Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy chętnie sięgają po darmowe lekarstwa

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Do tej pory farmaceuci wydali najstarszym Małopolanom 3 mln opakowań bezpłatnych leków
Do tej pory farmaceuci wydali najstarszym Małopolanom 3 mln opakowań bezpłatnych leków Fot. Archiwum Polska Press
W małopolskich aptekach bezpłatne leki odebrało już blisko 200 tysięcy najstarszych pacjentów. Częściej do aptek zgłaszają się tylko seniorzy ze Śląska i Mazowsza.

Program darmowych medykamentów dla chorych, którzy ukończyli już 75. rok życia, ruszył we wrześniu ubiegłego roku. W ciągu pierwszych 12 miesięcy jego funkcjonowania z nowego przywileju zdążyła skorzystać zdecydowana większość uprawnionych osób. Do aptek w całym kraju zgłosiło się 2,2 mln seniorów, którym lekarze wystawili 15 mln specjalnych recept. Na ich podstawie farmaceuci wydali bez opłat łącznie 40 mln opakowań różnego rodzaju preparatów.

W Małopolsce po przysługujące im za darmo lekarstwa do tej pory zgłosiło się blisko 200 tys. osób, a Ministerstwo Zdrowia pokryło za nich koszty ponad 3 mln opakowań medykamentów. To trzeci najlepszy wynik kraju. Częściej z programu leków 75 plus korzystają jedynie mieszkańcy Śląska i Mazowsza. - Ideą programu było wsparcie seniorów, którzy - często ze względów ekonomicznych - mieli utrudniony dostęp do leczenia. Wdrażając program, Ministerstwo Zdrowia wyszło naprzeciw oczekiwaniom osób starszych, dla których kwota wydawana na leki stanowi znaczącą pozycję w budżecie domowym - ocenia Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Lista medykamentów, które seniorzy mogą odebrać w okienkach aptek bez opłat, jest aktualizowana co dwa miesiące. Najnowszy wykaz obowiązuje od początku miesiąca. Znalazło się na nim 1530 preparatów zawierających 113 substancji czynnych. Są to medykamenty stosowane w terapii m.in. nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, choroby Parkinsona, choroby niedokrwiennej serca, wysokiego poziomu cholesterolu, jaskry czy osteoporozy.

Do końca tego roku na pokrycie kosztów refundacji bezpłatnych lekarstw przewidziano ponad 560 mln zł. Z programu może skorzystać każdy z seniorów po 75. roku życia. Warunkiem jest jedynie specjalna senioralna recepta. Do ich wystawiania zostali upoważnieni wyłącznie lekarze rodzinni wskazani w deklaracji wyboru oraz niektóre pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. Pacjenci, którzy na co dzień korzystają z opieki specjalistów, np. geriatrów, zanim odbiorą darmowe medykamenty, najpierw muszą odbyć dodatkową wizytę w poradni POZ.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 18

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski