Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SENIORZY i młodzież w jednej drużynie: uczą się od siebie NAWZAJEM [ZDJĘCIA]

Marzena Rogozik
Marzena Rogozik
Edukacja międzypokoleniowa. Uczniowie ZSZ nr 2 na Szkolnym przygotowali projekt ,,Działajmy razem” dla Seniorów 60+. Młodzi mają świetny kontakt z seniorami. Starsi zdradzają im BABCINE receptury, a uczniowie pomagają w organizacji przyjęć dla seniorów, pokazują czym jest KUCHNIA molekularna i jak zrobić SUSHI!

Jak dobrze wykorzystać doświadczenie i wiedzę seniorów do edukacji młodzieży? Wie to doskonale dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 na os. Szkolnym. To właśnie ta szkoła od lat współpracuje z Centrum Kultury i Rekreacji Seniorów, domami seniorów i hospicjum, a uczniowie przygotowują dla starszych kulinarne smakołyki na spotkania i przyjęcia. Jednak ostatnio współpraca poszła krok dalej. Dziś uczniowie wciąż pomagają starszym, ale i sami wiele uczą się od doświadczonych seniorów.

- Od piętnastu lat zajmuję się wolontariatem, a z seniorami pracuję od jakiś dwunastu - mówi dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 2, Alina Górecka. - Najpierw były to działania typowo wolontariackie: chodziliśmy do domów seniora, albo do Krakowskiej Rady Niepełnosprawnych, Hospicjum św. Łazarza - wymienia. - Tam uczniowie pomagali organizować przyjęcia czy uroczystości dla seniorów, niektóre nawet na 150 osób. Młodzież po lekcjach przygotowywała nie tylko posiłki, ale i dekorowała stoły, obsługiwała gości i wykonywała prace porządkowe. Do tej pory w ten sposób pomagamy. Czasami uczniowie zostają po lekcjach nawet kilka godzin, by pomagać, ale robią to z satysfakcją - mówi dyrektorka. Jedno z pierwszych spotkań kulinarno-edukacyjnych odbyło się pod hasłem “Ziemniak, kartofel, pyra”. - Jedna grupa złożona z seniorów i uczniów robiła sałatki, druga babkę kartoflaną, kolejni zapiekanki, a inni krokiety z farszem z kartofli - mówi jedna z seniorek. Obie strony zdobyły wiele cennych wskazówek, dużą porcję wiedzy i praktycznych umiejętności. - W tym roku chcieliśmy wyjść poza standardy takiej współpracy. Podsunęłam pomysł młodym paniom: pedagog Katarzynie Ptaszek i nauczycielce Barbarze Adamczewskiej, które wspólnie napisały projekt „ Działajmy razem”- wyjaśnia Alina Górecka. Projekt jest realizowany od grudnia. Szkoła zaproponowała seniorom udział w warsztatach i taka forma okazała się strzałem w dziesiątkę.

- Prowadziłam pierwszy warsztat w pracowni gastronomicznej “Kuchnia naszych babć” - mówi dyrektor Górecka. - Panie dzieliły się informacjami, jak gotować według starej receptury. Seniorki robiły przede wszystkim ciasta, a uczniowie, nauczani nowymi metodami dziwili się, że panie wkładają ciasta do zimnego, nienagrzanego piekarnika i one się udają, nie ma zakalca! - śmieje się.

Pedagog Katarzyna Ptaszek wspomina, że największe wrażenie na uczniach klas gastronomicznych zrobiły placuszki dietetyczne z otrębów. Poza tym panie pokazały wiele sposobów na to jak zrobić pyszne, ale i bardzo tanie dania kuchni tradycyjnej.

Do pierwszych zajęć seniorki podeszły z pewnym dystansem: nie wiedziały czy warsztaty będą dla nich ciekawe i czy odnajdą się w otoczeniu młodzieży z innego pokolenia, z innym spojrzeniem na świat. Ale szybko się przekonały, spodobało im się i... postanowiły zaprosić swoje koleżanki. Na kolejnych warsztatach, tym razem o tematyce informatycznej, przyszło dwa razy tyle seniorek i seniorów. Panie i panowie uczyli się obsługi konta bankowego, zakładania i obsługiwania poczty elektronicznej i innych podstawowych, ale niezbędnych dziś, umiejętności informatycznych. Trzecie warsztaty pod hasłem: “Nowoczesne techniki gotowania” były już mocno oblegane. Zjawiło się aż 25 seniorów. - Uczniowie pokazywali tajniki kuchni molekularnej, technikę sous vide oraz uczyli, jak przygotować sushi - wspomina dyrektor Górecka.

- Trzeba kultywować takie spotkania i burzyć stereotypy, że różnica pokoleniowa jest tak wielką barierą, że młodzież i seniorzy nigdy nie dojdą do porozumienia i nie mogą sobie nawzajem pomóc, czy poradzić - mówi pedagog Katarzyna Ptaszek. - Dzięki takim projektom zarówno starsi, jak i młodzi zaczynają rozumieć, że ta druga strona także ma wiele doświadczenia, które może przekazać i czegoś ich nauczyć - podkreśla.

Młodzież nie miała problemów z tym, żeby słuchać starszych, ich rad i podpowiedzi. - Kiedy uczniowie robili na przykład farsz, często nas wołali i pytali czy możemy spróbować, bo nie wiedzą, czego tam jeszcze dodać, czego potrawie brakuje - twierdzi Ewa Bartman z os. Zielonego, która brała udział w warsztatach jako członek Centrum Kultury i Rekreacji Seniorów. Same pozytywy wspólnych zajęć widzi także dyrektor szkoły: - Nauczyciele na zajęciach realizują założony program, sprawdzają wiedzę, wychowują i zapewniają opiekę uczniom. Młodzież ma potrzebę konfrontowania swojego spojrzenia na świat z wiedzą i doświadczeniem osób starszych. A seniorki mają niesamowitą cierpliwość i chęć dzielenia się swoimi umiejętnościami, wnoszą nową jakość w proces wychowania młodego człowieka - przyznaje Alina Górecka.

Jak twierdzi pedagog szkolny, pań seniorek nie sposób nie lubić. Zawsze uśmiechnięte, pełne energii i chęci do działania. - Od razu tworzą taką atmosferę, że młodzież nie ma problemu, żeby wejść z nimi w sympatyczną relację - mówi pedagog. - Panie ciągle żartują i nie stwarzają dystansu między nimi, a uczniami. Dzięki temu wszystkim razem pracuje się bardzo przyjemnie - dodaje.

Same seniorki o uczniach i realizowanym przez szkołę projekcie wypowiadają się w samych superlatywach. - Zawsze, gdy potrzebujemy kelnerów czy pomocy w kuchni na imprezach organizowanych przez Centrum Kultury i Rekreacji Seniorów, wtedy nie ma problemu z pomocą. Uczniowie sami się garną do tego, by przyjść i przygotować przyjęcie - zapewnia Ewa Bartman. - Młodzież jest tak grzeczna i miła, tak nam się z nimi dobrze pracuje, że aż chce się tu przychodzić - dodaje seniorka Władysława Olszewska.

W ramach projektu młodzież z Zespół Szkół Zawodowych nr 2 była także z kolędą w Hospicjum św. Łazarza. Dla podopiecznych klasy gastronomiczne przygotowały piernikowe dekoracje, własnoręcznie wypiekane i dekorowane, klasy budowlane stroiki świąteczne, natomiast teatrzyk szkolny „Makaron” przedstawił optymistyczne jasełka. Szkoła planuje kontynuację tego projektu w następnych latach, bo zarówno uczniowie, jak i seniorzy czują potrzebę spotykania się na takich warsztatach. W planie szkoła ma jeszcze warsztaty pod hasłem “Damą być”, gdzie seniorki będą opowiadały o tym, jak kiedyś dbało się o urodę, jakich kosmetyków one same używały, jak się ubierały. Z drugiej strony w planach jest także poznawanie współczesnej mody i zabiegów upiększających. Uczennice będą opowiadały jak o urodę dba się dzisiaj, jakie zabiegi są dostępne, a co można zrobić w domu samemu. - Zastanawiamy się także nad scenariuszem tych zajęć, by były interesujące dla obu stron. To musi być formuła obustronnych korzyści - podkreśla dyrektor szkoły.

Katarzyna Ptaszek
Seniorzy i nasi uczniowie świetnie się ze sobą dogadują. Dzięki wspólnym zajęciom w ramach projektu staramy się zburzyć stereotypy i pokazać, że mimo różnicy pokoleniowej i różnicy wieku obie strony mogą się naprawdę wiele od siebie nauczyć. To zajęcia z korzyścią dla wszystkich.

Alina Górecka
Takiej energii, jaką mają seniorzy na tych spotkaniach, może pozazdrościć niejeden młody człowiek. Oni są pełni werwy, radośni, chętnie pomagają i dzielą się swoimi umiejętnościami. Niebawem planujemy spotkanie kulinarne z Ewą Wachowicz i wiem, że nasze seniorki z niecierpliwością na nie czekają.

Władysława Olszewska
Zanim przyszłam do Centrum seniora i zaczęłam chodzić na zajęcia w Zespole Szkół Zawodowych nr 2, czułam się zagubiona. Nie wiedziałam co robić. Ja jestem energiczna, lubię wyjść do ludzi, spędzać z nimi czas. Zajęcia z młodzieżą są świetne i dodały mi energii. Z nimi się dobrze pracuje, są tacy grzeczni i mili.

Ewa Bartman
Uczniowie ze szkoły obsługiwali przyjęcie w CKiRS na os. Szkolnym i dyrektor Górecka zaproponowała, bym przyszła i zrobiła takie szkolenie dla uczniów. Okazało się bardzo ciekawe i zaczęłam tu przychodzić częściej . Dużo wspólnych działań robimy z młodzieżą. Oni pomagają nam, my staramy się ich czegoś nauczyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski