MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy chcą i mają prawo leczyć się taniej

DOROTA DEJMEK
Ponad 70 procent seniorów przepłaca za leki. Niektórzy z powodów finansowych nie kupują ich wcale. Fot. archiwum
Ponad 70 procent seniorów przepłaca za leki. Niektórzy z powodów finansowych nie kupują ich wcale. Fot. archiwum
Do Kancelarii Ministerstwa Zdrowia wpłynęła petycja od organizatorów Programu 60+ wraz z pismami od ponad 1600 starszych pacjentów zaniepokojonych incydentalnymi decyzjami niektórych inspektorów farmaceutycznych, którzy zakazali kilkunastu aptekom udziału w programie.

Ponad 70 procent seniorów przepłaca za leki. Niektórzy z powodów finansowych nie kupują ich wcale. Fot. archiwum

PROGRAM 60+. Zdarzają się przypadki zakazujące aptekom udziału w programie, dzięki któremu osoby starsze mogą płacić mniej za leki

Program 60+ jest ogólnopolską inicjatywą wielu farmaceutów, a także lekarzy i firm z branży farmaceutycznej. Uczestnictwo w programie i posiadanie Legitymacji Seniora pozwala osobom starszym na kupowanie niektórych leków po niższych niż zwykle kosztach w aptekach, które przystąpiły do akcji.

Seniorzy oszczędzają

- Seniorzy zaoszczędzili 150 mln zł dzięki działalności Programu 60+ - podkreśla Karolina Bartoszek, dyrektor Zespołu ds. Najniższych Cen w Programie 60+. - Nie rozumiemy komu zależy na tym, by starsi pacjenci płacili za leki więcej?

Program 60+ działa od 2010 roku, ma otwarty charakter, może do niego przystąpić każda działająca na terenie Polski apteka.

- Naszą misją jest obniżanie całościowych kosztów terapii lekowych dla osób starszych w Polsce i edukacja w zakresie korzystania z zamienników leków - dodaje dyrektor Karolina Bartoszek. - Chcemy sprawić, by pacjenci mniej płacili za leki przepisane im przez lekarza. Jesteśmy przekonani, że dokładnie taki sam cel, czyli obniżanie kosztów terapii dla pacjenta przyświecał Ministerstwu Zdrowia w chwili uchwalania nowej Ustawy refundacyjnej.

Tymczasem ponad 70 proc. seniorów wciąż przepłaca za leki. Gigantyczne koszty ponoszą przez to starsi pacjenci i NFZ. W województwie małopolskim za leki przepłaca 77 proc. osób starszych, a aż 26 proc. z nich płaci dwa razy więcej. Jeszcze bardziej niepokoi fakt, że dużej grupie seniorów (32 proc.) zdarzyło się przynajmniej raz nie wykupić leków z recepty lub zażywać mniejszą od przepisanej dawkę (30 proc.) - zazwyczaj z powodów finansowych.

Aptece nie wolno?

- Chcemy to zmienić, ale niektórzy inspektorzy farmaceutyczni interpretują prawo w sposób, którego nie rozumiemy - komentuje dyrektor Bartoszek. - Decyzje inspektorów farmaceutycznych godzących w apteki uczestniczące w Programie 60+ zdają się mówić - Program 60+ jest bardzo szczytną inicjatywą, ale aptece uczestniczyć w niej nie wolno. To jakiś kompletny absurd!

W ramach programu powołany został zespół monitorujący, który analizuje tysiące transakcji z ponad 1300 aptek na terenie całego kraju, aby poznać problemy i rzeczywiste potrzeby pacjentów. Zespół negocjuje dla uczestników programu ceny leków dostępnych bez recepty i nierefundowanych bezpośrednio z producentami.

W przypadku preparatów refundowanych, których ceny są sztywne, specjaliści Programu 60+ edukują seniorów w zakresie korzystania z tańszych zamienników, które pozwalają na znaczne obniżenie kosztów terapii. Do Programu 60+ może przystąpić każda osoba, która ukończyła 60. rok życia. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy w jednej z aptek biorących udział w programie lub zadzwonić na ogólnopolską infolinię. Uczestnik programu otrzymuje Legitymację Seniora, którą należy okazywać w aptekach. Dla farmaceuty to sygnał, że pacjent uczestniczy w akcji i zależy mu na jak najniższych kosztach terapii.

Ponad milion osób

W programie zarejestrowanych jest już 1,3 mln osób, jak dotąd mogła również do niego przystąpić każda polska apteka.

- Liczymy, że pan minister przyjrzy się sprawie. Nie wyobrażamy sobie, że nie zajmie stanowiska w sprawie 1,3 miliona polskich pacjentów, którzy mają prawo i chcą leczyć się taniej - dodaje Karolina Bartoszek.

Więcej informacji na temat Programu 60+ można uzyskać pod nr. bezpłatnej infolinii 800 301 601.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski