Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy z indeksami

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Wczorajsze zajęcia z rękodzieła na myślenickim UTW
Wczorajsze zajęcia z rękodzieła na myślenickim UTW Fot. Katarzyna Hołuj
Powiat. Koniec września to czas, kiedy nie tylko dwudziestolatkowie myślą o studiach, ale również seniorzy. Na tych ostatnich czekają cztery Uniwersytety Trzeciego Wieku. W ostatnim roku miały w sumie ponad 350 słuchaczy.

Najwięcej, bo 170 studentów ma UTW w Myślenicach. Rekrutacja nowych już się rozpoczęła, bo można się zapisywać podczas poniedziałkowych dyżurów w galerii 30 km (Rynek 27), ale będzie to można uczynić również przed lub po wykładzie inaugurującym nowy rok akademicki. Ten 3 października w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Myślenicach wygłosi prof. Franciszek Ziejka, były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studencką pieśń „Gaudeamus igitur” zaśpiewa w tym roku chór, jaki zawiązał się na UTW. To nowa inicjatywa, która wzbogaciła ofertę zajęć dla seniorów, na którą składają się jeszcze m.in. lektoraty, zajęcia komputerowe, joga, gimnastyka, nordic walking i zajęcia plastyczne.

O tym, że słuchacze UTW nie próżnują świadczą chociażby wczorajsze zajęcia z rękodzieła, na których powstawały prace, które trafią na aukcję charytatywną. Pani Halina Cichoń, jedna z ich uczestniczek mówi, że korzyści z takich spotkań jest wiele. - Zapraszamy młode osoby, które pokazują nam jak zrobić co z niczego. To wielka radość poznawać innych a przy okazji robić coś pięknego, ale też pożytecznego, bo angażujemy się w akcje charytatywne. Robiłyśmy też na przykład wiązanki z kwiatów, które później podczas wycieczki do Lwowa złożyłyśmy na cmentarzu Orląt Lwowskich.

Do UTW należy od kilku lat. - Przeszłam na emeryturę, miałam dużo wolnego czasu a przy tym niewiele obowiązków, wtedy od koleżeństwa dowiedziałam się, że jest to wspaniała forma spędzania wolnego czasu - mówi. Zachwala różne aktywności, od ciekawych wykładów przez zajęcia sportowo-rekreacyjne po rękodzieło artystyczne, które jest jej oczkiem w głowie. - Po wakacjach mamy masę pomysłów, bo każdy gdzieś był, coś zobaczył, coś poznał i tymi pomysłami dzielmy się z innymi tutaj, sami dla siebie jesteśmy wolontariuszami - mówi pani Halina i zachęca, aby ci, którzy jeszcze nie mieli styczności z UTW spróbowali: - Za każdym razem jak zaczyna się nowy rok chętnie wprowadzamy nowych słuchaczy do naszego grona.

Wtóruje jej pani Anna Dura dodając, że najważniejsze jest to, aby nie myśleć, że nie ma się nic ciekawego do zaoferowania, albo że brak talentów uniemożliwi nauczenie się czegokolwiek. Sama, jako pasjonatka koronkarstwa ucząca tej sztuki innych, już nieraz przekonywała się ile talentów drzemie w nieśmiałych początkowo osobach.

Słuchacze myślenickiego UTW wnoszą semestralną opłatę w wysokości 30 zł. Są to koszta administracyjne i udziału w wykładach, pozostałe (wycieczki, materiały na zajęcia) pokrywają sobie sami.

Tydzień później rok akademicki zainauguruje UTW w Dobczycach. 10 października w sali konferencyjnej Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego wykład wygłosi prof. Kazimierz Wiech z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Zajęcia także odbywają się tam, a są to podobnie jak w Myślenicach m.in. lektorat, nauka obsługi komputera, gimnastyka. Z nowości w planach są spotkania przy grach stolikowych. Tu opłata za semestr wynosi 50 zł.

Studia dla seniorów oferuje także gmina Raciechowice. Korzysta z nich obecnie 90 osób z tej gminy, ale również z Wiśniowej, Dobczyc i Łapanowa, ale że zajęcia odbywają się w ramach projektu, który będzie trwał do końca roku kalendarzowego, nowy nabór przewiduje się dopiero pod koniec br. Seniorzy uczestniczą tu w wykładach, zajęcie praktyczne prowadzą natomiast sami. W ramach tych ostatnich tworzą i wydają Biuletyn aktywnych osób starszych pt. „Senior”, który ma lokalny zasięg.

Najmłodszy w powiecie UTW działa w Sieprawiu od lipca br. Powstał jako część projektu „Małopolski Uniwersytet Seniora” i jest przynajmniej na razie działaniem pilotażowym. Niemniej należy do niego ok. 40 osób z tej gminy i z sąsiednich. Rekrutacja trwa tu cały czas a zapisywać się można przed lub po zajęciami. Najbliższe odbędą się już dziś o godz. 17 i 18 w sali konferencyjnej w Szkole Podstawowej (byłe Gimnazjum). Tematem dzisiejszych zajęć będzie aktywność obywatelska i Teatr Cieni, a 30 września w Gminnym Ośrodku Kultury odbędą się zajęcia poświęcone zdrowiu seniora i psychologii manipulacji. Wstęp na zajęcia jest wolny.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 20

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski