Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy są wdzięczni

Aleksander Gąciarz
W spotkaniu seniorów w Proszowicach uczestniczył m. in. były burmistrz tego miasta Jan Makowski
W spotkaniu seniorów w Proszowicach uczestniczył m. in. były burmistrz tego miasta Jan Makowski FOT. ALEKSANDER GĄCIARZ
Proszowice. Członkowie Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów podsumowali miniony rok i podziękowali za wsparcie włodarzom, którzy po wyborach opuścili stanowiska.

Na spotkaniu z seniorami w Domu Kultury zjawili się m. in. były starosta Zbigniew Wójcik, były burmistrz Proszowic Jan Makowski i były wójt Radziemic Tomasz Wilk.

Wszyscy otrzymali podziękowania za to, że podczas pełnienia swoich funkcji wspierali organizacje emerytów finansowo. Na spotkanie nie dotarł eks burmistrz Nowego Brzeska Grzegorz Czajka.

Na pytanie, czy nie zamierzają wstąpić w szeregi związku, wyróżnieni na razie odpowiadają przecząco. – Jeszcze nie jestem emerytem – zaznacza Zbigniew Wójcik.

– Ciągle czuję się młodo – mówi Jan Makowski. Ten drugi zapowiada, że do pracy w samorządzie już nie wróci. Zresztą do innej też się nie wybiera. – Zamierzam przejść na emeryturę i zająć się własnym gospodarstwem – informuje.

Powrotu do aktywności zawodowej nie wyklucza za to były starosta. – Na razie jeszcze odpoczywam, układam sobie niektóre sprawy. Jeżeli natomiast otrzymam jakąś propozycję ciekawego zajęcia, to będę się nad tym zastanawiał. Jak dotąd taka oferta się nie pojawiła – mówi.

Jednak nawet bez udziału byłych samorządowców proszowicki związek nie może narzekać na słabą frekwencję. Zarząd Rejonowy ZERiI w Proszowicach zrzesza w tej chwili 758 członków.

– Ta liczba od jakiegoś czasu utrzymuje się na podobnym poziomie, może z lekką tendencją wzrostową – mówi przewodniczący Zarządu Rejonowego ZERiI w Proszowicach Stanisław Świerkosz.

Z jego sprawozdania za ubiegły rok wynika, że w ciągu dwunastu miesięcy członkowie związku mieli okazję uczestniczyć w ponad 120 imprezach, wyjazdach, spotkaniach itp. Aż 90 z nich zorganizowały poszczególne koła seniorów. Udział w tych zdarzeniach wzięło w sumie ponad 4400 osób.

Wydano na nie natomiast ponad 350 tysięcy złotych. Z tej kwoty 11 procent stanowiły dotacje, jakie związek otrzymuje od samorządów i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Pozostałe blisko 90 procent uczestnicy imprez i wyjazdów pokryli z własnej kieszeni.

Seniorzy nie tylko się bawią. Od dwóch lat część bierze udział w zajęciach Uniwersytetów Trzeciego Wieku, działających w Proszowicach i Koszycach. Poza tym 25 osób skorzystało z przyznawanych przez związek zapomóg. Łączna kwota udzielonego wsparcia to 2600 zł.

W czasie spotkania była też mowa o planach na najbliższy rok. Przedstawił je wiceprzewodniczący zarządu Wiesław Paluch. Na liście miejsc, które seniorzy chcą odwiedzić znalazły się m. in. Zakopane, Góry Sowie, Częstochowa i Dubrownik. Część z tych wyjazdów zostanie zorganizowana we współpracy z organizacją skupiającą seniorów z gminy Igołomia–Wawrzeńczyce.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski