Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy zagrożeni w domu i na drodze

Katarzyna Hołuj
Bezpieczeństwo. Najczęstsze niebezpieczeństwa, na jakie narażone są osoby starsze, to oszustwa oraz potrącenia na drodze. Właśnie o nich rozmawiano podczas debaty zorganizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Myśleni­cach.

Okazało się, że te tematy żywo interesują myślenickich seniorów. – Do mojej siostry ktoś dzwonił, ochrypłym głosem podając się za jej syna, kiedy ona ma córkę. Nawet jednak, gdyby miała syna, na pewno nie dałaby się nabrać, bo jest już na tyle uświadomiona. Przerwała więc rozmowę i zadzwoniła na policję – mó­­­wi­ła Bronisława Budzow­ska, jedna z uczestniczek debaty.

Nie była to jedyna osoba, która spotkała się z tym procederem, kiedy ktoś podając się za wnuczka lub jego kolegę, prosi pilnie o pieniądze. Jeszcze więcej było głosów dotyczących telefonicznych zaproszeń na pokazy i prezentacje różnych towarów.

– Bywa, że trzy razy dziennie odbieram takie telefony – skarżyła się jedna pań. – Jeśli telefonujący zdobyli państwa numer w sposób legalny, na przykład z książki telefonicznej, pozostaje państwa aser­tywność – mówił mł. insp. Robert Biela, zastępca komendanta powiatowego.

Radził słuchaczom, aby – jeśli już uczestniczą w takich prezentacjach – wyjątkowo ostrożnie podchodzili do podpisywania jakichkolwiek umów. Posłużył się przykładem z sąsiedniego powiatu, gdzie na pokazie można było nie tylko coś kupić, ale także rzekomo wygrać, podając swój PESEL. Kiedy już się go podało, należało podpisać dokument potwierdzający odbiór wygranej. – Okazało się, że podpisano umowę kredytową – mówił Robert Biela.

Komendant mł. asp. Artur Święch przestrzegał też przed wpuszczaniem do mieszkań nieznajomych. – Nie należy wpuszczać domokrążców , bo bezwzględnie wykorzystują ludzką naiwność – apelował.

Rozmawiano także o zagrożeniach drogowych czyhających na pieszych. Uczestnikom spotkania rozdano odblaskowe opaski na rękę przypominając, że od początku września br. wchodzi w życie przepis zobowiązujący do noszenia odblasków wszystkich spacerujących poza terenem zabudowanym tam, gdzie nie ma chodników.

– Przyda mi się na pewno – mówiła pani Aleksandra z Głogo­czowa dodając, że będzie zakładała opaskę, idąc na wieczorne nabożeństwo do kościoła, bo ma do przejścia zakopiankę. Grupa pań z Myślenic zapowiedziała, że będą zakładały opaski wybierając się na nordic walking i na przejażdżki rowerowe.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski