Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy w Krakowie. Bezpłatne podwiezienie taksówką do lekarza i pomoc w myciu okien

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Kraków w ramach działań wspierających starszych mieszkańców planuje w 2023 roku uruchomienie (pilotażowo) bezpłatnych przejazdów "TAXI dla seniorów". Również w przyszłym roku seniorzy mieliby zyskać możliwość skorzystania z pomocy w porządkach domowych. Magistrat zastrzega, że oba te przedsięwzięcia będą realizowane, jeżeli pozwolą na to środki finansowe.

Pomysł z taksówką nie jest nowy, krakowscy urzędnicy mówili o takim rozwiązaniu dla osób starszych już trzy lata temu. Kraków zainspirował się poznańskim projektem "Taksówka dla seniora". W krakowskiej wersji miało to być wsparcie przeznaczone dla osób w wieku od 85 lat wzwyż. Jak tłumaczył magistrat, mogłyby one dwa razy w miesiącu pojechać taksówką np. do lekarza, biblioteki lub w inne ważne dla siebie miejsce. Przejazdy miały być finansowane z budżetu miasta, a realizacją przedsięwzięcia miała się zająć wyłoniona organizacja pozarządowa. Do tej pory jednak takie rozwiązanie nie jest dostępne dla starszych krakowian. Dlaczego?

- W lipcu 2020 roku został ogłoszony otwarty konkurs ofert m.in. na usługę "TAXI 80+", ale żadna organizacja pozarządowa nie przystąpiła do konkursu. W sierpniu 2020 r. wysłano zapytania ofertowe do przewoźników. Zgłosiło się jedno przedsiębiorstwo taksówkowe, którego oferta został odrzucona ze względu na ogromne koszty. W ramach działań kierowanych do seniorów, zaplanowane jest w roku 2023 ponowne rozeznanie rynku w tej kwestii i uruchomienie "TAXI dla seniorów", jeżeli pozwolą na to środki finansowe - przekazuje Anna Okońska-Walkowicz, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej.

Również przed trzema laty miasto zapowiadało, że chce rozszerzyć chce rozszerzyć realizowany już (od 2018 r.) projekt Złota Rączka. Obejmuje on nieodpłatną pomoc seniorom w drobnych domowych naprawach. Natomiast w ramach poszerzonej oferty - tak planowano - osoby w wieku 85-90 lat mogłyby liczyć również na posprzątanie w mieszkaniu czy umycie okien. Takiego wsparcia dotąd nie ma. Urzędnicy natomiast informują teraz, że uruchomienie usługi pomocy w porządkach domowych dla starszych osób zostało zaplanowane na rok 2023 - o ile pozwolą na to środki finansowe. "Na chwilę obecną nie można jeszcze podać kosztów" - dodaje magistrat.

Udało się natomiast wystartować z kolejną zapowiadaną w 2019 r. inicjatywą - usługami podologicznymi dla seniorów. Chodziło o to, by mieli oni możliwość skorzystania z pomocy osoby, która przyjdzie do nich do domu i zadba o pielęgnację stóp, obetnie paznokcie. Usługi podologiczne realizowane są od lipca 2020 roku. Pierwotnie oferta kierowana była do seniorów w wieku 85+, a od tego roku poszerzona została o osoby 70+ z niepełnosprawnościami.

Jeśli chodzi o Złotą Rączkę warto przypomnieć, że zgłoszenia przyjmowane są pod numerem tel. 12 616 7814 od poniedziałku do piątku w godz. 8-15. Projekt skierowany do osób powyżej 60 roku życia, w pierwszej kolejności samotnych i niepełnosprawnych, prowadzących jednoosobowe gospodarstwo.

Kraków realizuje jeszcze projekt Asystent 85+ dla seniorów i 70+ dla osób z niepełnosprawnością. Celem tego projektu - jak podaje referat ds. seniorów - jest poprawa jakości i poziomu życia krakowian mających 85 lat lub więcej oraz osób z niepełnosprawnościami w wieku od 70 lat, legitymujących się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności bądź równoważnym. Takim osobom zapewniają opiekę i wsparcie asystenci odwiedzających swoich podopiecznych w domach. Pomagają w wykonywaniu podstawowych czynności dnia codziennego, jak też towarzyszą im w zadaniach wymagających w przemieszczaniu się poza miejsce zamieszkania. Usługi asystenckie realizowane są przez siedem dni w tygodniu w godz. 7-22, a infolinia 512 914 645 działa od poniedziałku do piątku w godz. 10-14

W Krakowie można ponadto skorzystać z usługi Meleks 70+ dla seniorów i 65+ dla osób z niepełnosprawnością. Dzięki niej można dotrzeć meleksem do grobów bliskich. Ta usługa transportowa jest świadczona w poniedziałki, środy i piątki w godz. 10-14 na cmentarzach komunalnych: Rakowice, Prądnik Czerwony, Grębałów. Żeby ją zamówić, trzeba zadzwonić na numer infolinii 12 413 3333 czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8-15.

Obecnie w Krakowie mieszka 196 tys. 826 osób w wieku 60 lat i więcej.

Jedną z odpowiedzi na rosnącą liczbę osób starszych miała być w Krakowie także inicjatywa wolontariatu seniorów. Miasto uznało, że niejeden z seniorów może się poczuć ważny, potrzebny i realizować się właśnie w wolontariacie.

- W 2019 r. zorganizowano Letnią Akademie Lidera, która miała na celu wsparcie kompetencji przywódczych i organizacyjnych wraz z poszerzeniem wiedzy niezbędnej do podejmowania wolontariatu Seniorów. 23 osoby otrzymały certyfikaty. Niestety, nie udało się zorganizować grupy wolontariuszy - relacjonuje Anna Okońska-Walkowicz. - Obecnie realizowany jest projekt "Urzędnicy słuchają seniorów - seniorzy projektują". Wolontariusze badają problemy życiowe samotnych, nieaktywnych seniorów, aby w przyszłości odpowiedzieć, jak im pomóc. Po opracowaniu wyników badań przez profesjonalistów powrócą do swoich rozmówców i przedstawią efekty tych prac. Wynik badań i pomysły przekazane zostaną grupie urzędników zajmujących się różnymi obszarami życia miasta. Projekt służyć ma również nawiązywaniu relacji sąsiedzkich.

Rusza gazociąg Baltic Pipe

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Seniorzy w Krakowie. Bezpłatne podwiezienie taksówką do lekarza i pomoc w myciu okien - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski