Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy wreszcie mają głos!

Paulina Szymczewska
To, co dla nas łatwe i proste, dla osób starszych może być barierą nie do pokonania
To, co dla nas łatwe i proste, dla osób starszych może być barierą nie do pokonania 123rf
Inicjatywy. Starsi krakowianie ocenią miejską przestrzeń pod kątem estetyki, dostępności transportu, bezpieczeństwa

Czy Kraków jest przyjazny dla osób starszych? A może barier jest tak dużo, że trudno żyć w tym mieście? Nikt nie wie tego lepiej niż sami seniorzy. Dlatego Pracownia Obywatelska postanowiła ich zapytać o zdanie i rozpoczyna projekt "Senioralny audyt przestrzeni miejskiej". Na razie będzie on realizowany w dwóch dzielnicach Krakowa: VIII Dębniki i XIII Podgórze.

Jak tłumaczy Agnieszka Dziewitek z Pracowni Obywatelskiej, jest to odpowiedź na potrzeby środowiska krakowskich seniorów, którzy m.in. wskazują na problemy związane z barierami infrastrukturalnymi (np. dziurawe chodniki, niedoświetlone drogi, przejścia dla pieszych bez sygnalizacji dźwiękowej itp.), a także skarżą się, że nie mają wpływu na urzędnicze decyzje dotyczące kształtowania przestrzeni miejskiej.

Potwierdza to Iwona Wernikowska z Domu Kultury "Podgórze", która opiekuje się prężnie działającym tam Klubem Seniora. - Seniorzy często przychodzą do nas ze swymi bolączkami, ale mają też wiele obserwacji i pomysłów. Nie wiedzą jednak, do kogo się z tym zwrócić. Mają poczucie, że ich głos nic nie znaczy - mówi Iwona Wernikowska.

Dlatego, jej zdaniem, projekt Pracowni Obywatelskiej to świetny pomysł. - Często nie zdajemy sobie sprawy, że to, co dla nas proste i łatwe, dla osób starszych jest barierą nie do pokonania - zwraca uwagę Iwona Wernikowska. - Seniorzy powinni móc o tym głośno powiedzieć. To ważne, by uświadomili sobie, że ktoś ich słucha, że mogą wpływać na różne rzeczy - dodaje.
Pierwszym etapem projektu będą badania ankietowe, które rozpoczną się w poniedziałek i potrwają do końca czerwca. Będą one prowadzone na ulicach (w różnych punktach Dębnik i Podgórza), w klubach seniorów, parafiach, domach kultury itp.

- Zapytamy seniorów (osoby w wieku 60+), jak postrzegają przestrzeń, w której mieszkają: pod kątem estetyki, funkcjonalności, dostępności transportu, bezpieczeństwa itd. Jeśli uznają oni, że coś wymaga poprawy, to poprosimy ich o wskazówki, rekomendacje - wyjaśnia Agnieszka Dziewitek.

Wyniki tych ankiet zostaną opracowane, a następnie odbędą się spotkania, podczas których seniorzy doprecyzują swe pomysły oraz wizje lokalne w terenie. - Po zakończeniu części badawczej zorganizujemy warsztaty z udziałem seniorów, urzędników, architektów, urbanistów, by wspólnie zastanowić się, jakie są szanse na realizację wybranych pomysłów - uzupełnia Agnieszka Dziewitek.

Na koniec - w listopadzie bądź grudniu - zostanie przygotowana "Srebrna księga rekomendacji", którą Pracownia Obywatelska przekaże władzom Krakowa. - Na razie jest to projekt pilotażowy. Jeśli się sprawdzi, to będziemy go chcieli przeprowadzić również w innych dzielnicach Krakowa - uzupełnia Agnieszka Dziewitek.

Więcej informacji o projekcie: www.pracowniaobywatelska.pl, tel. 12 426-41-55.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski