Seniorzy z indeksem nie chodzą na wagary

Redakcja
Prof. Ryszard Tadeusiewicz po wykładzie inauguracyjnym podpisywał indeksy studentom-seniorom Fot. Barbara Ciryt
Prof. Ryszard Tadeusiewicz po wykładzie inauguracyjnym podpisywał indeksy studentom-seniorom Fot. Barbara Ciryt
Udostępnij:
EDUKACJA. Uczą się sumiennie, na wykładach są aktywni, nie chodzą na wagary - to studenci z Podkrakowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy w sobotę zainaugurowali nowy rok. Do grupy dołączyły nowe osoby. Najstarszym uczestnikiem jest 88-letni Mieczysław Kamieński.

Prof. Ryszard Tadeusiewicz po wykładzie inauguracyjnym podpisywał indeksy studentom-seniorom Fot. Barbara Ciryt

UTW w powiecie

Pan Mieczysław w 1945 r. ukończył AGH i wciąż się dokształca. - Przed wojną w szkole nauczyłem się języka francuskiego, po wojnie angielskiego. A niemieckiego uczyło mnie życie

- mówi.

Od 2006 r. interesuje się uniwersytetami dla seniorów. Ukończył dwuletni UTW w Uniwersytecie Jagiellońskim, kontynuuje trzeci rok UTW na Politechnice Krakowskiej. - Tam są ciekawe zajęcia, wykłady i świetna organizacja. Bywa, że uczestnicy zajęć służą innym swoją wiedzą, zdobytą wcześniej. Mnie też się to zdarza. Jestem tam starostą roku - mówi student senior, który zaczął też UTW w Akademii Ignatianum, ale przerwał. Teraz dołączył do studentów UTW prowadzonego przez Stowarzyszenie Porozumienie Podkrakowskie. Kamieński podkreśla, że na UTW ludzie z pasją uczą się pedagogiki, filozofii, sztuki, architektury. Liczy na ciekawe propozycje dla seniorów w powiecie krakowskim.

Tu wykład inauguracyjny poprowadził prof. Ryszard Tadeusiewicz, były rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Mówił o zastosowaniu informatyki w medycynie. - Uczestnicy tego typu zajęć są aktywniejsi niż studenci studiów magisterskich. Tutaj częściej prowadzą dyskusje z wykładowcą, zadają pytania, a to dla wykładowcy jest niezbędne. Pojawia się element kontrowersji, emocjonalności. Wykładowca wie wówczas, że nie mówi do krzeseł, ale do ludzi myślących. Mamy świadomość, że przekazywana tu wiedza jest w książkach, bibliotekach, ale tam jest martwa, natomiast na sali wykładowej jest żywa - podkreśla prof. Tadeusiewicz. Zwraca uwagę, że do UTW ludzi przyciaga możliwość poznawania się nawzajem, rozwoju zainteresowań, wspólnych wyjazdów.

Ewa Peczek w Podkrakowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku rozpoczyna drugi rok. - Z zawodu byłam nauczycielką. Skończyłam liceum pedagogiczne, studium nauczycielskie oraz nauczanie początkowe na studiach wyższych zawodowych. Teraz znów zaczęłam się uczyć. Powtarzam wszystkim, że kto chodzi na UTW umrze mądrzejszy, a kto nie chodzi - głupszy. Jeśli człowiek się dokształca, spotyka ludzi, to nie gnuśnieje - mówi. Zaznacza, że tutaj na wagary nie chodzi. - Właściwie tylko raz w życiu wagarowałam, ale to mi się nie udało. Byłam wówczas w liceum pedagogicznym, klasa uciekła, ja przerażona zostałam w szatni, a woźny mnie zamknął, bo nie wiedział, że ktoś tam jest - wspomina studentka-seniorka. Cieszy się, że na UTW poznaje nowinki informatyczne. - Nauczyłam się obsługiwać komputer, korzystać z e-maila. Nawet wysłałam do znajomych z Jugosławii, ale problem w tym, że nie mam odpowiedzi - uśmiecha się pani Ewa.

Kierownik studiów Adam Wójcik, szef Porozumienia Podkrakowskiego mówi, że organizatorzy starają się, żeby wykłady i ćwiczenia były prowadzone w formie swobodnej, bez stresu. Tu nie ma egzaminów z wyjątkiem prac kontrolnych na zajęciach z angielskiego i informatyki.

Prowadzi go Stowarzyszenie Porozumienie Podkrakowskie. Studentów jest 80. Rekrutacja trwa do końca września. Wpisowe: 20 zł ; za indeks: 20 zł .
Finansowanie UTW : 20 tys. zł z funduszy unijnych; 20 tys. zł dotacja od portu lotniczego Kraków-Balice. Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie w Skawinie przy Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych i w Zabierzowie w gimnazjum. Najbliższy wykład będzie 13 października o godz. 9 w Skawinie i o godz. 12 w Zabierzowie. Przewidziane są też wykłady w Igołomi i Skale. Wśród wykładowców będą: eurodeputowana Róża Thun, prawnik Maciej Geromin, politolog Jakub Olech, ekonomista Andrzej Chrząstowski.

Barbara Ciryt

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie