Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy wciąż są potrzebni na naszym rynku pracy

Jan Matoga
FOT. 123RF
Praca. Według danych GUS, w Polsce stale zwiększa się udział zatrudniania osób z grupy 50+

Osoby w wieku powyżej 50 lat stanowią w Polsce istotną część społeczeństwa oraz siły roboczej, która powinna mieć swój wydatny udział w tworzeniu PKB i wzroście gospodarczym, a także zasilać budżet państwa podatkami i NFZ – płaconymi składkami.

Liczba zatrudnionych w grupie 55-64 lat jest u nas wciąż za mała, bo wynosi zaledwie 41 proc. Dla porównania, w Danii jest to 63 proc, w Niemczech – 64 proc, a w Szwecji aż 74 proc.

Zatrzymanie osób starszych na rynku pracy stało się więc nie tylko naszym, polskim celem, ale również potrzebą całej Unii Europejskiej. Wynika to nie tylko z sytuacji demograficznej i starzejącej się Europy, ale także z korzyści, które może przynieść pracodawcy zatrudnienie osób starszych.

Nie da się stworzyć dobrej firmy stawiając tylko na osoby młode lub tylko na starsze z doświadczeniem i dorobkiem zawodowym.

Pracownicy w wieku 50+ stanowią ważne aktywa w działalności większości firm. Ujemny przyrost naturalny, emigracja młodych oraz wydłużenie wieku emerytalnego spowoduje, że na rynku pracy osób w wieku 50+ ciągle będzie przybywać.

Z badań wynika, że około 48 proc. Polaków po przejściu na emeryturę deklaruje chęć dalszej pracy. Mają świadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą zakończenie aktywności zawodowej oraz, że świadczenia ZUS i OFE nie zabezpieczą w pełni ich potrzeb po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Późniejsze przejście na emeryturę przynosi również indywidualne korzyści zdrowotne i ekonomiczne. Z punktu widzenia przedsiębiorcy, zatrudnienie osób starszych również wydaje się być korzystnym rozwiązaniem.

Firmy zatrudniające osoby w wieku 50+ mogą korzystać z ulg znacznie obniżających koszty pracy i ich działalności. Zwolnienia ze składek na Fundusz Pracy, a także na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, to tylko niektóre z nich.

Na podstawie ustawy z 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, pracodawca może uzyskać dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego przez urząd pracy bezrobotnego, który ukończył 50 rok życia.

Przedsiębiorcy zatrudniający osobę bezrobotną powyżej 50 roku życia mogą ubiegać się również o dofinansowanie kosztów wyposażenia i doposażenia jego stanowiska pracy.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski