Sensacja na początek

Artur Bogacki
W swoim 31. turnieju w prestiżowym cyklu Grand Prix Krzysztof Kasprzak po raz piąty stanął na podium FOT. SEBASTIAN MACIEJKO
Żużel. Niemiec Martin Smolinski wygrał Grand Prix Nowej Zelandii, pierwszą eliminację MŚ. Drugi był Duńczyk Nicki Pedersen, a 3. Krzysztof Kasprzak.

Na naszych łamach Krzysztof Cegielski zapowiadał, że w tym sezonie trudno będzie o niespodzianki. Komentujący na antenie Canal+ ekspert po turnieju przyznał: – To największa sensacja w historii żużla.

Bo przecież 30-letni Smolin­ski wcześniej nie miał większych sukcesów. Poprzedni sezon spędził w... polskiej II lidze (KSM Krosno, średnia biegowa z 2 spotkań – 1,546). Dotąd w GP pojechał tylko raz (2008 r.), nie zdobywając punktu.

Widać było, że obecność w elitarnym gronie to dla niego nowość. Przed zawodami przyznał, że inni zawodnicy otwarcie go lekceważą i spotkał się z niemiłymi komentarzami. W trakcie turnieju ostentacyjnie pokazywał do kamery naszywki ze sponsorami, a na podium gaworzył z hostessami. W 14. biegu pojechał jak nowicjusz, stracił kontrolę nad motocyklem i staranował Dar­cy’ego Warda (Australijczyk od razu trafił do szpitala, ma wstrząśnienie mózgu i złamany kciuk).

Udało mu się jednak awansować do finału, w którym zachował się już jak mistrz. Od startu prowadził Kasprzak, który, naciskany przez Pe­dersena, popełnił błąd (pojechał za szeroko na łuku), co wykorzystał Duńczyk. Później były mistrz świata sam się nieco zagapił i został przez Niemca minięty po wewnętrznej na ostatnim okrążeniu. Peder­senowi została na pocieszenie pozycja lidera (był 2., ale zdobył najwięcej punktów).

Kasprzak może czuć ogromny niedosyt, bo w Auckland spisywał się świetnie (13 pkt w części zasadniczej i wygrana w półfinale). Drugi z Polaków, Jarosław Hampel, który zapowiada walkę o złoto, zaliczył falstart. W trzech pierwszych wyścigach zdobył 3 punkty. Zmienił motocykl i dwa zwycięstwa dały mu awans do półfinału, lecz na tym walka się dla niego skończyła (7.). Greg Hancock z Unii Tarnów turniej ukończył na 10. pozycji, z 6 pkt, zdobytymi w dwóch ostatnich biegach. Broniący tytuły Brytyjczyk Tai Woffinden uplasował się tylko o pozycję wyżej.