"Senior w sieci" myszki się nie boi

"Senior w sieci" myszki się nie boi

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

Uczestniczki programu podczas spotkania podsumowującego Fot. Marcin Warszawski

Uczestniczki programu podczas spotkania podsumowującego Fot. Marcin Warszawski

EDUKACJA. Wysyłają e-maile, kupują w wirtualnych sklepach, odwiedzają photoblogi, a nawet odnajdują po wielu latach znajomych. Uczestnicy zakończonego właśnie programu "Senior w sieci" zapewniają, że komputer to prawdziwy sprzymierzeniec w codzienności.
Uczestniczki programu podczas spotkania podsumowującego Fot. Marcin Warszawski

Uczestniczki programu podczas spotkania podsumowującego Fot. Marcin Warszawski

Uczestniczki programu podczas spotkania podsumowującego Fot. Marcin Warszawski

Na kilka dni przed świętami odbyło się ostatnie spotkanie w ramach kursu "Senior w sieci", do którego zaproszeni byli wszyscy chętni mieszkańcy Krakowa, którzy ukończyli 55. rok życia.
Cały projekt trwał od lipca do grudnia 2010 i wzięło w nim udział 146 krakowskich seniorów. 13 grup szkoliło się zarówno w tygodniu, jak i w soboty. - Przeprowadziliśmy setki godzin warsztatów, dziesiątki konsultacji i rozdaliśmy tysiące stron konspektów. Osoby, które wzięły udział w kursie, są niezwykle ciekawe świata i nie chcą chować się po domach. Ważne, by inni, którzy nadal zastanawiają się, czy warto wziąć udział w podobnych przedsięwzięciach, uwierzyły, że to szansa na przeciwdziałanie stereotypom i wykluczeniu społecznemu osób starszych - mówi Aleksandra Bukowska, która prowadziła kurs.

Projekt "Senior w Sieci" został dofinansowany przez Urząd Miasta Krakowa, dzięki temu cykl 14 spotkań był nieodpłatny. Jak żartują sami uczestnicy, największym dowodem na to, że nauczyli się wiele, jest fakt, że w trakcie trwania kursu, żaden z komputerów nie uległ awarii. Wielu uczestników chwali cierpliwość i wyrozumiałość prowadzących oraz deklaruje, że teraz nic, co internetowe, nie jest im obce. Kolejne kroki stawiane w wirtualnej rzeczywistości to tylko kwestia czasu. - Już po kilku zajęciach przekonałam się, że komputerowa myszka naprawdę nie gryzie. Przestałam się po prostu bać komputera - mówi Józefa Kucharska.

Seniorzy nauczyli się m.in. komunikowania się przez Internet, redagowania e-maili czy korzystania z komunikatorów takich jak Gadu-gadu czy Skype. Dodatkowo każdy z uczestników samodzielnie potrafi już odnajdywać potrzebne wiadomości poprzez wyszukiwarki, planować trasy wędrówek na elektronicznych mapach czy pisać niezbędne dokumenty w edytorze tekstu.

Spotkania nie tylko wzbogaciły wiedzę seniorów zakresu wykorzystywania nowych technologii, ale także otworzyły ich na świat i ludzi. - Dla młodych niemal wszystkie zagadnienia z zakresu technologii informacyjnej są oczywiste. Dla wielu z nas to były pierwsze kroki, dlatego nieoceniona była pomoc i ogromna cierpliwość, jaką wykazała się nasza nauczycielka - mówi Józefa Kucharska. Jak dodaje, pytania o to, gdzie na klawiaturze jest "enter" były powtarzane niekiedy po kilkadziesiąt razy, a mimo to zawsze z uśmiechem padała na nie odpowiedź. Tryb zajęć był bowiem w pełni dostosowany do potrzeb i wymagań uczniów.

Uczestnicy kursu nie mieli wątpliwości, że warto przezwyciężać wszelkie trudności i szukać nowych pasji. - Dzisiaj życie toczy się w Internecie. Zakupy, płacenie rachunków, a nawet urzędowe pisma, niemal wszystko można załatwić tą drogą - mówił jeden z uczestników. Jak dodawał nie ma czasu do stracenia, trzeba uzupełnić braki w wiedzy.

Choć udział w kursie to dopiero pierwszy krok do zgłębiania wiedzy o wirtualnej rzeczywistości i komputerach, to na pewno warto go uczynić. - W tym wieku mamy wszystko, co potrzebne, by jeszcze wiele osiągnąć - jest wiedza, potencjał, doświadczenie. Każdy z nas pełnił dawniej różne role zawodowe. Teraz, gdy mamy więcej czasu dla siebie, możemy korzystać z życia na nowo - podsumowywała Anna Kozioł, uczestniczka kursu.Marcin Warszawski

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo