce. Poprzez takie konferencje próbujemy dotrzeć do tych osób. Pokazać im jakie są możliwości udzielenia im pomocy, ale też chcemy ich uaktywnić, wyciągnąć z domu - mówi dyrektor Szpitala św. Anny w Miechowie Mirosław Dróżdż.

O tym jak ważne jest to „wyciągnięcie z domu” pokazują dane ankietowe. Niedawno w gminie Miechów przepytano około dwa tysiące osób powyżej 60 roku życia. Z udzielonych odpowiedzi wynika, że co trzeci senior ma problem z poruszaniem się poza miejscem zamieszkania, 22 procent mieszka samotnie, a 12 procent nie może liczyć na pomoc ze strony rodziny. Tylko 8 procent bierze udział w życiu społecznym, a 70 procent nie wykonuje żadnej aktywności fizycznej.

- Dzisiaj na konferencji są z reguły osoby, które dobrze znamy z ich codziennej aktywności. Sztuka polega na tym, żeby dotrzeć do tej większości, która takiej aktywności nie przejawia - mówi burmistrz Dariusz Marczewski.

Jedną z formą tego dotarcia było powołanie w ub iegłym roku - przy współpracy z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim, Centrum Wsparcia Osób Starszych. Dzięki temu ludzie powyżej 60 roku życia, którzy przebywają w szpitalu, po wyjściu z niego mają możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy rehabilitanta, logopedy psychologa. - Podpisaliśmy porozumienie ze szpitalem i teraz każda osoba opuszczająca szpital otrzymuje informacje, z jakiej pomocy może skorzystać. Najczęściej decydują się na rehabilitację, bo w przypadku osób starszych jest to standard. Z kolei pomoc logopedy wybierają głównie ludzie po udarach, którrzy mają kłopoty z mówieniem. Pomoc psychologa jest potrzebna najczęściej pacjentom ze schorzeniami onkologicznymi - wylicza Magdalena Wilk-Białek z UGiM w Miechowie.

Jedną z form działalności miechowskiego centrum, która znalazła swój wyraz na wczorajszej konferencji, są koperty życia seniora. To karty informacyjne, zawierające podstawowe dane o pacjencie i jego dolegliwościach. Należy je przechowywać w lodówkach, a informację o tym umieścić na zewnątrz urządzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski